Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Stołeczny transport pod lupą Inspekcji Pracy. Dostawcy zatrudniają na czarno i oszukują na podatkach Praca w Norwegii
Monika Pianowska 07 października 2019
12:00

Stołeczny transport pod lupą Inspekcji Pracy. Dostawcy zatrudniają na czarno i oszukują na podatkach

Skomentuj
W dobie coraz bardziej powszechnych zakupów przez internet i dostaw do domu branża dostawcza prężnie się rozwija. adobe stock/ licencja standardowa
Oszustwa ubezpieczeniowe i nielegalne zatrudnienie to najczęściej pojawiające się wykroczenia w branży transportowej uwzględnione w najnowszym raporcie grupy do walki z przestępstwami w środowisku pracy (A-krimsenteret).
Jednocześnie Państwowa Inspekcja Pracy (Arbeidstilsynet) ujawniła wyniki kontroli przeprowadzonych w zeszłym miesiącu w firmach budowlanych działających na terenie Vestlandet. 52 place budowy zamknięto głównie w związku z nieprzestrzeganiem zasad bezpieczeństwa.

Dostawy do domu sprzyjają przestępstwom?

A-krimsenteret we współpracy z Urzędem Pracy i Polityki Socjalnej (NAV, Państwową Inspekcją Pracy (Arbeidstilsynet), Urzędem Podatkowym (Skatteetaten), Państwowym Zarządem Dróg i Autostrad (Statens vegvesen) i policją dokonało w ubiegłym roku licznych kontroli w branży transportowej w Oslo. 

Ośrodek ds. walki z przestępstwami gospodarczymi wziął pod lupę sektor odpowiedzialny za przewóz towarów autami dostawczymi, ponieważ to grunt podatny obecnie na wykroczenia w obrębie Ustawy o środowisku pracy. Według autorów audytu do aktywności na tym rynku wymagane jest właściwie tylko prawo jazdy i podstawowe wykształcenie. W dobie coraz bardziej powszechnych zakupów przez internet i dostaw do domu branża prężnie się rozwija, pojawia się coraz więcej podwykonawców i jednoosobowych działalności gospodarczych.
Wyniki kontroli wskazały, że wielu podwykonawców zalega miliony koron podatku, stosuje system wystawiania fałszywych faktur, nielegalnie zatrudnia pracowników, wykorzystuje w biznesie podstawione osoby, tzw. słupów, czy też oszukuje na ubezpieczeniach. Zdaniem urzędów o obrocie pieniędzy i pracy na czarno świadczą miliony wyciągów w gotówce. Październikowy raport potwierdził, że 20 proc. skontrolowanych podmiotów nie raportowało obrotów finansowych, 22 proc. nie rejestrowało przychodów, wśród asystentów w rejestrze nie widniało 60 proc. poddanych audytowi, natomiast 12 proc. otrzymywało pomoc z NAV-u.

Narażeni na rusztowaniach

Arbeidstilsynet z kolei we wrześniu 2019 przeprowadziło 212 kontroli w firmach budowlanych w Vestlandet. Inspekcję Pracy interesowały szczególnie warunki bezpieczeństwa zapewniane robotnikom pracującym na wysokości i z użyciem narzędzi takich jak piła. W 52 placach budowy szczególne zastrzeżenia kontrolerów budził fakt, że pracownicy wykonujący swoje zadania na rusztowaniach i dachach nie dysponowali odpowiednim ekwipunkiem, co narażało ich na wypadek. Wydano w związku z tym decyzję o ich zamknięciu do czasu poprawy warunków.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Kredyt gotówkowy w Norwegii- o czym należy pamiętać przy wyborze oferty?

Kredyt gotówkowy w Norwegii- o czym należy pamiętać przy wyborze oferty?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas