Odzyskaj pieniądze w 2 tygodnie
Rozlicz podatek

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Praca w Norwegii

Z norweskich kalendarzy zniknie dzień wolny od pracy?

Monika Pianowska

25 stycznia 2023 15:01

Udostępnij
na Facebooku
Z norweskich kalendarzy zniknie dzień wolny od pracy?

Święta państwowe były już wcześniej przedmiotem dyskusji w kraju fiordów. stock.adobe.com/licencja standardowa

Duński rząd postanowił wprowadzić do państwowej kasy więcej funduszy na obronność kosztem wielowiekowego święta państwowego. Z kalendarzy ma zatem zniknąć jedna czerwona kartka, co oznacza wydłużony czas pracy Duńczyków w skali roku. Czy w ślad skandynawskich sąsiadów ma zamiar pójść także Norwegia?
W obliczu inwazji Rosji na Ukrainę, z myślą o bezpieczeństwie narodowym, Dania chce wywiązać się ze swoich zobowiązań finansowych w NATO na trzy lata przed terminem, i znalazła sposób na zwiększenie uzgodnionych na rok 2030 2 proc. PKB na wydatki związane z obronnością. Duński rząd postanowił osiągnąć ten cel, usuwając dzień wolny z kalendarza pracowników. Ma to przynieść 3,2 mld DKK (430 mln euro) rocznie.

Zerwanie z tradycją, ale nie za darmo

Czerwona kartka w kalendarzu, o której mowa, to Wielki Dzień Modlitwy (Store Bededag) – chrześcijańskie święto obchodzone w czwarty piątek po Wielkanocy. Został wprowadzony w XVII wieku, a pomysł polegał na zamknięciu tawern i firm, aby ludzie mogli chodzić do kościoła i modlić się, zamiast pracować lub imprezować.
Sprawa wywołała wielką debatę w Danii. Dziewięć partii opozycyjnych sprzeciwia się planom. W zamian za zniesienie jednego z 11 dni ustawowo wolnych od pracy władze przewidują jednak rekompensatę finansową w postaci podwyżki płac o 0,45 proc. zarówno dla pracowników ze stałą pensją, jak i tych ze stawkami godzinowymi. Projekt jest obecnie w trakcie konsultacji społecznych z odpowiednimi organizacjami, w tym z biskupami i związkami zawodowymi w Danii.

Zmian nie przewidują

W świetle wydarzeń u duńskich sąsiadów norweskie media rozpoczęły spekulacje, czy podobna sytuacja ma szansę zaistnieć również w kraju fiordów. jak jednak informuje w rozmowie z Norweską Agencją Prasową (NTB) sekretarz stanu Maria Walberg, rząd nie ma w planach dyskusji na temat usunięcia któregoś ze świąt państwowych. W Norwegii istnieje obecnie dwanaście dni ustawowo wolnych od pracy.
W Norwegii istnieje obecnie dwanaście dni ustawowo wolnych od pracy, np. 17 maja.

W Norwegii istnieje obecnie dwanaście dni ustawowo wolnych od pracy, np. 17 maja.Źródło: wikimedia.org - Bjoertvedt - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

Święta państwowe były już wcześniej przedmiotem dyskusji w kraju fiordów. W zeszłym roku młodzieżówka partii Venstre opowiadała się za usunięciem wszystkich chrześcijańskich świąt i pozwoleniem na branie wolnych dni według własnego uznania, skoro w Norwegii Kościół i tak nie jest instytucją państwową.
Jak w 2023 roku wypadają święta i dni wolne w Polsce i Norwegii? Sprawdźcie w artykule:
Źródła: Dagsavisen, euobserver.com
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok