Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Praca w Norwegii

Podróż do pracy w Norwegii a przepisy wjazdowe. Kto przekroczy granicę bez kwarantanny?

Natalia Szitenhelm-Smeja

16 listopada 2021 12:30

Udostępnij
na Facebooku
2
Podróż do pracy w Norwegii a przepisy wjazdowe. Kto przekroczy granicę bez kwarantanny?

Posiadanie certyfikatu covidowego pozwala uniknąć kwarantanny. /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/Nattakorn

Od 25 października kwarantanna wjazdowa obejmuje m.in. podróżnych przybywających do kraju fiordów z Polski. Jednak osoby posiadające np. Unijny Certyfikat Covid (UCC) są z niej zwolnione. Jak wygląda sytuacja w przypadku pracowników zagranicznych? Przypominamy aktualne przepisy norweskiej Inspekcji Pracy.
Wyznacznikiem, czy pracownik zagraniczny będzie musiał poddać się w Norwegii kwarantannie wjazdowej, podobnie jak w przypadku podróżnych odwiedzających kraj fiordów w celach turystycznych, jest posiadanie ważnego certyfikatu covidowego, np. UCC.

Wjazd bez obowiązku kwarantanny

Jeśli dany pracownik jest w pełni zaszczepiony przeciwko covid-19 lub też w ciągu ostatnich 6 miesięcy przeszedł zakażenie koronawirusem (i udokumentuje to za pomocą certyfikatu covidowego), może swobodnie przekroczyć granicę Norwegii bez obowiązku poddania się po przyjeździe kwarantannie wjazdowej.

Norwegia respektuje następujące certyfikaty covidowe:

- skandynawski certyfikat covidowy
- Unijny Certyfikat COVID (UCC)
- NHS Covid pass - z Wlk. Brytanii lub Walii
- Certyfikat covidowy z Irlandii Północnej
- certyfikat o szczepieniu COVID-19 ze Szkocji

Jeżeli pracownik posiada ważny certyfikat covidowy, jest więc zwolniony z:
- kwarantanny wjazdowej
- poddania się testowi na koronawirusa na granicy
- rejestracji pobytu.

Brak ważnego certyfikatu covidowego

Inspekcja Pracy informuje, że pracownicy zagraniczni, którzy nie posiadają ważnego certyfikatu covidowego, powinni sprawdzić, czy praca, którą mają wykonywać, nie jest w Norwegii objęta restrykcjami wjazdowymi. Mówiąc wprost - czy mogą swobodnie przekroczyć granicę. Norwegia jednak nie posiada obecnie surowych obostrzeń zakazujących wielu grupom wjazdu na jej teren, ale lepiej się upewnić. Informacje znajdują się na rządowej stronie.
Pracownik, który nie jest ani w pełni zaszczepiony, ani nie przeszedł w ciągu pół roku covid-19, musi zarejestrować swój pobyt w Norwegii. Rejestracji można dokonać tutaj. Ponadto po przybyciu do Norwegii, na lotnisku lub danym przejściu granicznym, musi poddać się testowi na koronawirusa. Jeżeli na granicy nie ma stacji testowej lub stacja testowa jest nieczynna, należy wykonać szybki test antygenowy w publicznej stacji testowej jak najszybciej, nie później niż 24 godziny po przybyciu.

Test trzeba wykonać na lotnisku w miejscu, w którym przekracza się granicę Norwegii. Musi to być szybki test antygenowy i trzeba na miejscu poczekać na jego wynik, zanim będzie można kontynuować podróż. Jeśli wynik testu jest pozytywny, w ciągu 24 godzin trzeba wykonać test PCR. ~Helsedirektoratet

Jeżeli obszar, z którego pracownik podróżuje do Norwegii, jest objęty wymogiem kwarantanny, dana osoba musi się jej poddać. Poniżej znajduje się mapa Instytutu Zdrowia Publicznego (FHI) - Polskę oznaczono na niej kolorem czerwonym, a więc osoby nieposiadające certyfikatu są również objęte obowiązkiem kwarantanny.

fhi

Kwarantanna wjazdowa

Jeżeli danego pracownika obowiązuje w Norwegii kwarantanna wjazdowa, musi z reguły przebywać na niej przez 10 dni. Należy odbyć ją we własnym mieszkaniu lub w innym odpowiednim miejscu pobytu, które np. zapewni pracodawca. Jeśli pracownik nie posiada dostępu do odpowiedniego miejsca pobytu, w którym mógłby odbyć kwarantannę wjazdową, może spędzić ją w hotelu kwarantanny (jednak kwarantanna hotelowa to już nie jest wymóg).

Okres kwarantanny można jednak skrócić, jeśli dana osoba otrzyma negatywny wynik testu PCR zrobionego nie wcześniej niż trzeciego dnia po przyjeździe do Norwegii. Wynik testu dostępny jest m.in. na platformie Helsenorge. Można go także otrzymać SMS-em. Jeśli jednak dana osoba nie posiada numeru personalnego, musi ustalić ze stacją testowania sposób odbioru wyniku.

Restrykcje nadal obowiązują

Pod koniec października władze zdecydowały o kontynuacji aktualnych restrykcji wjazdowych, obowiązują one do odwołania. Od marca 2020 roku, z powodu pandemii koronawirusa, Norwegia stosowała surowe restrykcje ograniczające prawa cudzoziemców do wjazdu. Cudzoziemcy z zasady nie mają prawa wjazdu i są odsyłani z granicy, z pewnymi wyjątkami. Np. rozporządzenie o odsyłaniu z granicy nie dotyczy obywateli EOG, osób z krajów trzecich, które mieszkają w EOG/Schengen oraz osób mieszkających w krajach „fioletowych” (krajach o korzystnej sytuacji epidemicznej), informują władze. Rozporządzenie nie dotyczy też osób starających się o azyl, cudzoziemców zamieszkałych w Norwegii oraz członków rodziny osób zamieszkałych w Norwegii.

informacyjna broszura rządowa w języku polskim
arbeidstilsynet, regjeringen, fhi, helsedirektoratet
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Adam Rasmus

18-11-2021 22:42

Jedna ściema, na lotnisku praktycznie zero kontroli wjazdowej

jacek lytaw

17-11-2021 14:29

A co z tymi zaszczepionymi ktorzy przechodza chorobe covid i zarazaja. Delikwent jest chory nie musi robic testow wiec nawet nie wie ze ma covid. Znam wielu takich i szkoda ze osoby ktore ze wzgledu na stan zdrowia nie moga sie zaszczepic a są dyskriminowowane lub wyzywane od roznych przez januszów ktorzy zaszczepili sie dla paszportu. Niesprawieiwe ale po czesci wszyscy i tak do piachu pójdziemy czy to po konsekwencji zaszczepienia czy to wypadku drogowego czy innych wzgledow. Polecam nie pisać po kielichu bo glupoty wypisują tacy januszowie itp.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok