Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Zagraniczni pracownicy sami opłacą transport i zakwaterowanie. Zmiany w branży stoczniowej Praca i prawo pracy
Maja Zych 15 października 2018
13:10

Zagraniczni pracownicy sami opłacą transport i zakwaterowanie. Zmiany w branży stoczniowej

3
Skomentuj
Spór o to, kto powinien opłacać dojazdy i zakwaterowanie pracowników, trwał w Norwegii już od wielu lat. By Tannkrem [Public domain], from Wikimedia Commons
Zgodnie z opinią Władzy Nadzorczej EFTA (Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu) pracodawca nie ma obowiązku opłacać kosztów dojazdów do Norwegii zagranicznych pracowników branży stoczniowej. Dla norweskich firm będzie to duża oszczędność, jednak dla imigrantów zarobkowych zmiana oznaczać będzie ogromny wzrost miesięcznych wydatków.
Pod presją ze strony Władzy Nadzorczej EFTA w ekspresowym tempie zmieniono w Norwegii warunki powszechnego układu zbiorowego, który do tej pory gwarantował zagranicznym pracownikom stoczniowym opłacony wikt i opierunek.
Reklama

Zwrot kosztów tylko na terenie kraju

W piątek 12 października komisja ds. układów zbiorowych (Tariffnemnda) podjęła decyzję o zmianie zasad powszechnego układu zbiorowego w tej branży. Od teraz pracodawca ma obowiązek pokryć koszty dojazdu, zakwaterowania i wyżywienia jedynie w granicach Norwegii – a nie jak do tej pory – także w przypadku pracowników dojeżdżających spoza kraju.

To pierwsza zmiana w przepisach układu zbiorowego na niekorzyść pracowników od czasu powołania komisji, czyli od dziesięciu lat. Znaczący wpływ miała na nią presja ze strony Władzy Nadzorczej EFTA, która orzekła po skardze norweskich pracodawców, że opłacanie dojazdów dla imigrantów zarobkowych nie powinno być obowiązkiem firmy i nie może być częścią powszechnego układu zbiorowego. Powodem jest niezgodność z zasadami Europejskiego Obszaru Gospodarczego, którego Norwegia jest członkiem.

Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu (EFTA) – międzynarodowa organizacja, mająca na celu ustanowienie strefy wolnego handlu między państwami członkowskimi: Islandią, Lichtensteinem, Norwegią i Szwajcaria. Od 1994 r. państwa EFTA tworzą z państwami Wspólnotą Europejską Europejski Obszar Gospodarczy (EOG).

Zaskakująca decyzja

Norweskie związki zawodowe są zaskoczone tak szybką decyzją Tariffnemnda oraz jej uległością względem presji ze strony EFTA. Podkreślają, że tę kwestię regulował przecież do tej pory wyrok Sądu Najwyższego, który akceptował sam rząd.

Zmiana przepisów oznacza dla zagranicznych pracowników duży wzrost kosztów związanych z dojazdami do pracy w Norwegii.  Przedstawiciele związków zawodowych uspokajają jednak, że niekoniecznie musi to oznaczać całkowite przeniesienie kosztów na pracowników – podkreślają, że pokrywanie dojazdu i zakwaterowania jest utartą praktyką, a zapotrzebowanie na siłę roboczą jest wciąż wysokie. Ciężko jest też ocenić, w jakim stopniu nowe przepisy wpłyną w rzeczywistości na warunki zatrudnienia zagranicznych pracowników.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
KRZYSZTOF ZIENKIEWICZ
KRZYSZTOF ZIENKIEWICZ 17-10-2018 20:37

Nad tym już też pracują , od przyszłego roku już ma być dużo ukróconych odpisów podatkowych dla statusu pędler

5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
stefan mag
stefan mag 16-10-2018 13:54

Jak dla mnie bez znaczenia. Nie płacą za dojazd i kwaterę nie pracuję za aktualną stawkę tylko doliczam wszystko do stawki i zamiast 207nok/h biorę 280nok/h...w sumie bez zmian plus to że odliczę sobie wszystko przy zwrocie podatku...nawet lepiej.

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Otrzymałeś inkasso? Doradca finansowy radzi, co robić

Otrzymałeś inkasso? Doradca finansowy radzi, co robić

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas