Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,15%, 100 000kr. over 5 år, kost 37 120kr., Totalt 137 120kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Kadrowi narciarze zostali bez ubrań na olimpiadę, bo... mieli zbyt kontrowersyjne swetry Sport
Monika Pianowska 12 października 2017
14:00

Kadrowi narciarze zostali bez ubrań na olimpiadę, bo... mieli zbyt kontrowersyjne swetry

1
Skomentuj
Norwescy narciarze podczas ceremonii wręczania medali (Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Vancouver 2010) wikimedia.org/ fot. Megan Cole/ CC BY 2.0
10 października w Oslo miała miejsce oficjalna prezentacja kolekcji olimpijskich strojów norweskiej kadry narciarzy alpejskich i biegowych. Reprezentanci kraju nie nacieszyli się jednak zbyt długo nowymi wełnianymi swetrami.
Ubrania, w których mieli paradować podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang 2018, zostaną bowiem wycofane z rynku. Wszystko przez zdobiący je wzór skojarzony z… neonazistami.
Reklama

Sweterki omotane ideologią?

Zimowe zawody w Korei zbliżają się wielkimi krokami, jednak gdyby odbywały się teraz, norweska kadra narciarzy alpejskich i biegowych nie miałaby co na siebie włożyć chociażby podczas dekoracji medalowej.
Firma House of Yarn, która zaprojektowała sportowcom reprezentacyjną odzież, zorientowała się po fakcie, że symbole wykorzystane we wzorze na swetrach zostały niedawno użyte przez kogoś innego. Mowa m.in. o organizacji neonazistowskiej Nordycki Ruch Oporu, która podczas demonstrancji w szwedzkim Göteborgu pod koniec września br. prezentowała flagi ze swoim logo – skierowaną w górę strzałką.
Po lewej: zdjęcie z demonstracji neonazistów w Göteborgu pod koniec września. Po prawej: Aksel Lund Svindal i Kjetil Jansrud podczas prezentacji kadrowych ubrań.
Po lewej: zdjęcie z demonstracji neonazistów w Göteborgu pod koniec września. Po prawej: Aksel Lund Svindal i Kjetil Jansrud podczas prezentacji kadrowych ubrań. vg.no/ fot. GISLE ODDSTAD, VG / TERJE PEDERSEN, NTB SCANPIX/ screenshot

Nordycki folklor nie idzie w parze z modą

Owa „strzałka” to w rzeczywistości symbol imitujący grot strzały tiwaz pochodzący z alfabetu runicznego, który według nordyckich wierzeń ludziom podarował sam Odyn. I najpewniej to właśnie folklor Północy zainspirował projektantów z House of Yarn do umieszczenia runów na olimpijskiej odzieży. Obok tiwaz widoczny jest bowiem inny symbol, algiz.

Niemniej przez nazistowskie konotacje spółka postanowiła wycofać runiczne swetry z kolekcji dla olimpijczyków. W rozmowie z VG szefowa House of Yarn przyznała, że nie chce mieszać sportu z kontrowersyjnymi ideologiami, szczególnie że pamięć po demonstracjach Nordyckiego Ruchu Oporu z Kristiansand i Göteborgu wciąż jest świeża.
Przykłady symboli z alfabetu runicznego.
Przykłady symboli z alfabetu runicznego. pixabay.com/CC0
Kiedy narciarze alpejscy i biegowi mogą liczyć na nowe ubrania i czym zostaną zastąpione zdobiące je pechowe runy? Tego jeszcze nie wiadomo. Pozostaje mieć nadzieję, że kadrowicze zdążą je przymierzyć przed rozpoczęciem Olimpiady w Pjongczang.
Nordycki Ruch Oporu (NMR) to organizacja neonazistowska powstała w 1997 roku, głosząca wyższość białej rasy. NMR jest przeciwny imigrantom oraz domaga się utworzenia wraz z Danią, Szwecją i Finlandią wspólnego Państwa Nordyckiego.
Kontrowersyjne wzory na olimpijskiej odzieży.
Kontrowersyjne wzory na olimpijskiej odzieży. tv2.no/screenshot
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Jan Kowalski
Jan Kowalski 13-10-2017 07:47

Rasowi nordycy, chlopaki jak z plakatu nawolujacego do wstepowania do Legionu SS Viking

7
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas