Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca w Norwegii

Pracujesz 1 maja? W tych branżach przysługują ci większe stawki

Monika Pianowska

30 kwietnia 2019 15:21

Udostępnij
na Facebooku
1
Pracujesz 1 maja? W tych branżach przysługują ci większe stawki

Spokojni o dodatki powinni się czuć zatrudnieni w ramach układu zbiorowego. fotolia.com/ royalty free

W Norwegii zarówno 1, jak i 17 maja są oznaczone w kalendarzu jako dni świąteczne i zgodnie z Ustawą o środowisku pracy obowiązki zawodowe mogą w ich czasie wykonywać tylko osoby w branżach, których natura tego wymaga. W związku z tym osobom spędzającym święta w pracy m.in. w branży gastronomicznej, hotelarskiej czy służbie zdrowia przysługują pewne premie.
Spokojni o dodatki powinni się czuć zatrudnieni w ramach układu zbiorowego, lecz inne formy umów również gwarantują pokrycie przynajmniej części bonusowego wynagrodzenia za pracę 1 i 17 maja. Oto, jak przedstawiają się stawki.
  • Hotele, restauracje, catering: stuprocentowy dodatek za pracę 1 maja; 200-procentowy jeśli pracownik miał mieć tego dnia wolny, lecz zostanie poproszony przez pracodawcę o przybycie.

  • Handel detaliczny (sklepy o powierzchni 100 metrów kwadratowych): pracownikom z umową zbiorową przysługuje dodatek 100 proc., i chociaż w większości kiosków praktykuje się inne sposoby zatrudnienia, osoby bez układu zbiorowego wciąż mogą liczyć na 50-procentowy bonus do regularnej wypłaty.

  • Służba zdrowia: minimum 100-, a przeważnie 133-procentowa stawka. W niektórych przypadkach możliwe jest również odebranie w późniejszym terinie godzin przepracowanych 1 maja w przeliczeniu 1,33 h za godzinę.
  • Branża ochroniarska: osoby wykonujące swoje obowiązki 1 maja zostaną wynagrodzone podwójnie, tzn. dodatek w święto wynosi 100 proc.

  • Transport: również zatrudnieni na stanowiskach związanych z transportem publicznym (autobusy, pociągi), ale też spedycją, sprzedażą hurtową, dostawami towarów za pracę 1 maja powinni otrzymać podwójną stawkę.

  • Taksówki: kierowcom taksówek nie przysługują specjalne dodatki do pensji z tytułu pracy 1 maja, ale w święto państwowe wzrasta taryfa, w związku z czym również ich zarobki (minimum 41,8 proc. według porozumienia obwiązującego do 2020 roku).
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Waldemar WWWW

07-06-2019 13:21

A co z budowlańcami z bemaning którzy pracowali 1 maja

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok