Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Praca w Norwegii

Praca 41 dni pod rząd, wynagrodzenie 100 koron za godzinę: zatrważające wyniki kontroli w branży gastronomicznej

Natalia Szitenhelm-Smeja

14 lutego 2023 14:00

Udostępnij
na Facebooku
2
Praca 41 dni pod rząd, wynagrodzenie 100 koron za godzinę: zatrważające wyniki kontroli w branży gastronomicznej

Zatrudnieni nie otrzymywali m.in. należnego im wynagrodzenia /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa

A-krimsenteret, grupa do walki z przestępstwami w środowisku pracy, pod koniec stycznia ogłosiła efekty swoich ostatnich kontroli w branży gastronomicznej w okręgu Nordland. Inspekcje wykazały m.in., że niektórzy zatrudnieni pracowali 41 dni pod rząd bez wolnego, inni nie otrzymywali wynagrodzenia za nadgodziny, a także zaniżano im minimalną stawkę godzinową.
A-krimsenteret pod lupę wzięła 55 przedsiębiorstw gastronomicznych w Nordland. Wyniki kontroli są zatrważające: w 60 proc. z kontrolowanych firm wykryto nieprawidłowości.

Długa list grzechów

Kontrolerzy wykazali, że w przedsiębiorstwach, w których przeprowadzono inspekcje, dochodziło do naruszeń ustawy o środowisku pracy. M.in. pracownikom wystawiano umowy o pracę niespełniające wymagań prawnych, firmy rażąco naruszały przepisy dotyczące czasu pracy i odpoczynku - A-krimsenteret wykazała, że dzienny czas pracy niektórych pracowników wynosił 16,5 godziny, inni zaś pracowali codziennie przez 41 dni bez odpoczynku tygodniowego.

Zatrudnieni nie otrzymywali należnego im wynagrodzenia - kontrole ujawniły, że niektórzy pracownicy nie dostawali zapłaty za nadgodziny, a inni pracowali za zaniżoną stawkę godzinową, wynoszącą 100 NOK.

Stawki minimalne dla pracowników w gastronomii i hotelarstwie wynoszą:

Dla pracowników powyżej 20 roku życia i po czteromiesięcznej praktyce dla pracowników powyżej 18 roku życia:
- minimalna stawka wynagrodzenia wynosi: 179,94 NOK

Dla młodych pracowników:
- 16 lat: 118,08 NOK
- 17 lat: 127,58 NOK
- 18 lat: 141,84 NOK

Kontrolerzy przepytali ok. 100 pracowników, zarówno Norwegów, jak i cudzoziemców, czy znają norweskie przepisy zwłaszcza w odniesieniu do stawek minimalnych w branżach objętych układem zbiorowym.

Kontrolerzy przepytali ok. 100 pracowników, zarówno Norwegów, jak i cudzoziemców, czy znają norweskie przepisy zwłaszcza w odniesieniu do stawek minimalnych w branżach objętych układem zbiorowym. Źródło: Fotolia

W efekcie działań prowadzonych przez  A-krimsenteret Urząd Pracy i Polityki Socjalnej (NAV) zbada 14 przypadków nadużyć zabezpieczenia społecznego, a Urząd Podatkowy (Skatteetaten) dokonał zabezpieczenia majątkowego w wysokości ponad 2,6 mln NOK na spłatę zaległych zobowiązań podatkowych i celnych.

Co na to Inspekcja Pracy?

Choć dane Inspekcji Pracy (Arbeidstilsynet) pokazują, że w ostatnich latach znacznie zmalała liczba zgłaszanych policji rażących naruszeń przepisów ustawy o środowisku pracy, to szef A-krimsenteret w Nordland, Kurt Kolvereid Jacobsen, jest przekonany, że tym razem nieuczciwi pracodawcy poniosą konsekwencje. - Placówki gastronomiczne, które dopuściły się najpoważniejszych wykroczeń, mogą spodziewać się ostrych reakcji. W niektórych przypadkach możemy zamknąć przedsiębiorstwo, i być może również złożyć doniesienie na policję - komentuje wyniki Jacobsen, cytowany przez serwis NRK. 

Zdaje się, że to nie tylko czcze zapowiedzi, ponieważ na ręce Arbeidstilsynet spogląda ostatnio resort pracy, który nakazał Inspekcji bardziej stanowcze działania. - Inspekcja ma być widoczna w norweskim życiu zawodowym - stwierdziła minister pracy Marte Mjøs Persen.

Resort chce, by Inspekcja Pracy zwiększyła nadzór w norweskich firmach, a także - jeśli wymaga tego sytuacja - częściej nakładała wysokie grzywny, a także zgłaszała na policję poważne naruszenia w danym przedsiębiorstwie.
Wykres pokazuje liczbę nadużyć w firmach zgłaszanych w danym roku na policję przez Inspekcję Pracy

Wykres pokazuje liczbę nadużyć w firmach zgłaszanych w danym roku na policję przez Inspekcję Pracy Arbeidstilsynet/ za NRK

Oszukują też w budowlance

To kolejna kontrola A-krimsenteret, która wykazała spore nieprawidłowości w jednym z sektorów norweskiego rynku pracy. Latem 2021 grupa sprawdziła stołeczną budowlankę. Wykazano wówczas, że część przedsiębiorstw zatrudniało pracowników na czarno, nie przestrzegało zasad HMS, zaniżało stawki, czy oferowało zakwaterowania dla zatrudnionych niespełniające norm. Nieuczciwi pracodawcy wykorzystywali przede wszystkim imigrantów zarobkowych z Europy Wschodniej, którzy nie znali ani języka obcego, ani obowiązujących przepisów.
A-krimsenteret, NRK, MojaNorwegia, Arbeidstilsynet
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Tomi84

15-02-2023 08:27

Nie wiem w czym problem , sami się godzą na takie warunki a później problem, widocznie pasują im takie warunki to tak jakby szef karze Tobie zjeść gofno , Ty się na to zgadzasz a pozniej wielce masz pretensje? Sorry ale to był Twój wybór

Tomasz012

14-02-2023 14:33

Zapraszamy do firm sprzątajacych lub małych prywatnych budowlanych gdzie jak wchodzi jakas kontrola to szef wszystkim na czarno i nie tylko każe isc na wolne do zakonczenia kontroli... Restauracje ogrodnictwo i hotele to norma ale tylko z obcokrajowcami he he he

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok