Transport i komunikacja

„Happy hours” na bompenger dla rodzin z dziećmi. Høyre walczy o głosy wyborców

Maja Zych

29 lipca 2019 14:27

Udostępnij
na Facebooku

Przerwa od bompenger dla rodzin miałaby trwać od godziny 17 lub 18. wikimedia.com / Kjetil Ree / CC by 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.no)

Opłaty bramkowe od lat stają się w Norwegii coraz większym obciążeniem finansowym dla mieszkańców, a liczba przeciwników bompenger stale rośnie. Temat likwidacji płatnych przejazdów to teraz także jeden z głównych tematów debaty wśród polityków, którzy prześcigają się w coraz bardziej śmiałych propozycjach, mających pomóc zyskać głosy Norwegów podczas jesiennych wyborów do samorządów. Najnowszy pomysł zdradziła w zeszłym tygodniu partia Høyre (Prawica) w Oslo, która chce skupić się przede wszystkim na potrzebach rodzin z dziećmi – zamiast likwidacji bramek chcą bowiem ustanowić popołudniową przerwę, podczas której rodzice płaciliby jedynie za jeden z przejazdów w obrębie miasta.
Politycy liczą, że takie zmiany nie tylko odciążą rodzinne budżety, ale też ułatwią odbieranie dzieci ze szkoły czy zajęć pozalekcyjnych.
Reklama

Popołudniowa przerwa dla rodziców

Mimo dużej presji ze strony społeczeństwa oraz coraz lepszych wyników sondażowych politycznych przeciwników, przedstawiciele Høyre w Oslo nie dają za wygraną i wciąż nie chcą poprzeć likwidacji opłat bramkowych.

– Høyre w Oslo nie chce likwidować bompenger. Nasze miasto rozrasta się i musimy rozbudowywać transport zbiorowy, abyśmy zarówno mogli osiągnąć cele klimatyczne, jak i ułatwić mieszkańcom życie codzienne. Jedocześnie musimy wziąć pod uwagę, że rosnące wydatki na opłaty bramkowe stały się obciążeniem dla wielu, w szczególności rodzin z dziećmi – mówi kandydat na radnego z ramienia Partii Prawicy w Oslo, Eirik Lae Solberg.

Zamiast tego chcą dlatego zaproponować rozwiązanie, które może pomóc zyskać sympatię dużej grupy wyborców – zgodnie z planem każdego dnia dla rodzin z dziećmi obowiązywałaby trzygodzinna przerwa, podczas której opłata byłaby naliczana tylko za pierwszy z przejazdów. Taka możliwość miałyby pomóc rodzicom, którzy często odbierają dzieci ze szkoły, zawożą je na zajęcia pozalekcyjne, czy odwiedzają rodzinę, przekraczając w krótkim czasie wiele bramek w obrębie miasta.

Bergen otwiera się na pomysł

Wprowadzenie takiego samego rozwiązania rozważają również przedstawiciele Høyre z Bergen, którzy zamierzają w najbliższym czasie zorganizować spotkanie, na którym omówią pomysł. Dodatkowo chcą również, aby liczba przejazdów, za które maksymalnie zapłacą w ciągu miesiąca rodziny z dziećmi – która wynosi obecnie 60 – została zmniejszona o połowę. Takie ograniczenie miałoby dotyczyć jednak jedynie rodzin, których dochód jest niższy niż 700 000 koron.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram