Odzyskaj pieniądze w 2 tygodnie
Rozlicz podatek

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Praca w Norwegii

Fachowcy na wagę złota. W Norwegii brakuje prawie 40 000 wykwalifikowanych pracowników

Natalia Szitenhelm-Smeja

20 lutego 2023 12:20

Udostępnij
na Facebooku
5
Fachowcy na wagę złota. W Norwegii brakuje prawie 40 000 wykwalifikowanych pracowników

Sytuacja dotyczy zwłaszcza sektora budowlanego. /zdjęcie poglądowe stock.adobe.com/standardowa

W Norwegii brakuje 38 tys. wykwalifikowanych pracowników - to najwyższa liczba w historii, podaje Konfederacja Norweskich Przedsiębiorców (NHO). Tylko w ciągu ostatniego roku prawie połowie firm zrzeszonych w NHO nie udało się zrekrutować pracowników z wymaganymi kompetencjami zawodowymi.
Wyniki tegorocznego Barometru Kompetencji, badania potrzeb kompetencyjnych firm członkowskich NHO, realizowanego corocznie od 2014 roku, opublikowano w połowie lutego. Pokazują, że w 2022 roku 64 proc. norweskich przedsiębiorstw zgłosiło brak w wykwalifikowanej sile roboczej. Dotyczy to zwłaszcza sektorów: budowlanego i transportu. Oprócz braku ok. 38 tys. pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami, barometr pokazuje też, że rynek potrzebuje 10 tys. osób z umiejętnościami w zakresie inżynierii i przedmiotów technicznych.

Wykształcenie zawodowe na wagę złota

Norwegia przeżywa kryzys zawodowy - sześć na dziesięć firm potrzebuje pracowników ze świadectwem przygotowania zawodowego (fagbrev, svennebrev), a ponad połowa przedsiębiorstw absolwentów szkół zawodowych, wylicza Ole Erik Almlid, dyrektor zarządzający NHO.

Fagbrev/svennebrev- świadectwa ukończenia szkolenia zawodowego. Svennebrev dotyczy zawodów czeladniczych, a fagbrev pozostałych grup zawodów.

Większość firm zrzeszonych w Konfederacji deklaruje, że potrzebuje pracowników z wykształceniem zawodowym w ramach programów nauczania przedmiotów technicznych i przemysłowych (39 proc.), elektrotechniki i informatyki (35 proc.) oraz budownictwa (31 proc.). Największe braki w wykwalifikowanej kadrze zgłaszają firmy zrzeszone w NHO z okręgu Nordland (69 proc. przedsiębiorstw), a także Viken i Oslo (65 proc.).

- Kiedy firmom brakuje ludzi z odpowiednimi umiejętnościami, oznacza to utratę klientów, wstrzymanie projektów i mniejsze tworzenie wartości - komentuje Almlid.
Odsetek firm NHO, które w dużej mierze i do pewnego stopnia mają niezaspokojone zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę, według stowarzyszeń krajowych - na pierwszym miejscu znajduje się transport, na drugim budowlanka.

Odsetek firm NHO, które w dużej mierze i do pewnego stopnia mają niezaspokojone zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę, według stowarzyszeń krajowych - na pierwszym miejscu znajduje się transport, na drugim budowlanka.NHO

Młodzi Norwegowie nie chcą uczyć się fachu?

Barometr kompetencji wskazuje również, że w 2022 firmy oferujące praktyki zgłosiły braki na ok. 2,6 tys. praktykantów, zwłaszcza w sektorach: techniczno-przemysłowym, elektrotechnicznym, informatyce, budownictwie oraz gastronomii. Szacunkowe dane NHO pokazują, że na rynku brakuje ok. 12,4 tys. osób z wykształceniem średnim i 11,4 tys. z wykształceniem zawodowym. Szacowany niedobór absolwentów studiów licencjackich to około 7,5 tys., podczas gdy pracowników z wykształceniem na poziomie studiów magisterskich około 6,3 tys. Ponadto brakuje około 700 osób z tytułem doktora. - Musimy dostosować nasz system edukacji bardziej do rzeczywistych potrzeb życia zawodowego - komentuje Ole Erik Almlid.

Offshore też potrzebuje specjalistów

Specjaliści potrzebni są i na norweskimi szelfie kontynetnalnym - w ostatnim czasie Aker BP, firma zajmująca się poszukiwaniem i wydobyciem ropy i gazu, ogłosiła, że wobec wzrostu inwestycji w sektorze offshore, do 2027 zatrudni rocznie nawet 30 tys. nowych pracowników.
NHO, Mojanorwegia
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Pyppip

08-03-2023 14:15

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
boj fra oszlo

21-02-2023 22:41

..chryste panie na gumowym bananie!
..jezeli to co tu piszecie o stawkach dla kierowcow jest prawdą,...chociaz z drugiej stony..kto chcialby zaplacic za usluge po ktorej zostaje tylko pył lub wiatr...budowlancy jak cos zbudują to chociaz widać..nauczyciele tak na osłode kierowcom ,też niewiele wnoszą tzn.nie sa wymierni ..nauczy ,nie paniali,niewymierne czy namacalne..IQ kierowcow ..byle gupek bez szkoly moze posiadać papiry na autobus czy cieżarówke..smutne to wsio jest...
..chociaz z samych hamerykanskich filmow akcji wynika ,ze kierowca to najprostszy zawod na świecie,jak piekarz pomimo tego ,ze aut jest bez liku na ulicach i wszyscy konsumują bagietki

Martin19

21-02-2023 19:57

Prawda !! jest jedna firma w Larvik co zatrudnia sporo kierowców z Pl .. właścicielem jest miły uczciwy iNorweg co wali na kasę kierowców ..zarabia miliony a nie płaci za taryfę nocna … zaczynaja od 3 w nocy adresy masakra zima na łańcuchach i płaci maks 220.- brutto.. ludzie kochani przejrzyjcie na oczy .. … mam brata co jeździ na C + E w pl .. normalna umowa praca 4 dni w tygodniu pracuje od 7 do 16.. zarabia 6000.- na rękę .. może mniej niz w NO.l ale ale ! Standart życia ma lepszy i jest u siebie nikt mu nie wyzyga ze polakken. Pozdrawiam

Robert Pawlik

21-02-2023 18:40

Jak zwykle udawanie, że nie wiadomo o co chodzi. Osobiście nie znam sytuacji w innych branżach ale nie dziwią mnie braki ludzi chętnych w transporcie. Przy wynagrodzeniach rzędu 180-200 koron na godzinę, wielu woli nie ponosić odpowiedzialności jakie musi ponieść kierowca zawodowy i decydują się na pracę na przykład w magazynie.

Martin19

20-02-2023 23:06

Ale tytuł .. brakuje pracowników hmmmm.. może wkoncu ogarną się politycy i za zdrowych byczków się wezmą nie tylko są taksówki i NAV.. .. jest produkcjia i stocznie i budowlanka i kochani uczciwi rolnicy hehe ppppp. zapraszamy ..

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok