Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca i prawo pracy

Wypadki w pracy: czy powrót do zawodu przed końcem zwolnienia chorobowego się opłaca

Artykuł sponsorowany

06 listopada 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
2
Wypadki w pracy: czy powrót do zawodu przed końcem zwolnienia chorobowego się opłaca

Praca na budowie fotolia

Według statystyk zagraniczni pracownicy – w porównaniu do swoich norweskich kolegów – znacznie częściej przerywają zwolnienia chorobowe i wracają do pracy, mimo że nie są jeszcze w pełni zdrowi.
Dużo osób decyduje się na wcześniejszy powrót do pracy w momencie, kiedy okres zwolnienia chorobowego dobiega końca (52 tygodnie). Dzieje się tak zazwyczaj z powodu niedostatecznej wiedzy na temat przepisów prawnych oraz przywilejów, jakie im przysługują, jeśli chodzi o NAV.

Pośpiech w obawie o budżet

Długoterminowe zwolnienia chorobowe dotyczą często pracowników, którzy ulegli wypadkowi właśnie w pracy. Gros z nich próbuje wrócić do zawodu jak najszybciej z obawy przed stratami ekonomicznymi.

Po zakończeniu okresu przebywania na zasiłku chorobowym może co prawda zostać przyznany zasiłek rehabilitacyjny (arbeidsavklaringspenger), jednak wynosi on 66 proc. wcześniejszego dochodu. Dla wielu osób tak zredukowany dochód ma znaczący wpływ na domowy budżet.

Zasiłek rehabilitacyjny (AAP, arbeidsavklaringspenger) przyznawany jest osobom, które po roku przebywania na zwolnieniu lekarskim nadal nie są w pełni sprawne i potrzebują dalszej rehabilitacji, by wrócić do pracy. AAP mogą otrzymywać także osoby oczekujące na decyzję w sprawie przyznania renty inwalidzkiej (uførepensjon).

Czy wcześniejszy powrót do pracy to dobra decyzja?

Sytuacja osób, które ucierpiały wskutek wypadku drogowego lub przy pracy, jest o wiele lepsza niż tych, które są niezdolne do pracy z innych powodów. Jeśli zwolnienie się przedłuża, ubezpieczenie od tych wypadków obejmuje bowiem także pokrycie straty dochodu. W związku z tym poszkodowany może starać się miedzy innymi o wyrównanie brakującej różnicy między zasiłkiem rehabilitacyjnym a wcześniejszym wynagrodzeniem.
– Osoby poszkodowane w wypadkach przy pracy mają prawo do tego, aby znaleźć się w takiej samej sytuacji ekonomicznej, w jakiej by były, gdyby wypadek się nie zdarzył. To samo dotyczy wypadków samochodowych. Ubezpieczyciel jest odpowiedzialny za pokrycie strat ekonomicznych powstałych wskutek wypadku – mówi adwokat Hans A. Unneland, specjalista w sprawach odszkodowań.

Na własną odpowiedzialność

Jednym z wymogów, aby odszkodowanie zostało wypłacone, jest możliwa do udowodnienia ciągłość całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Decyduje o tym lekarz. Osoba, która pomimo przeciwwskazań lekarskich wraca do pracy, naraża się nie tylko na pogłębienie szkody. W świetle prawa oznacza to, że jest już zdrowa i w pełni zdolna do pracy, co zwalnia ubezpieczyciela z odpowiedzialności odszkodowawczej.

Jeśli ktoś już decyduje się wrócić do pracy, bardzo ważną rzeczą jest zbieranie dokumentacji dotyczącej np. zmiany stanowiska na inne lub odpowiednie przystosowanie istniejącego, dokumentacji z kontroli lekarskich, ewentualnych recept na leki itd.
– Tak naprawdę każda osoba, której zwolnienie chorobowe spowodowane wypadkiem przy pracy lub drogowym przedłuża się o wiele miesięcy, powinna skonsultować swoją sytuację z prawnikiem zajmującym się odszkodowaniami – podsumowuje adwokat Hans A.Unneland.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Marian Paździoch

06-11-2017 18:33

Ale jak to? Kiedyś w Polsce chciałem wrócić szybciej do pracy to mi pani powiedziała,że jest to nie możliwe. Jest to łamanie prawa pracy.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok