Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Nawet 15% rabatu na S1 i EKUZ

Reklama

Transport i komunikacja

30 ofiar rocznie można uniknąć. Kontrola wykazała fatalny stan dróg w Norwegii

Emil Bogumił

02 czerwca 2023 16:45

Udostępnij
na Facebooku
30 ofiar rocznie można uniknąć. Kontrola wykazała fatalny stan dróg w Norwegii

Z raportu wynika, że z roku na rok przybywa zniszczeń na norweskich drogach. Fot. NAF

Urząd Krajowej Izby Kontroli (Riksrevisjonen) wykazał nieprawidłowości w zarządzaniu i jakości norweskich dróg. Z przeprowadzonego audytu wynika, że sytuacja przyczynia się do zwiększenia liczby ofiar śmiertelnych wypadków.
Zły stan norweskich dróg pochłania nawet 30 ofiar rocznie, wynika z analizy Riksrevisjonen. Raport krytykuje również zarządzanie sektorem drogowym. Środki na utrzymanie dróg wzrosły o cztery mld NOK w latach 2019-2021, ale sieć drogowa nie stała się ani bezpieczniejsza, ani nie poprawił się jej stan. – Minister transportu dostał jasny sygnał. Musi lepiej kontrolować drogi i sprawić, by środki inwestowane w sektorze były lepiej wykorzystywane – komentują przedstawiciele Norweskiej Federacji Samochodowej (Norges Automobil-Forbund, NAF).

Drogi okręgowe w najgorszym stanie

NAF zwraca uwagę, że do najgorszych zaniedbań doszło na poziomie dróg okręgowych. Z audytu wynika, że w tej części sektora doszło do największego pogorszenia jakości. – Jeśli władze okręgowe nie są w stanie o nie zadbać, niech przekażą je w zarządzanie państwu. […] Oczywistym krokiem jest poprawa zarządzania drogami na poziomie politycznym. Minister transportu musi wykazać się odwagą i podjąć zdecydowane działania w celu poprawy utrzymania dróg, tak aby polepszył się ich standard, a cała sieć stała się bezpieczniejsza w przyszłości – apelują aktywiści.
Liczba wypadków samochodowych w Norwegii wzrosła w ubiegłym roku o sześć procent.

Liczba wypadków samochodowych w Norwegii wzrosła w ubiegłym roku o sześć procent.Fot. materiały prasowe Frende Forsikring

NAF przyznaje, że szczególnie negatywnym zjawiskiem jest brak poprawy przy jednoczesnym wzroście wydatków. Oskarżają aparat państwowy o nierozsądne zarządzanie. – Potrzeba czegoś więcej od wyłożenia pieniędzy na stół – podsumowują.

Źródło: NAF, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok