Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

3
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca w Norwegii

Prawie połowę mniej zwolnień i wolne wakaty. Najlepiej w Rogaland, Oslo wyjątkiem

Monika Pianowska

23 lutego 2018 11:34

Udostępnij
na Facebooku
2
Prawie połowę mniej zwolnień i wolne wakaty. Najlepiej w Rogaland, Oslo wyjątkiem

Zdaniem przedstawicieli NAV w 2017 roku nastąpiła poprawa na norweskim rynku pracy. pixabay.com/ fot. Life-Of-Pix/ CC0 Creative Commons

Według najnowszych statystyk Urzędu Pracy i Polityki Socjalnej (NAV) w 2017 roku w Norwegii nastąpił znaczny spadek liczby wypowiedzeń oraz pracowników wysłanych przez firmę na permittering (okresowe zwolnienie).
W ciągu minionych dwunastu miesięcy NAV odnotował 29 600 przypadków rozwiązywania umów i tymczasowej redukcji pracowników w momencie sezonowych przestojów w zleceniach. To aż o 41 proc. mniej w porównaniu z rokiem 2016, kiedy to liczba wymówień i okresowych zwolnień wyniosła 50 tys.
Reklama
Największą różnicę widać na przykładzie okręgu Rogaland. W 2016 roku tymczasowe lub stałe zwolnienie z pracy otrzymało 17 tys. osób, natomiast w 2017 już tylko 4900, co oznacza spadek o 71 proc. Co prawda procentowo sytuacja prezentuje się najbardziej spektakularnie w Telemarku, jednak tam twórcy raportu operowali na innych liczbach: 900 wymówień w 2016 w porównaniu do 200 w ciągu 2017.

Permittering to forma tymczasowej redukcji liczby pracowników w momencie zastoju w zamówieniach. Pracownik zostaje wówczas zwolniony z obowiązku wykonywania pracy na rzecz pracodawcy, a ten nie musi wypłacać zatrudnionej przez siebie osobie wynagrodzenia mimo aktualnego kontraktu.

Jednocześnie wszelkie pozostałe zobowiązania wynikające z umowy o pracę pozostają nadal w mocy. Pracownik na permitteringu ma prawo ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych (norw. dagpenger) na rzecz pokrycia tymczasowej utraty dochodu.

Nieco inaczej sytuacja przedstawiała się w rejonach Oslo i Akershus. Chociaż w branży wydobywczej rzeczywiście w ostatnich dwunastu miesiącach odnotowano mniej zwolnień (2400 kontra 10 800 w 2016), to powodów do radości nie mieli pracownicy fabryk (8800) i budowlańcy (4500).

Norwegia na dobrej drodze

Zdaniem przedstawicieli Urzędu Pracy i Polityki Socjalnej w ubiegłym roku nastąpiła poprawa na norweskim rynku pracy. Tendencja ta ma się utrzymywać przez następne miesiące, na co wskazują właśnie mniejsza liczba wypowiedzeń i przypadków odesłania na permittering wraz z wieloma wolnymi wakatami.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Solomun .

23-02-2018 20:44

O Rybach Zapomniales! Norwegia jest Po Kanadzie najwiekszym exporterem ryb!

high octane

23-02-2018 16:36

Ten kraj oprocz ropy, gazu i pradu nie produkuje nic na eksport. Deficyt budzetowy jest najlepszym tego przykladem. Ktos z zewnatrz nie ma nawet gdzie sie wkrecic.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok