Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Coraz więcej imigrantów pracuje. Najwięcej bezrobotnych wśród Afrykańczyków Praca w Norwegii
Maja Zych 05 marca 2019
14:05

Coraz więcej imigrantów pracuje. Najwięcej bezrobotnych wśród Afrykańczyków

Skomentuj
Łącznie w czwartym kwartale ubiegłego roku zatrudnionych było 423 000 imigrantów. pxhere.com / CC0 Public Domain / Jeswin Thomas
Według najnowszych danych Centralnego Biura Statystycznego (SSB) liczba imigrantów, którzy podejmują pracę, stale rośnie. W ostatnim kwartale 2018 roku liczba zatrudnionych wśród obywateli innych krajów wyniosła 66,6 proc. czyli o 22 400 osób więcej niż rok wcześniej. Najlepiej prezentują się osoby pochodzące z państw nordyckich oraz krajów wschodniej części Unii Europejskiej – w tym Polacy. Dużo poniżej średniej uplasowali się po raz kolejny uchodźcy z Azji i Afryki, wśród których zatrudnionych jest niewiele ponad połowa mieszkańców.
Jeśli wziąć pod uwagę całość społeczeństwa w wieku 20-66 lat, procent zatrudnienia wynosi 78,6, czyli o ponad 10 proc. więcej niż średnia dla imigrantów.
Reklama

Liczba zatrudnionych rośnie

Dane SSB pokazują pozytywne tendencje wśród imigrantów mieszkających nad fiordami – coraz więcej osób podejmuje pracę na cały lub część etatu. Najwięcej zatrudnionych jest wciąż wśród osób z krajów EOG – w tym z Polski – gdzie kwestie zarobkowe są często głównym powodem osiedlenia się w Norwegii.

Najlepiej w statystykach wypadli jednak obywatele krajów nordyckich, z których aż 79,7 proc. pracuje. Niewiele niższy wynik osiągnęli imigranci ze wschodnich krajów EOG, wśród których zatrudnionych jest 75,3 proc. osób, a także imigranci z Europy Zachodniej z wynikiem 74,7 proc.

Powyżej średniej dla wszystkich imigrantów, która wynosi 66,6 proc., uplasowali się też obywatele krajów Europy Wschodniej spoza UE (68,8 proc.), Ameryki Południowej i Środkowej (67,7 proc.) oraz z Ameryki Południowej i Oceanii (67,4 proc.).
Dane: SSB

Uchodźcy wciąż wypadają najgorzej

Średnią zatrudnienia wśród imigrantów wciąż zaniżają osoby pochodzące z Azji (58 proc.) i Afryki (51,4 proc.), które posiadają często status uchodźcy. Wśród nich widać także dużo większą aktywność zawodową wśród mężczyzn niż wśród kobiet, które w rodzinach z dziećmi często zostają w domu. Wśród imigrantów z Afryki i Azji o wiele bardziej powszechne jest także zatrudnienie na część etatu.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas