Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Elektryk, cieśla, malarz: w tych zawodach szukają pracowników Praca w Norwegii
Maja Zych 31 lipca 2018
14:33

Elektryk, cieśla, malarz: w tych zawodach szukają pracowników

5
Skomentuj
Najbardziej poszukiwani są specjaliście z dyplomem i doświadczeniem w zawodzie. pixabay.com / fran1 / CC0 Creative Commons
Norwegia wciąż jest dla Polaków atrakcyjnym kierunkiem nie tylko turystycznym, ale też zawodowym – według danych Centralnego Biura Statystycznego (SSB) w zeszłym roku nad fiordami osiedliło się 5 214 Polaków. Wiele osób szuka zatrudnienia przez agencje pośrednictwa pracy, które stale poszukują specjalistów. Wśród ofert królują wakaty dla m.in. elektryków, cieśli szalunkowych, hydraulików czy sprzątaczek.
W artykule przeglądamy najpopularniejsze ogłoszenia, jakie można znaleźć na naszej stronie.
Reklama

Budowlanka najpopularniejsza

Agencje pracy zajmujące się rekrutacją pracowników w branży budowlanej nie narzekają na spadek zainteresowania ze strony Polaków, którzy są najliczniejszą grupą imigrantów z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dużym powodzeniem cieszą się zawody, takie jak malarz, cieśla konstrukcyjny lub szalunkowy czy zbrojarz. Kursy i wykształcenie zawodowe zdobyte w Polsce są respektowane w Norwegii i w przypadku specjalistycznych zawodów, takich jak np. elektryk, należy udokumentować swoje kwalifikacje.

Na naszej stronie w dziale ogłoszeń można znaleźć aktualne oferty pracy w Norwegii.

Niezmiennie posiadamy bardzo dużo ofert dla osób z kierunkowym wyksztalceniem zawodowym, np. dla hydraulików, elektryków bądź cieśli konstrukcyjnych.~Maciej Wolski, CBR Cross Border Recruitment

Elektrycy z papierami

Aby podjąć w Norwegii pracę w zawodzie elektryka wymagany jest certyfikat DSB oraz dyplom ze szkoły o tym profilu. Ważna jest też znajomość przynajmniej języka angielskiego i doświadczenie w zawodzie. Im wyższe ma się kompetencje, tym bardziej przebierać można w ofertach, których w tej branży nie brakuje.

Hydraulicy na dłużej

Większość ofert w tym zawodzie oferuje dobrze płatną pracę (ponad 200 NOK za godzinę) przy długotrwałych projektach – może być to dobra opcja dla osób, które szukają w Norwegii stałego zatrudnienia. Potrzebne jest jednak odpowiednie wykształcenie potwierdzone dyplomem oraz doświadczenie w pracy w zawodzie.

Cieśla szalunkowy z doświadczeniem

Ofert pracy dla cieśli szalunkowych jest bardzo dużo – kandydaci mogą wybierać, w którym miejscu w Norwegii chcą pracować. W większości przypadków wymagane jest minimum 3-letnie doświadczenie w branży i umiejętność samodzielnego czytania i rozumienia rysunku technicznego. Niektóre firmy oferują też możliwość pracy rotacyjnej oraz zakwaterowanie i dofinansowanie do dojazdów.

Kandydaci mogą liczyć na refundowane przeloty, tańsze zakwaterowanie, często pojawiają się tez opcje pracy rotacyjnej, która umożliwia im częste zjazdy do domu. Od pracowników wymaga się za to większej samodzielności.~Aleksandra Guga Baca, Adecco Norwegia

Znajomość języka coraz ważniejsza

Przeszkodą na drodze kariery w Norwegii może być brak znajomości języków – pracownicy agencji potwierdzają, że jest to coraz częstszy wymóg, nawet w przypadku stanowisk, które nie wymagają specjalistycznego wykształcenia. Według informacji jednego z pośredników około połowa Polaków zwraca się do nich, nie znając norweskiego ani innego języka skandynawskiego.

W ostatnich latach coraz więcej pracodawców jako jeden z wymogów w swoich ofertach podaje znajomość norweskiego w stopniu komunikatywnym, a osoby poszukujące pracy w Norwegii bez znajomości tego języka muszą bardzo dobrze porozumiewać się po angielsku.~Maciej Wolski, CBR Cross Border Recruitment

Również większość naszych czytelników odpowiedziała w ankiecie, że brak znajomości norweskiego jest dużą przeszkodą w miejscu pracy.
Czy brak znajomości norweskiego jest dużą przeszkodą w miejscu pracy?
Tak
63.37%
Nie
36.63%
łącznie głosów: 1275

Ważne jest CV i referencje

Oprócz kompetencji i znajomości języka przy ubieganiu się o stanowisko bardzo ważne jest też odpowiednio sporządzone CV – ten dokument to nasza wizytówka i stanowi pierwszy kontakt z daną firmą w procesie rekrutacji. Najlepiej jest przygotować CV i list motywacyjny w języku norweskim, korzystając z profesjonalnego tłumacza – z pewnością będzie to wyróżniało taką aplikację wśród wielu w języku angielskim.

Dla Norwegów bardzo istotne są też referencje – zwłaszcza jeśli pochodzą od norweskiego pracodawcy.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
kamil k*****l
kamil k*****l 01-08-2018 01:35

el. w firmie smart el co podlaczaja garaze miedzy innymi kolesie ponad 35 lat 263 kr norwedzy z papierami
stolarz od listew montowania okien itd w AF gruppen ok 52 lata 246 i z tego 36% podatku
przestancie ludzie p******** dostepne sa dane ile kto zarobil w 2016 znasz nr tel sprawdz sobie nazwisko i bedziesz wiedziec jeden z drugim
w budowlance sie zarabia duzo wiecej niz w innych branzach np taxi paki maja 30% od kursu

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Xx1
Xx1 31-07-2018 18:23

W firmach stawki sa śmieszne... Nie ma wielkich różnic miedzy Polakami, którzy tu niedawno przyjechali a tymi, którzy sie osiedlili. Dopiero jak ktoś pracuje na własna reke to rynek wszystko weryfikuje, wtedy im lepiej znasz język, im lepiej znasz sie na swojej pracy, tym wiecej zarobisz. Norweskie firmy często płaca Polakom mniej niż polskie. Norweg, który cos potrafi oprócz świecenia wszystkimi certyfikatami poniżej 300 nie chce pracować, np. hydraulicy. Inaczej jest oczywiście w Uszlo, tam zeby zarobić na same bramki to trzeba mieć spora wypłatę. Kumpel ostatnio tam zabłądził i przejechał chyba 100 bramek, każda 50 koron, oczywiście żartuje, ale to miasto nie ma litości dla mieszkańców.

22
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 31-07-2018 17:56

PolAker napisał:
Mam pnad a ide po wiecej.

...fawchowiec w tej chwili otrzyma minimum 198 nok na start nawet w polskich pseudo firemkach
...a po kilku latach w No to chyba normalne ze zarabia sie w granicach 250 nok
..

-10
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 31-07-2018 17:51

...takie nowalijki wziete z internetu sa śmieszne
...przy porach?truskawkach?tulipanach?u bałera?
...cała zachodnia Polska juz by dawno wyemigrowała
...wsie i miasteczka w Wielkopolsce by opustoszały

-5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
high octane
high octane 31-07-2018 16:44

W Niemczech i Holandii juz 140 nok placa na produkcji. W No musialbys miec 240 nok zeby utrzymac ten sam standard zycia.

23
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Ile muszę zarabiać, aby dostać kredyt w Norwegii?

Ile muszę zarabiać, aby dostać kredyt w Norwegii?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas