Adamowi nie zgadza się kasa.

Sprawdź, jak sobie z tym poradził.

Obejrzyj wideo

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Sport

Szach-mat dla monopolu na gry pieniężne. Mistrz świata idzie na wojnę z państwem

Monika Pianowska

30 czerwca 2019 08:00

Udostępnij
na Facebooku
1

Magnus Carlsen zaszantażował Norweską Federację Szachową (NSF), że nie będzie bronił tytułu czempiona w 2020 roku. wikimedia.org/ fot. Pierows/ CC BY 4.0

Mistrz świata i kraju fiordów w szachach, Magnus Carlsen, wie, jak przesuwać pionki nie tylko po biało-czarnych polach planszy. W ostatnich dniach norweskie media zawrzały, gdy na jaw wyszły inne taktyczne zagrywki: szachista założył własny klub, żeby położyć kres monopolowi na gry pieniężne, który obecnie posiada państwowa spółka Norsk Tipping.
Ponadto zaszantażował Norweską Federację Szachową (NSF), że nie będzie bronił tytułu czempiona w 2020 roku, jeśli finałowa potyczka miałaby się odbyć w jego rodzinnym kraju. Ponieważ mistrzostwa bez udziału mistrza organizatora – a do jego miana pretendowało miasto Stavanger – nie interesują, NSF musiało uszanować opinię Carlsena.
Reklama

Carlsen kontra NFS

Międzynarodowa firma bukmacherska Kindred Group, zarejestrowana na Malcie, zaproponowała Norweskiej Federacji Szachowej kontrakt wart ok. 5 milionów euro. Problem w tym, że pieczę nad wszelkimi grami pieniężnymi w Norwegii sprawuje obecnie państwowa spółka Norsk Tipping, podlegająca Ministerstwu Kultury. Mistrz świata i kraju fiordów Magnus Carlsen, który optuje za współpracą z Kindred, wpadł jednak na pomysł, jak przeforsować kooperację z zagraniczną spółką. Założył własny klub szachowy, żeby zyskać przewagę w głosowaniu podczas kongresu NSF, co okazuje się jednoznaczne z chęcią wymierzenia ciosu w norweski monopol.

Zaproponował, że pierwszemu tysiącowi osób ubiegających się o członkostwo w nowo powstałym Offerspill SK z własnej kieszeni zasponsoruje licencję. Każda jest warta 520 koron, przy czym jeśli rzeczywiście uda mu się zjednać przychylność okrągłego tysiąca klubowiczów, Carlsen zagwarantuje sobie 25 proc. wszystkich głosów podczas kongresu, więc jeśli utrzyma się podejście pozostałych delegatów – a mniej więcej połowa z nich reprezentuje podobne stanowisko co szachowy mistrz – sprawa otwarcia rynku dla bukmacherów spoza kraju fiordów będzie przesądzona. Rozstrzygnięcie nastąpi 7 lipca w Larvik.

Finał nie odbędzie się w kraju fiordów

Wojna wypowiedziana monopolowi na gry pieniężne to jednak nie jedyny ruch Carlsena w ostatnich dniach. Czempion skutecznie odwiódł Stavanger od rywalizowania o status gospodarza finałów szachowych MŚ 2020. W marcu miasto zostało wybrane na kandydata do organizowania imprezy w przyszłym roku, lecz pod koniec czerwca Carlsen napisał oświadczenie, że nie życzy sobie udziału w rozgrywkach w rodzinnym kraju, tłumacząc, że z jednej strony byłoby to spełnienie marzeń, ale z drugiej – zbyt duża presja, szczególnie w związku z oczekiwaniami co do wyniku. Póki co, wynikiem jest rezygnacja Stavanger z organizowania zawodów po kilkuletnich staraniach. Informację potwierdziła Norweska Federacja Szachowa.

Magnus Carlsen jest uważany za jednego z nawybitniejszych szachistów w historii, a tytułu mistrza nie oddał od 2013 roku. 

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


boj fra oszlo

30-06-2019 17:04

...daj boże nieboże w Polsce tyle ,,baranów,, znających język angielski ,chociażby

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram