Karta podatkowa w Norwegii na 2023

Zamów
Reklama

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Praca w Norwegii

Inspekcja Pracy nie może być pobłażliwa. Ma częściej nakładać wysokie kary

Natalia Szitenhelm-Smeja

23 stycznia 2023 09:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Inspekcja Pracy nie może być pobłażliwa. Ma częściej nakładać wysokie kary

Inspekcja Pracy powinna być więc jeszcze bardziej widoczna i obecna w norweskim życiu zawodowym - mówi minister pracy Marte Mjøs Persen /zdjęcie poglądowe fot. Arbeidstilsynet/materiały prasowe

Ministerstwo Pracy zwróciło się do Arbeidstilsynet o bardziej stanowcze działania na rzecz kontroli przedsiębiorstw i kar nakładanych na nieuczciwych pracodawców. - Inspekcja Pracy ma być widoczna w norweskim życiu zawodowym - mówi szefowa resortu Marte Mjøs Persen.
Resort chce, by Inspekcja Pracy zwiększyła nadzór w norweskich firmach, a także - jeśli wymaga tego sytuacja - częściej nakładała wysokie grzywny, a także zgłaszała na policję poważne naruszenia w danym przedsiębiorstwie, poinformowano w styczniowym komunikacie prasowym.

Koniec z pobłażliwością

- Jednym z najważniejszych zadań rządu jest praca na rzecz stabilnego życia zawodowego bez dumpingu socjalnego i przestępczości w miejscu pracy. Inspekcja Pracy powinna być więc jeszcze bardziej widoczna i obecna w norweskim życiu zawodowym - mówi minister pracy Marte Mjøs Persen.

Najważniejszym narzędziem norweskiej Inspekcji Pracy jest nadzór, czytamy w piśmie resoru skierowanym do Arbeidstilsynet. Metody [Inspekcji - red.] muszą być zorganizowane w taki sposób, aby w jak największym stopniu przyczyniły się do zwiększenia przestrzegania przepisów przez przedsiębiorców, którzy je łamią. W związku z tym, instruuje resort, wysokość kar za naruszenie musi to odzwierciedlać. W przypadku powtarzających się naruszeń naliczana ma być nowa [czyt. jeszcze wyższa] grzywna. Poważne przestępstwa zawodowe i wykroczenia, gdzie opłata za naruszenie nie będzie miała wystarczającego skutku jako sankcja, Inspekcja ma zgłaszać na policję. 

By umożliwić kontrolerom działania na jeszcze szerszą skalę, resort pracy przekazał Arbeidstilsynet na ten cel 25 mln NOK.
Resort pracy informuje, że pod lupą mają znaleźć się zwłaszcza branże wysokiego ryzyka, gdzie dochodzi do największej liczny wypadków podczas pracy, jak np. budowlanka.

Resort pracy informuje, że pod lupą mają znaleźć się zwłaszcza branże wysokiego ryzyka, gdzie dochodzi do największej liczny wypadków podczas pracy, jak np. budowlanka.Źródło: stock.adobe.com/standardowa

Inspekcja ma także egzekwować wśród firm budowlanych w Oslo nowo wprowadzone przepisy, które zakazują zatrudniania tymczasowego.
Arbeidstilsynet musi też zwrócić większą uwagę na bezpieczeństwo pracy, bowiem mimo zapewnień Inspekcji o kontrolach dotyczących HMS, najnowsze dane Centralnego Biura Statystycznego (SSB) pokazują, że w 2021 zgłoszono do NAV ponad 23 tysiące wypadków przy pracy, w których życie straciło łącznie 39 osób - najwięcej w ciągu ostatnich lat.

Kolejne propozycje na horyzoncie

W listopadzie przedstawiciele Høyre (Partia Konserwatywna), Frp (Partia Postępu) i Rødt (Czerwoni) poinformowali, że chcą zwiększenia maksymalnego limitu grzywny nakładanej przez Arbeidstilsynet, wynoszącej 1,65 mln NOK. W styczniu do swoich propozycji dodali także tę, zgodnie z którą na osoby pełniące funkcje kierownicze (np. dyrektor, kierownik) w przedsiębiorstwie rażąco łamiącym przepisy Inspekcja Pracy mogłaby również nakładać mandaty. 

Pomysł trafi do Stortingu, ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść wiosną.
Arbeids- og inkluderingsdepartementet, MojaNorwegia, NRK
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


jacek lytaw

23-01-2023 14:56

Wreszcie ktoś sie wezmie za nieuczciwych pseudo pracodawcow..... Karać karać karać!!!!!!!!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram