Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Praca i prawo pracy

Zachorowałeś na COVID-19 w pracy? Może należeć ci się odszkodowanie

Emil Bogumił

07 września 2020 12:26

Udostępnij
na Facebooku
Zachorowałeś na COVID-19 w pracy? Może należeć ci się odszkodowanie

O możliwości uzyskania odszkodowania poinformowała Inspekcja Pracy. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Jak poinformowała Norweska Inspekcja Pracy, COVID-19 może być zaliczony do chorób, które uprawniają do otrzymania odszkodowania. Jeśli do zakażenia doszło podczas wykonywania obowiązków służbowych, powinniśmy ubiegać się o świadczenia przysługujące ofiarom wypadku przy pracy.
Reklama
Do pierwszych dni września Norweska Inspekcja Pracy otrzymała 15 zgłoszeń dotyczących zakażenia koronawirusem w pracy. Składały je głównie osoby zatrudnione w służbie zdrowia. – Liczba wniosków, które otrzymaliśmy, nie jest w żaden sposób adekwatna do faktycznej liczby zachorowań w miejscu pracy – tłumaczy Tone Eriksen, jeden z lekarzy pracujących w Norweskiej Inspekcji Pracy. Instytucja zwraca uwagę, że zgłoszeń nie dokonują m.in. nauczyciele, choć w najbliższym czasie może się to zmienić.
Jak informują urzędnicy, przepisy wprowadzone na początku marca pozwalają zaliczyć COVID-19 do spisu chorób zawodowych. Na odszkodowanie mogą liczyć m.in. zakażeni pracownicy oświaty, służby zdrowia czy komunikacji miejskiej. Spośród 15 dotychczasowych zgłoszeń, 13 dotyczy osób świadczących usługi medyczne.
Gość
Wyślij
Facebook Messenger YouTube Instagram