Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do zakończenia promocjina S1 i EKUZ

Zamów teraz

Transport i komunikacja

Na norweskich ulicach coraz bardziej niebezpiecznie. W ciągu roku liczba ofiar wzrosła trzykrotnie

Emil Bogumił

15 marca 2023 09:06

Udostępnij
na Facebooku
1
Na norweskich ulicach coraz bardziej niebezpiecznie. W ciągu roku liczba ofiar wzrosła trzykrotnie

Drogowców najbardziej martwi zwiększenie liczby wypadków i kolizji spowodowanych niepoprawnie przeprowadzonym manewrem wyprzedzania. Fot. materiały prasowe If

Kierowcy w kraju fiordów jeżdżą bardziej ryzykownie, wynika z danych ubezpieczycieli. W 2022 roku zwiększyła się liczba zdarzeń wskutek nieodpowiednio wykonanego manewru wyprzedzania oraz parkowania. Wciąż wzrasta także liczba ofiar śmiertelnych wypadków.
W styczniu i lutym 2023 roku na norweskich drogach zginęło 12 osób. W tym samym okresie 2022 roku liczba ofiar śmiertelnych wynosiła cztery przypadki. Osiem z nich to wypadki czołowe. We wszystkich brały udział samochody ciężarowe. 

– W większości przypadków to nie kierowcy tego typu pojazdów ponoszą winę za wypadek. Jako najsłabsi na jezdni, posiadacze aut osobowych muszą zachowywać szczególną ostrożność. Jeśli wyjadą na przeciwny pas i spotkają na swojej drodze ciąg ciężarówek, to nie będą mieli żadnych szans – tłumaczy Christoffer Solstad Steen, rzecznik prasowy organizacji Trygg Trafikk. Organizacja promuje bezpieczną jazdę w Norwegii.

Wśród przyczyn większej liczby wypadków wymieniane są trudne warunki na drodze i coraz większa liczba przejazdów wykonywanych przez samochody ciężarowe. Drogowcy zwracają uwagę, że wiele kierowców nie bierze tych czynników pod uwagę i podejmuje niepotrzebne ryzyko.

Niepotrzebne ryzyko kierowców w Norwegii

Finans Norge – organizacja branżowa skupiająca firmy finansowe i ubezpieczalnie – przeanalizowała statystki dotyczące zdarzeń na norweskich drogach w 2022 roku. Najgorzej wypadają dane dotyczące wyprzedzania. Liczba wypadków spowodowanych tym manewrem wzrosła w ciągu roku o 32 proc. – z 8748 do 11 563 przypadków. – Trudno powiedzieć, czemu więcej osób podejmuje niepotrzebne ryzyko. Podczas wyprzedzania potencjalne uszkodzenia i obrażenia są większe niż w przypadku niefortunnego najechania na tył auta podczas parkowania – tłumaczy Sigmund Clementz z firmy ubezpieczeniowej If. Liczba zdarzeń wynikających z manewru nieprawidłowego parkowania również wzrosła:

  • łącznie – 103 tys. przypadków w 2022 roku (87,6 tys. przypadków w 2021 roku),
  • najechanie na tył w trakcie manewru – 58,9 tys. przypadków w 2022 roku (56,5 tys. przypadków w 2021 roku).
Konsekwencje wypadków podczas wyprzedzania należą do najpoważniejszych obrażeń ciała i uszkodzeń samochodu.

Konsekwencje wypadków podczas wyprzedzania należą do najpoważniejszych obrażeń ciała i uszkodzeń samochodu.Fot. Colourbox, materiały prasowe Trygg Trafikk

Od stycznia do grudnia 2022 roku w wyniku wypadków drogowych zginęło 118 osób. To najwyższa liczba od 2016 roku. W ciągu dwunastu miesięcy liczba ofiar wzrosła o 47,5 proc. Niepokojące okazały się także statystyki dotyczące pijanych kierowców. W 2022 roku służby zgłosiły rekordową liczbę przypadków prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu.

Źródła: Trygg Trafikk, Finans Norge, If, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Miroslaw Drozdz

15-03-2023 15:16

To nie kierowcy w kraju fiordów jeżdżą bardziej ryzykownie, tylko te telepety nie umieją jedzić (do przodu, bo o cofaniu to już nie wspomnę), a prawa jazdy to chyba w czipsach znajdują!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok