Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Do końca 2020 zatrudnienie może znaleźć 47 tysięcy bezrobotnych. Pozytywne prognozy dla rynku pracy Praca w Norwegii
Maja Zych 12 kwietnia 2019
13:13

Do końca 2020 zatrudnienie może znaleźć 47 tysięcy bezrobotnych. Pozytywne prognozy dla rynku pracy

1
Skomentuj
Duży wzrost zatrudnienia wynika m.in. z dobrych wyników branży naftowej. flickr.com / Norsk olje og gass / CC BY-SA 2.0
Urząd Pracy i Polityki Socjalnej (NAV) opublikował w czwartek 11 kwietnia raport dotyczący warunków na norweskim rynku pracy – zgodnie ze statystkami bezrobocie osiągnęło najniższy poziom od czasu kryzysu gospodarczego w 2008 roku. W raporcie uwzględniono też prognozy dla norweskich pracowników na najbliższe lata – zgodnie z przewidywaniami do końca 2020 roku zatrudnienie może znaleźć aż 47 tys. mieszkańców kraju fiordów.
Na dobrą sytuację wpływa w szczególności rozwój na rynku naftowym, który notuje wzrost inwestycji oraz większe zyski.
Reklama

Będzie jeszcze lepiej

Zgodnie z danymi NAV sytuacja na norweskim rynku pracy jest najlepsza od czasu kryzysu naftowego, a liczba bezrobotnych nad fiordami stale spada już od 2016 roku, wynosząc na początku tego roku 3,9 proc. Prognozy na przyszłość przedstawione w raporcie są równie optymistyczne – mimo że wzrost zatrudnienia nie będzie już tak gwałtowny jak w ostatnich latach, to zakłada się, że do końca 2020 roku pracę znaleźć może niemal 50 tys. mieszkańców Norwegii. Przewiduje się też, że więcej osób pozostających bez pracy zarejestruje się jako osoby poszukujące zatrudnienia.

– Duży wzrost w gospodarce krajowej w ostatnich dwóch latach przyczynił się do wyraźnej poprawy na rynku pracy, ze wzrostem zatrudnienia i niższym bezrobociem. Oczekujemy, że wzrost w norweskiej gospodarce będzie dalej trwał. To przyczyni się do zwiększenia zapotrzebowania na siłę roboczą, ale też liczby osób, które zarejestrują się jako poszukujące pracy – mówi Sigrun Vågeng z NAV.

Dobry okres dla gospodarki

Szczególnie dobry wpływ na sytuację na norweskim rynku pracy ma wzrost inwestycji w sektorze naftowym – zarówno w tym roku, jak i w następnym przewiduje się utrzymanie liczby dużych inwestycji, które zapewniają dalszy rozwój krajowego przemysłu oraz powstawanie nowych miejsc pracy. Dodatkowo duży wzrost zatrudnienia oczekiwany jest także w prywatnym sektorze usług i budowlance.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
high octane
high octane 12-04-2019 21:47

Ten co pisal ten artykul, widac nie zna realiow. Rok temu to bylo dziadostwo na norweskim rynku pracy. Te dynamiczne wzrosty.

10
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Avida Finans wprowadziła istotne zmiany dla klientów

Avida Finans wprowadziła istotne zmiany dla klientów

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas