Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Storting stawia na stałe zatrudnienie. Możliwe zmiany dla zatrudnionych w agencjach pracy Praca i prawo pracy
Maja Zych 06 marca 2018
10:13

Storting stawia na stałe zatrudnienie. Możliwe zmiany dla zatrudnionych w agencjach pracy

Skomentuj
Najwięcej pracowników zatrudnianych przez agencje pracy jest w branży budowlanej. http://maxpixel.freegreatpicture.com / Creative Commons Zero - CC0.
Partia Pracy (Arbeiderpartiet) przedstawiła w zeszłym tygodniu swoje propozycje zmian w prawie pracy, które miałyby chronić zarówno pracowników na umowach stałych, jak i tymczasowych. Politycy chcą m.in. ograniczyć prawo do wynajmowania siły roboczej na czas określony z agencji pracy jedynie dla firm, które objęte są ogólnokrajowym układem zbiorowym ze związkami zawodowymi.
Jeśli przepisy, które popiera większość partii w Stortingu, wejdą w życie, to Państwowa Inspekcja Pracy (Arbeidstilsynet) będzie miała także odpowiednie narzędzia i kompetencje, żeby lepiej egzekwować przestrzeganie prawa pracy.
Reklama

Czas pracy i zarobki z góry znane

Partia Pracy chce, aby definicja stałego zatrudnienia była bardziej przejrzysta i podkreślała dwie najważniejsze cechy – że jest ona nieograniczona czasowo i obowiązują konkretne przepisy określające jej rozwiązanie. Ponadto politycy chcą, aby pracodawca miał obowiązek przedstawić plan pracy, który zawierałby zarówno godziny zmian, jak i zarobki. W ten sposób chcą oni uniknąć sytuacji, w których pracownicy zatrudnieni na stałych umowach, muszą być cały czas do dyspozycji pracodawcy. Z takimi problemami muszą zmagać się w szczególności pracownicy branży budowlanej.

Zmiany w prawie miałyby też ograniczyć dostęp do najmowanych pracowników jedynie dla firm objętych ogólnokrajowym układem zbiorowym. Ponadto miałyby one obowiązek przedstawić wszelkie dokumenty dotyczące zatrudnienia na prośbę Arbeidstilsynet, która – w przypadku nieprawidłowości – miałaby możliwość nałożenia na pracodawcę kar.

Protesty przeciwko agencjom pracy

Podczas gdy w Stortingu omawiane są zmiany w prawie pracy, na ulicach Oslo mają miejsce strajki przeciwko agencjom. Głównym zarzutem jest zatrudnianie pracowników na stałych umowach bez zagwarantowanej pensji, tzw. null timers avtale – pracownik nie ma zazwyczaj pewności, ile godzin wypracuje w miesiącu ani w jakie dni. Ponadto pomiędzy zleceniami nie może liczyć na zapłatę. Politycy Stortingu uważają, że zaproponowane przez nich zmiany w prawie pracy rozwiążą tego typu problemy.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas