Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Szef czyta twoje maile i sprawdza komputer? Ma do tego prawo Praca i prawo pracy
Maja Zych 25 lipca 2018
11:24

Szef czyta twoje maile i sprawdza komputer? Ma do tego prawo

Skomentuj
Norweskie prawo określa sytuacje, w których pracodawca może monitorować pracą na służbowym sprzęcie. pixabay.com / rawpixel / CC0 Creative Commons
20 lipca w Norwegii obowiązywać zaczęło rozporządzenie o ochronie danych osobowych, którego zasady zgodne są z prawem obowiązującym w Unii Europejskiej. Dodatkowo w życie weszła także regulacja dotycząca wglądu pracodawcy do służbowych skrzynek mailowych i materiałów zgromadzonych elektronicznie – określa, kiedy i jakie dane może przeglądać szef.
Sprawdź, w jakich przypadkach pracodawca może przeprowadzić kontrolę służbowego komputera i jakie prawa przysługują pracownikowi.
Reklama

Dane osobowe bardziej chronione

Nowe rozporządzenie o ochronie danych osobowych, które weszło w życie w Norwegii pod koniec ubiegłego tygodnia, jest zgodne z zasadami Unii Europejskiej i ma sprawić, że użytkownicy będą bardziej świadomi tego, jakie dane osobowe gromadzone są przez firmy i do jakich celów. Daje ono większe możliwości ochrony informacji i dochodzenia swoich praw w przypadku naruszenia rozporządzenia. W przypadku Norwegii kontrolą przestrzegania nowych zasad zajmuje się Datatilsynet (Inspektorat Ochrony Danych).

Do tego ma prawo pracodawca

Tego samego dnia obowiązywać zaczęła nowa regulacja dotycząca wglądu w materiały elektroniczne zatrudnionych osób, która niewiele różni się od poprzednich rozporządzeń. Daje ona pracodawcom prawo do kontrolowania wszystkich informacji zgromadzonych w służbowych skrzynkach mailowych oraz do osobistych informacji pracownika zgromadzonych w sieci komputerowej firmy lub na sprzęcie elektronicznym, który otrzymał on do wykonywania zadań służbowych.

W każdym przypadku pracownik powinien zostać poinformowany o przeprowadzanej kontroli oraz jej powodach, a także być przy niej obecny.

Jeśli warunki te nie zostaną spełnione, pracodawca ma obowiązek przedstawić pisemne zawiadomienie, w którym opisany będzie dokładny przebieg kontroli – m.in. jakie dokumenty i maile zostały otwarte.

Podstawy do kontroli

Prawo do wglądu obowiązuje jednak pracodawcę jedynie w dwóch przypadkach: kiedy informacje potrzebne są do prowadzenia działalności lub jeśli zaistniało uzasadnione przypuszczenie, że pracownik dopuścił się poważnego złamania zasad wynikających z umowy i mogą być podstawą do zwolnienia.

Pracodawca nie może też stale monitorować użycia komputera i przeglądania stron internetowych, chyba że ma to służyć administracji służbowej sieci komputerowej albo ma odkryć lub wyjaśnić kwestię złamania zasad bezpieczeństwa w sieci.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas