Transport i komunikacja

Jak przemieszczać się po Trondheim: komunikacja w norweskich miastach [cz. 2]

Monika Pianowska

22 sierpnia 2019 12:56

Udostępnij
na Facebooku

Firmą odpowiedzialną za miejskie autobusy w Trondheim jest spółka AtB. wikimedia.org/ Johannes Hübner/ CC BY 3.0

Trondheim to nie tylko dawna stolica wikingów i miejsce, w którym wzniesiono największą obecnie świątynię w Skandynawii, lecz także najdalej wysunięte na północ miasto na świecie z połączeniami tramwajowymi i najbardziej ekologiczną flotą autobusową w kraju fiordów. Transport publiczny w Trondheim poza samymi rekordami zapewnia dogodne połączenia, przystępne ceny i rozbudowany system zakupu biletów. Sprawdźcie szczegóły w artykule.
Reklama

Jak kupić bilet?

Operatorem obsługującym połączenia w ramach komunikacji miejskiej w regionie jest spółka AtB. Poza zwykłymi autobusami i tramwajami na terenie okręgu Trøndelag, którego główny ośrodek stanowi właśnie Trondheim, kursują także promy i nowe pojazdy, tzw. metrobusy (linie przyspieszone). Bilety na wszystkie środki lokomocji można kupić w automatach, wyznaczonych sklepach i kioskach, jak również na pokładzie tramwajów i autobusów. Operator poleca jednak szczególnie aplikację mobilną AtB Mobillett, otwartą kartę podróży t:kort bądź SMS. Otwarty bilet t:kort można zamówić online albo kupić za 50 koron w punkcie AtB. Bilety t:kort doładowuje się na wybraną kwotę i rejestruje podczas podróży. Bilety drogą SMS-ową można zamówić na strefę A, wysyłając pod numer 2027 odpowiedni kod, np. VOKSEN w przypadku biletów normalnych, NATT2 na autobus nocny z Trondheim do Klæbu bądź 24T na bilet dobowy. Ceny biletów różnią się w zależności od wybranego sposobu zakupu.
Buses in Trondheim, Norway

Rodzaje biletów w Trondheim

W przypadku autobusów i tramwajów w Trondheim i okolicach obowiązuje 13 stref, w których zmieniają się ceny biletów. Według cennika obowiązującego od 4 lutego 2019 pojedynczy bilet dla dorosłej osoby w jednej strefie będzie kosztował 38 koron, natomiast w 5-13 strefach najdrożej, bo 190 koron. Dzieci, emeryci i wojskowi znajdują się w tej samej kategorii cenowej – za pojedynczy przejazd autobusem dziennym lub tramwajem muszą zapłacić od 19 do 95 koron w największej puli stref. Tyle samo kosztuje przewóz roweru. Studenci i młodzież również cieszą się w Trøndelag zniżkami, ale dopiero poza jedną strefą. Oni z kolei muszą się liczyć z wydatkami rzędu od 38 do 95 koron w kilku strefach w przypadku biletu na jeden kurs. Psy można przewozić w Trondheim za darmo bez względu na strefę.
Ceny pojedynczych biletów w Trondheim 2019.
Ceny pojedynczych biletów w Trondheim 2019. https://www.atb.no/billetter/enkeltbillett/screenshot
Należy dodatkowo pamiętać, że bilety kupione u kierowcy bądź motorniczego będą odpowiednio droższe niż te nabyte za pośrednictwem aplikacji czy w kiosku. W przypadku pojedynczego biletu normalnego, studenckiego i dla młodzieży w pierwszej strefie cena wzrośnie do 60 koron. Dzieci, emeryci i wojskowi natomiast zapłacą 30 koron.

W razie wątpliwości, na które strefy trzeba wykupić bilet, aby przemieścić się z punktu A do punktu B w Trondheim i okolicach, warto skorzystać z mapek i wyszukiwarek dostępnych na stronie AtB pomocnych przy planowaniu podróży.
Strefy obowiązujące w Trondheim i okolicach.
Strefy obowiązujące w Trondheim i okolicach. https://www.atb.no/en/zones-and-zone-maps/screenshot

Ważność biletów i przesiadki

Pojedyncze bilety zakupione wewnątrz pojazdu przez t:kort lub u kierowcy są ważne jeszcze przez 45 minut od planowanej godziny przyjazdu autobusu lub tramwaju na ostatni przystanek i w takim czasie ich posiadacze mogą się przesiadać w inne pojazdy AtB poza autobusami nocnymi. Bilety kupione w biletomacie lub przez t:kort na przystanku obowiązują przez 1,5 godziny. Tyle samo czasu ma się na przesiadki do innych lini po zakupie biletu w aplikacji mobilnej, lecz tylko w jednej strefie. Bilety na dwie strefy są ważne przez dwie godziny, a trzy i więcej – przynajmniej przez 4,5 godziny.

Bilety okresowe

W Trondheim istnieją także bilety okresowe. Można tam kupić np. bilet dobowy, który umożliwia przemieszczanie się tramwajami i autobusami w obrębie jednej strefy w czasie 24 godzin. Obowiązują trzy kategorie cenowe: dla dorosłych (114 koron), emerytów oraz dzieci (po 57 koron). W przypadku komunikacji miejskiej w Trondheim nie ma zniżek dla studentów i uczniów na bilety dobowe. Nie są one także ważne w autobusach nocnych.
Ceny biletów dobowych w Trondheim.
Ceny biletów dobowych w Trondheim. https://www.atb.no/en/24hour-ticket/screenshot
Ponadto w sprzedaży dostępne są bilety tygodniowe z tymi samymi kategoriami cenowymi, lecz dodatkowo także z uwzględnieniem poszczególnych stref. Bilet normalny na 7 dni będzie kosztował w Trondheim od 266 koron w jednej strefie i do 1330 w 5-13 strefach. Dzieci i seniorzy zapłacą tyle samo – 110 koron w jednej strefie i najdrożej, 535 koron, w od 5 do 13 stref. Z ważnymi biletami tygodniowymi można także podróżować autobusami nocnymi.

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku biletów na miesiąc. Ich cena wzrasta wraz z liczbą wykupionych stref, ale obowiązują też oddzielne kategorie cenowe dla uczniów i studentów. I tak najtańszy bilet normalny na 30 dni to w Trondheim wydatek rzędu 785 koron, a najdroższy 1855 koron, dzieci i emeryci zapłacą za niego natomiast od 315 do 745 koron. Najbardziej opłaca się go kupić uczniom/młodzieży, czyli osobom w wieku 16-19 lat: bilet miesięczny w przypadku osób uczących się w Trondheim kosztuje 475 koron bez względu na liczbę stref. Pasażerowie mogą z niego korzystać w autobusach, tramwajach i łodziach na terenie Trøndelag. Ceny biletów 30-dniowych dla studentów zaczynają się na tym samym pułapie, ale na miesięczne przejazdy przez 5-13 stref studenci muszą już wydać 1115 koron.
Ceny biletów miesięcznych na autobusy i tramwaje w Trondheim 2019.
Ceny biletów miesięcznych na autobusy i tramwaje w Trondheim 2019. https://www.atb.no/en/30day-ticket/screenshot
Kategorie cenowe zmieniają się także dla biletów na 180 dni. W Trondheim i Trøndelag mogą z nich korzystać dorośli, emeryci, dzieci i studenci. Ceny biletów na 3 miesiące zmieniają się w zależności od wykupionych stref połączeń autobusów i tramwajów. Bilet normalny na jedną strefę kosztuje 3925 koron, na 5 do 13 stref już 9275 koron. Emeryci i seniorzy zapłacą po 1570 koron za bilet ważny w jednej strefie, za obowiązujący w 5-13 strefach natomiast 3710 koron. Ceny biletów 3-miesięcznych dla studentów w Trondheim będą się wahać w granicach 2355 do 5565 koron w zależności od liczby wykupionych stref.

Nocne podróże

Nieco inne zasady niż podczas pojedynczych podróży w dzień i po zakupie biletów dobowych w Trondheim obowiązują pasażerów w nocnych autobusach. Przede wszystkim są to bilety jednorazowe i nie dają możliwości przesiadek, ponadto istnieją w ich przypadku trzy strefy/linie, które różnią się cenami (100, 150 i 200 koron). Autobusami nocnymi można się swobodnie przemieszczać, posiadając minimum tygodniowy bilet okresowy.
Ceny i trasy linii nocnych w Trondheim.
Ceny i trasy linii nocnych w Trondheim. https://www.atb.no/en/night-bus/screenshot

Nowość na ulicach Trondheim

Metrobusy jeżdżą po Trondheim dopiero od 3 sierpnia 2019 i zapewniają pasażerom przyspieszone kursy. Do tej pory uruchomiono 3 linie, autobus każdej z nich jeździ przynajmniej raz na 20 minut, a w godzinach szczytu nawet co 10 minut. Obecnie flota składa się z 58 nowoczesnych pojazdów. Co istotne, aby móc przemieszczać się w Trondheim metrobusem, należy kupić bilet z wyprzedzeniem.

Linia 1: Kattem/Tiller do/z Ranheim, przez centrum.

Linia 2: Lund/Heimdal do/z Lade/Strindheim, przez centrum.

Linia 3: Byåsen do/z NTNU, przez centrum. Linia 3 zostałą stworzona szczególnie z myślą o studentach, jej autobusy jeżdżą najczęściej, mijając kampusy uczelni.

Łodzie i promy

W ramach transportu publicznego w Trøndelag istnieje kilka połączeń morskich. Ceny rejsów różnią się jednak w zależności od tego, czy pasażer wybierze łódź pasażerską czy prom, a w przypadku promów również od rodzaju przewożonego pojazdu, jego długości oraz możliwych bramek płatniczych. Szczegółowe kwoty dostępne są na stronie operatora i pod tym linkiem. Można kupić zarówno bilety na pojedyncze kursy, jak i bilety okresowe.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram