Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Mniej niż połowa uchodźców pracuje. Większość nie ma wykształcenia [RAPORT] Aktualności
Maja Zych 16 stycznia 2018
12:04

Mniej niż połowa uchodźców pracuje. Większość nie ma wykształcenia [RAPORT]

3
Skomentuj
Kobiety z dziećmi zdecydowanie rzadziej decydują się na podjęcie pracy. pixabay.com / jnylee / CC0 Creative Commons
Pod koniec 2016 roku w Norwegii przebywało ponad 192 tys. uchodźców w wieku 15-74 lat. Najnowszy raport Centralnego Biura Statystycznego (SSB) wykazał, że jedynie 47,4 proc. z nich pracuje. Aktywność na rynku pracy zależna jest w dużym stopniu od długości pobytu w Norwegii i wykształcenia – największy procent zatrudnionych stanowią osoby, które mieszkają w kraju powyżej 20 lat i mają ukończoną przynajmniej szkołę średnią.
Dane reprezentują sytuację z ostatniego kwartału 2016 roku dla osób w wieku 15-66 lat, a zmiany w stosunku do poprzedniego roku są niewielkie.
Reklama

Duża różnica względem całego społeczeństwa

Wśród uchodźców w Norwegii jedynie 89 198 osób, czyli 47,4 proc. z nich jest aktywnych zawodowo – w stosunku do pozostałej części społeczeństwa ich średnia jest o 23,6 proc. niższa.
Zatrudnienie wśród uchodźców względem imigrantów i całego społeczeństwa.
Zatrudnienie wśród uchodźców względem imigrantów i całego społeczeństwa. screenshot: SSB / http://www.ssb.no/arbeid-og-lonn/artikler-og-publikasjoner/_attachment/336176?_ts=160d58b7270
Warto jednak zauważyć, że spora część uchodźców, bo 8,4 proc., uczestniczy w programach wprowadzających (introduksjonsprogram) dla osób nowo przybyłych do Norwegii, które uniemożliwiają im podjęcie zatrudnienia. Ponadto 8,9 proc. zarejestrowanych jest jako osoby uczące się. Można dlatego stwierdzić, że łącznie 71 proc. uchodźców jest aktywnych na rynku pracy i w obszarze edukacji. Zmniejsza to znacząco różnicę między azylantami a resztą społeczeństwa do 11,7 proc.

Długość pobytu ma znaczenie

Z raportu wyraźnie wynika, że największy procent osób zatrudnionych stanowią osoby, które mieszkają w Norwegii powyżej 20 lat i osiedliły się tam jako dzieci w wieku poniżej 15 roku życia. Najmniejszy odsetek pracujących stanowią natomiast uchodźcy, którzy przybyli do kraju powyżej 40 roku życia.
Zatrudnienie wśród uchodźców w zależności od wieku przybycia do Norwegii i długości pobytu.
Zatrudnienie wśród uchodźców w zależności od wieku przybycia do Norwegii i długości pobytu. screenshot: SSB / http://www.ssb.no/arbeid-og-lonn/artikler-og-publikasjoner/_attachment/336176?_ts=160d58b7270

Mniej kobiet aktywnych zawodowo

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na procent zatrudnienia wśród uchodźców jest płeć. Z raportu wynika, że wśród rodzin z dziećmi to mężczyźni szybciej rozpoczynają pracę niż kobiety i zdecydowanie więcej z nich jest aktywnych zawodowo. Podobne tendencje można także zauważyć w przypadku ogółu społeczeństwa.  

Jeśli chodzi o osoby, które nie mają potomstwa, sytuacja wygląda jednak inaczej – odsetek osób pracujących jest bardzo podobny w przypadku obydwu płci, zarówno jeśli chodzi o uchodźców i resztę mieszkańców Norwegii.
Zatrudnienie ze względu na płeć i status związku.
Zatrudnienie ze względu na płeć i status związku. screenshot: SSB / http://www.ssb.no/arbeid-og-lonn/artikler-og-publikasjoner/_attachment/336176?_ts=160d58b7270

Wykształcenie nie mniej istotne

Z raportu wyraźnie wynika też, że wśród osób bezrobotnych przeważają osoby z podstawowym wykształceniem, które posiada ponad połowa uchodźców. Uchodźcy ze średnim lub wyższym wykształceniem zdobytym w Norwegii niewiele odbiegają jednak od reszty społeczeństwa z tym samym poziomem edukacji – ich procent zatrudnienia jest tylko nieznacznie niższy.
Wykształcenie a aktywność na rynku pracy wśród uchodźców.
Wykształcenie a aktywność na rynku pracy wśród uchodźców. screenshot: SSB / http://www.ssb.no/arbeid-og-lonn/artikler-og-publikasjoner/_attachment/336176?_ts=160d58b7270
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
tomasz.11 Kowalski
tomasz.11 Kowalski 16-01-2018 18:58

Naiwnosc krajow rozwinietych i skandynawskich jest nie do opisania-sami uchodzcy pekaja ze smiechu opowiadajac sobie hostoryjki jak to wystarczy sie poplakac w urzedzie czy wziac nieswoje dziecko na rece i juz daja ci mieszkanie i kase-malo tego-ONI tu juz sa i sie rozmnazaja-a kon trojanski wpuszczony do srodka zrobi swoja robote-nawet jak by dzis zamknac geanice to jest juz za POZNO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

69
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Tomasz Kulpa
Tomasz Kulpa 16-01-2018 13:37

A czego ten glupi rzad sie spodziewal ze jak da bezdomnemu/glodnemu mieszkanie i zapomoge to on z checia opusci on cieply k@rwi dolek i pobiegnie marznac na budowie? napewno nie tak szybko . . . Ciezko z lenia zrobic pracoholika.

52
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Refinansowanie - optymalizacja rat kredytów w Norwegii

Refinansowanie - optymalizacja rat kredytów w Norwegii

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas