Karta podatkowa w Norwegii + rejestracja numeru konta bankowego GRATIS

Zamów
Reklama

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Praca i prawo pracy

Za zimno w biurze? Pracodawca nie może oszczędzać na ogrzewaniu

Natalia Szitenhelm-Smeja

02 lutego 2023 12:40

Udostępnij
na Facebooku
Za zimno w biurze? Pracodawca nie może oszczędzać na ogrzewaniu

Podczas długotrwałego przebywania w pomieszczeniach bez dostatecznej ilości ciepła zmniejsza się zdolność do wydajnej i prawidłowej pracy stock.adobe.com/standardowa

Wysokie ceny energii elektrycznej sprawiły, że część przedsiębiorstw obniża temperaturę w budynkach i lokalach biurowych, aby zaoszczędzić pieniądze. Prawo pracy jednak określa, jaka może być minimalna temperatura w danym miejscu pracy.
Jak podaje Inspekcja Pracy (Arbeidstilsynet), temperatura w biurach (przy tzw. lekkiej pracy fizycznej) powinna wynosić między 19 a 22 stopnie Celsjusza. Niektórzy pracodawcy próbują jednak oszczędzić na ogrzewaniu, informując swoich pracowników, by do pracy ubierali się cieplej.

Nie trzeba marznąć

Na problem zimna w miejscu pracy zwraca uwagę Norweska Organizacja Inżynierii i Technologii (NITO). Jej prawniczka, Rannveig Arthur, mówi wprost: jako pracownik nie akceptuj tego, że szef przykręca ogrzewanie i każe się cieplej ubrać. Tym bardziej, że podczas długotrwałego przebywania w pomieszczeniach bez dostatecznej ilości ciepła zmniejsza się zdolność do wydajnej i prawidłowej pracy. Poza tym przy zbyt niskiej temperaturze mogą nasilić się dolegliwości reumatyczne, a także - podczas tzw. sezonów chorobowych - wzrasta ryzyko infekcji.

Dlatego problem zbyt niskiej temperatury należy zgłosić bezpośredniemu przełożonemu czy też mężowi zaufania, przedstawicielowi ds. BHP lub komisji ds. środowiska pracy (arbeidsmiljøutvalget).

Pracownik nie ma jednak prawa opuścić miejsca pracy, ponieważ jest mu w niej za zimno lub za ciepło.
~Inspekcja Pracy

Jeżeli jednak próba “dogadania się” w kwestii temperatury w biurze nie przyniesie skutku, a problemu nie da się rozwiązać w inny sposób, należy powiadomić Inspekcję Pracy, która w razie potrzeby może wydać pracodawcy nakaz podjęcia środków.

Przepisy dot. temperatury w biurze (strona Inspekcji Pracy)
Arbeidstilsynet, NITO
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok