Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Potwierdź swoje wykształcenie w Norwegii

Reklama

Transport i komunikacja

Follobanen ponownie otwarte dla pasażerów

Emil Bogumił

02 marca 2023 09:24

Udostępnij
na Facebooku
Follobanen ponownie otwarte dla pasażerów

Przez około trzy miesiące mieszkańcy korzystali z komunikacji zastępczej. Fot. Øystein Grue, Urząd ds. Kolei

Bane NOR, Vy oraz Urząd ds. Kolei wskazali datę ponownego otwarcia Follobanen. Ruch pociągów na linii łączącej Oslo i Ski powróci 5 marca. Mieszkańcy czekali na usunięcie awarii prawie trzy miesiące.
– Istnieje ryzyko szczątkowe, ale na podstawie informacji otrzymanych od Bane NOR, uważamy je za dopuszczalne. Bane NOR zapewniło nas, że jest bardzo mało prawdopodobne, by tunel został ponownie zamknięty – poinformował 24 lutego Knut Sletta, dyrektor Urzędu ds. Kolei. Jak poinformowała spółka Bane NOR – operator linii – Blixtunnel pomyślnie przeszedł testy, w tym przejazd taboru z prędkością 200 km/h. Usunięto także wszystkie awarie, które uniemożliwiały powrót ruchu pasażerskiego. Jazdy próbne oraz analizy będą kontynuowane do 5 marca. Nie wpłyną jednak na planowaną datę ponownego otwarcia Follobanen.

Linia działała przez kilka dni

System zasilania Follobanen uległ poważnemu uszkodzeniu w grudniu, niecały tydzień po otwarciu linii. Po pożarze, a w konsekwencji zadymieniu tunelu, wykryto błędy systemu zasilania. Od tego czasu trasa nie funkcjonuje. Zmianom często podlegał harmonogram napraw, co doprowadziło do wielokrotnego przełożenia ponownego otwarcia ruchu pasażerskiego.
Linia Folloban została otwarta 12 grudnia 2022 r. Nowa dwutorowa trakcja skraca o połowę (z 22 do 11 minut) czas podróży między Oslo a Ski.

Linia Folloban została otwarta 12 grudnia 2022 r. Nowa dwutorowa trakcja skraca o połowę (z 22 do 11 minut) czas podróży między Oslo a Ski.Fot. Øystein Grue, Urząd ds. Kolei

Bane NOR i Urząd ds. Kolei przewidują kolejne prace naprawcze na linii. Te nie wpłyną jednak na ruch pasażerski. Utrudnienia, w związku z wcześniej zaplanowanymi działaniami, mogą pojawić się w okresie wielkanocnym oraz latem. Docelowo trasa ma połączyć się z torami biegnącymi do Oslo S.

Źródła: Bane NOR, Urząd ds. Kolei, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok