Do wielu wypadków dochodzi zwłaszcza w branży budowlanej.
stock.adobe.com/standardowa
143 osoby straciły życie w wypadkach przy pracy w ciągu ostatnich pięciu lat, informuje Inspekcja Pracy. Nowe dane Centralnego Biura Statystycznego pokazują też, że co roku 22 tys. osób odnosi obrażenia podczas wykonywania obowiązków służbowych. - Większości takich zdarzeń można było uniknąć - komentuje Trude Vollheim, szefowa Arbeidstilsynet.


reklama
Zaniedbania kwestii bezpieczeństwa i niepodejmowanie środków zapobiegających niebezpiecznym sytuacjom są powodem większości wypadków, do których dochodzi podczas pracy, informuje Inspekcja. - Niewystarczające, zbyt ogólne oceny ryzyka, brak działań dotyczących zagrożenia w miejscu pracy. Nieodpowiednie wyszkolenie i kompetencje, błędne działania wynikające z błędnych ocen i brak systematycznych prac HMS w firmie to powtarzające się sytuacje, które obserwujemy podczas kontroli - wylicza Inspekcja Pracy.
1 na 4 poważne wypadki w budowlance
Branża budowlana jest jedną z najbardziej podatnych na wypadki w norweskim życiu zawodowym, zarówno pod względem urazów, jak i wypadków śmiertelnych. W ciągu ostatnich pięciu lat w budownictwie miał miejsce 1 na 4 wypadki skutkujące poważnymi obrażeniami, a każdego roku dochodzi do średnio ośmiu wypadków śmiertelnych podczas pracy.
Do wielu wypadków dochodzi także w sektorach przemysłu oraz transportu i magazynowania.
Branże, które zgłosiły najwięcej wypadków z poważnymi obrażeniami do Norweskiej Inspekcji Pracy w latach 2018-2022:
1. Budowlana i konstrukcyjna: 1780 wypadków z poważnymi obrażeniami (27 proc.)
2. Przemysł: 1143 wypadków z poważnymi obrażeniami (18 procent)
3.Transport i magazynowanie 537 wypadków z poważnymi uszkodzeniami (9 proc.)
Koniec z pobłażliwością
Wobec notorycznych naruszeń zasad HMS, a także naruszania prawa przez niektórych przedsiębiorców, np. w branży budowlanej, Ministerstwo Pracy zwróciło się do Arbeidstilsynet o bardziej stanowcze działania na rzecz kontroli przedsiębiorstw i kar nakładanych na nieuczciwych pracodawców.
Inspekcja ma zwiększyć nadzór w norweskich firmach, a także - jeśli wymaga tego sytuacja - częściej nakładać wysokie grzywny, a także zgłaszać na policję poważne naruszenia w danym przedsiębiorstwie. Resort na ten cel przekazał Arbeidstilsynet dodatkowe 25 mln NOK.
Inspekcja Pracy powinna być więc jeszcze bardziej widoczna i obecna w norweskim życiu zawodowym - mówi minister pracy Marte Mjøs Persen /zdjęcie poglądoweŹródło: fot. Arbeidstilsynet/materiały prasowe
Arbeidstilsynet, MojaNorwegia
06-05-2023 09:56
0
0
Zgłoś
06-05-2023 09:54
2
0
Zgłoś
05-05-2023 15:55
2
0
Zgłoś