Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca w Norwegii

Sezon na wymianę opon: Inspekcja Pracy kontroluje branżę samochodową

Natalia Szitenhelm-Smeja

24 kwietnia 2023 13:15

Udostępnij
na Facebooku
Sezon na wymianę opon: Inspekcja Pracy kontroluje branżę samochodową

1 lipca 2022 weszły w życie nowe przepisy regulujące działalność branży samochodowej stock.adobe.com/standardowa/tomafot

Arbeidstilsynet przeprowadza w całym kraju kontrole firm świadczących usługi wulkanizacyjne, jak i te związane z pielęgnacją samochodu, np. ręcznym myciem. Audyt ma sprawdzić, czy firmy i warsztaty, które od ubiegłego roku muszą znajdować się w rejestrze Inspekcji i Zarządu Dróg i Autostrad, rzeczywiście stosują się do przepisów prawa pracy.
1 lipca 2022 weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi warsztaty czy punkty wymiany opon muszą widnieć w rejestrze Arbeidstilsynet. Firmy z branży samochodowej nie mogą prowadzić legalnej działalności bez wpisu do tego rejestru.

Walka z wyzyskiem i pracą na czarno

By móc widnieć w rejestrze, właściciele warsztatów samochodowych, a także punktów wymiany opon muszą zapewnić pracownikowi m.in. umowę o pracę, a także kartę HMS.
Teraz, gdy trwa sezon na wymianę opon, kontrolerzy Arbeidstilsynet sprawdzą, czy warsztaty i punkty z wulkanizacją rzeczywiście przestrzegają przepisów prawa pracy. - Podczas kontroli sprawdzamy, czy firma widnieje w rejestrze, a pracownicy mają karty HMS. Sprawdzamy również, czy pracownicy otrzymują niezbędny sprzęt ochronny oraz czy firma posiada systemy szkoleń i przegląd niebezpiecznych substancji chemicznych stosowanych w pracy - mówi szefowa Inspekcji Pracy Trude Vollheim.
Arbeidstilsynet apeluje też do korzystających z usług myjni ręcznych, warsztatów czy punktów wymiany opon, by sprawdzali, czy dana firma widnieje w krajowym rejestrze. Można to sprawdzić tutaj lub na stronie Zarządu Dróg i Autostrad (Statens vegvesen). - Jeśli kupujesz usługi od zatwierdzonej firmy, przyczyniasz się do walki z wyzyskiem i przestępczością w miejscu pracy - podkreśla Vollheim.
Warsztat widniejący w rejestrze co roku ma przesyłać Inspekcji Pracy stosowne potwierdzenie, że spełnia prawne wymogi, a co trzy lata pełną dokumentację potwierdzającą zatrudnianie pracowników zgodnie z przepisami.

Warsztat widniejący w rejestrze co roku ma przesyłać Inspekcji Pracy stosowne potwierdzenie, że spełnia prawne wymogi, a co trzy lata pełną dokumentację potwierdzającą zatrudnianie pracowników zgodnie z przepisami. Źródło: stock.adobe.com/standardowa/Dusko

NTB, Arbeidstilsynet, MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok