Ekspaci w Norwegii doceniają wysokie bezpieczeństwo zatrudnienia i stan gospodarki, ale są niezadowoleni z możliwości w karierze zawodowej.
stock.adobe.com/licencja standardowa
Według najnowszej ankiety InterNations przeprowadzonej wśród obcokrajowców Norwegia jest drugim najgorszym państwem do pracy dla imigrantów zarobkowych. Kraj fiordów zajął 52 na 53, zaraz po Kuwejcie.


reklama
W badaniu 53 kraje zostały sklasyfikowane na podstawie pięciu wskaźników, które mierzą między innymi jakość życia, życzliwość miejscowej ludności i finanse osobiste. Ekspaci mieszkający w Norwegii uważają, że Norwegia jest „nieprzyjazna” i bardzo droga, a w stosunku do badania sprzed roku kraj fiordów spadł w rankingu o całe 18 miejsc.
Wysokie ceny i mało znajomych
Prawie dwóch na trzech (62 proc.) emigrantów negatywnie oceniło koszty życia w Norwegii, podczas gdy średnia na świecie pod tym względem wynosi 35 proc. W szczególności podkreślono koszt transportu publicznego. 37 proc. uważa, że ich dochody nie są wystarczająco wysokie, by wieść wygodne życie (w porównaniu z 27 proc. na całym świecie).
Co ciekawe, według danych Centralnego Biura Statystycznego (SSB) coraz więcej osób pozytywnie odnosi się do przyjezdnych cudzoziemców w Norwegii i uważa, że większość imigrantów wnosi pożyteczny wkład w życie zawodowe, a imigracja zarobkowa w większości pozytywnie wpływa na norweską gospodarkę.
Norwegowie czują się komfortowo, mając imigranta jako pomoc domową, lekarza, bliskiego współpracownika, zięcia lub synową. Według raportu im większy kontakt mają z cudzoziemcami, tym bardziej pozytywne nastawienie żywią wobec nich. Szczególnie przyjaźnie nastawione są osoby młode i wykształcone, oraz mieszkańcy miast.
Tymczasem połowa respondentów tegorocznej edycji badania InterNations stwierdziła, że ma trudności z wejściem w kulturę Norwegii i znalezieniem przyjaciół. Jedna trzecia (32 proc.) ekspatów opisuje Norwegów jako nieprzyjaznych wobec obcokrajowców.
Przynajmniej jest ładnie
Ekspaci w Norwegii doceniają wysokie bezpieczeństwo zatrudnienia i stan gospodarki, ale są niezadowoleni z możliwości w karierze zawodowej. Pozytywnie oceniają stabilność polityczną w Norwegii (88 proc.), wysoką jakość powietrza (88 proc.) oraz przyrodę (95 proc.). Ogólnie rzecz biorąc, tylko 61 proc. imigrantów jest zadowolonych z życia w kraju fiordów.
Norwegowie nie narzekają na swoją pracę, czerpią z niej sporą satysfakcję.Źródło: MN
Na 51. miejscu, tuż przed Norwegią, uplasowała się Turcja, która słabo wypada pod względem pewności zatrudnienia i możliwości. Dalej jest Korea Południowa, gdzie trudno poradzić sobie z kulturą pracy.
Latynoski luz na plus
Po przeciwległej stronie tabeli znalazł się Meksyk. Według badania ekspaci są w tym kraju najszczęśliwsi, bo łatwo im się tam osiedlić i wysoko oceniają życzliwość miejscowych. Międzynarodowi pracownicy w Meksyku twierdzą, że łatwo jest przystosować się do kultury kraju, a przystępność cenowa ułatwia znalezienie mieszkania. Państwo wypada jednak gorzej pod względem stabilności politycznej.
Na drugim miejscu znajduje się Hiszpania, gdzie 87 proc. ekspatów jest zadowolonych ze swojego życia, w dużej mierze dzięki różnym możliwościom spędzania wolnego czasu i przyjaznemu klimatowi. Z kolei co trzecia osoba jest niezadowolona z lokalnego rynku pracy.
Dziesięć najlepszych krajów dla emigrantów zarobkowych:
- Meksyk
- Hiszpania
- Panama
- Malezja
- Tajwan
- Tajlandia
- Kostaryka
- Filipiny
- Bahrajn
- Portugalia
Dziesięć najgorszych krajów dla emigrantów zarobkowych:
- Kuwejt
- Norwegia
- Turcja
- Korea Południowa
- Niemcy
- RPA
- Włochy
- Malta
- Nowa Zelandia
- Japonia
Źródła: InterNations, mojanorwegia.pl, finansavisen.no
31-07-2023 12:58
0
-17
Zgłoś
30-07-2023 18:55
0
0
Zgłoś
27-07-2023 11:15
4
0
Zgłoś
26-07-2023 13:29
17
0
Zgłoś
26-07-2023 08:15
33
0
Zgłoś
26-07-2023 00:44
12
0
Zgłoś