Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Stolarz, kucharz, fryzjer: w jakich zawodach opłaca się potwierdzać kwalifikacje w Norwegii [CZ.1] Praca i prawo pracy
Monika Pianowska 28 listopada 2018
14:12

Stolarz, kucharz, fryzjer: w jakich zawodach opłaca się potwierdzać kwalifikacje w Norwegii [CZ.1]

7
Skomentuj
Nie wszystkie zawody wymagają w Norwegii autoryzacji wykształcenia, ale w niektórych branżach warto to zrobić, żeby w oczach potencjalnego pracodawcy stać się bardziej wiarygodnym kandydatem. pxhere.com/ CC0 Public Domain
Co kraj, to obyczaj, co kraj, to również inne prawne wymogi – związane z wieloma aspektami dłuższego pobytu za granicą. W przypadku osób wyjeżdżających zarobkowo nad fiordy często kluczowe okazują się ich umiejętności i zdobyte doświadczenie. Chociaż dla polskich pracowników i studentów drzwi do Norwegii są otwarte, przed wyjazdem na Północ lepiej się upewnić, czy zdobyte w rodzinnym kraju kwalifikacje pokryją się z warunkami stawianymi przez norweski system.
Wielu Polaków szukających zatrudnienia w kraju fiordów liczy się z tym, że większe szanse na powodzenie oraz wyższe zarobki mają ci z bagażem zawodowych i edukacyjnych doświadczeń. Wykształcenie wypadałoby zatem potwierdzić – pytanie, czy każdemu się opłaca i czy wszyscy muszą to robić, a jeśli tak, to w jaki sposób. Wszelkich informacji jest w stanie udzielić NOKUT, czyli Norweski Urząd ds. Jakości i Uznawania Wykształcenia.
Reklama

NOKUT pełni różne role. To agencja rządowa, która zajmuje się zarówno sprawami dotyczącymi szkolnictwa wyższego oraz szkolnictwa zawodowego w Norwegii, jak i uznawaniem wykształcenia wyższego i zawodowego zdobytego poza Norwegią. Przeprowadza również nadzór jakości kształcenia na norweskich uniwersytetach, w szkołach wyższych oraz szkołach zawodowych.

Dwa rodzaje zawodów w Norwegii

Przede wszystkim wszelkie profesje w Norwegii dzieli się na dwie grupy: regulowane i nieregulowanie prawnie. W przeciwieństwie do tych drugich, aby móc pracować w zawodach regulowanych przez norweskie prawo trzeba zadbać o autoryzację (profesjonsgodkjenning) w odpowiednim urzędzie. W większości przypadków przed aplikowaniem o uznanie wykształcenia i pozwolenie na posługiwanie się tytułem zdobytym poza Norwegią w pierwszej kolejności nie jest konieczny kontakt z NOKUT.
Jeśli chodzi o zawody nieregulowane prawnie, mimo braku kategorycznego wymogu oficjalnego zatwierdzenia związanych z nim kwalifikacji warto o to zadbać z uwagi na sporą konkurencję w wielu branżach popularnych wśród emigrantów. Ponieważ to pracodawca decyduje, czy kandydat nadaje się na dane stanowisko, może mimo wszystko poprosić o dokument i zweryfikować wiarygodność osoby ubiegającej się o pracę. Co należy wówczas zrobić?

Bez względu na rodzaj wykształcenia (wyższe lub zawodowe) – poprosić o pomoc NOKUT, tzn. wypełnić wniosek i przesłać skany kompletu oryginalnych papierów drogą elektroniczną, za pośrednictwem portalu agencji.

Wszyscy, którzy mają zawodowe lub wyższe wykształcenie zdobyte w kraju innym niż Norwegia, mogą ubiegać się o tzw. generell godkjenning – i właśnie do tego przyda im się pomoc ze strony NOKUT. Chociaż to dobrowolny proces, zdobyty dokument potwierdzający przebytą edukację może się okazać furtką do norweskiego rynku pracy.

UZNAWANIE WYKSZTAŁCENIA WYŻSZEGO

Przydadzą się następujące dokumenty:
 • świadectwo dojrzałości z liceum ogólnokształcącego, zawodowego lub technikum;
bądź
 • świadectwo dojrzałości z liceum muzycznego, plastycznego lub szkoły baletowej.
Dodatkowo dokumenty z wyższych poziomów edukacji:
 • dyplom ukończenia studiów wyższych, najlepiej w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej);
 • suplement do Dyplomu, najlepiej w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej);
 • indeks / wypis z indeksu / wyciąg z indeksu, gdy niedostępny jest suplement.
Jak również:
 • tłumaczenia;
 • dokument poświadczający zmianę nazwiska;
 • kopia dokumentu tożsamości w przypadku osób bez dowodu osobistego lub bez przydzielonego norweskiego numeru identyfikacyjnego (z pełnym imieniem i nazwiskiem, datą urodzenia, zdjęciem).
W przypadku wyższego wykształcenia zdobytego poza Norwegią (w domyśle: w Polsce) urząd skonfrontuje je z norweskim systemem i jeśli zostanie rozpoznany, wyda decyzję, w której opisze długość danego zagranicznego programu edukacji, przydzieli mu punkty i dopasuje mu norweski odpowiednik w postaci stopnia licencjackiego, magisterskiego bądź doktorskiego, nie skupiając się akurat na jego treści.

Na decyzję o uznaniu wyższego wykształcenia czeka się około dwóch miesięcy od złożenia kompletu dokumentów, jednak proces ten może się przeciągnąć do czterech miesięcy. Potwierdzenie o przyjęciu wniosku przez NOKUT jest równoznaczne z otrzymaniem przez zainteresowanego maila z numerem referencyjnym.

Urząd zaznacza, że skany dokumentów mają być czytelne i najlepiej przesłać w formacie PDF, nieskompresowane w pakiety RAR czy ZIP. Jeśli któryś z dokumentów ma kilka stron, NOKUT radzi zapisać wszystkie ich skany w jednym pliku. Ponadto nie zacznie ich rozpatrywać, jeśli okaże się, że nie są kompletne. Rozpocznie proces dopiero, gdy zainteresowany je uzupełni.

UZNAWANIE WYKSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO

W przypadku wykształcenia zawodowego Norweski Urząd ds. Jakości i Uznawania Wykształcenia jest już bardziej wnikliwy. W procesie zatwierdzania kwalifikacji analizuje m.in. zakres, poziom i „zawartość” programu edukacji, który ukończył zainteresowany, konfrontując je z norweskimi certyfikatami czeladniczymi i rzemieślniczymi. NOKUT przyjmuje wnioski od osób z wykształceniem zdobytym w Polsce, Estonii, Niemczech, na Litwie i Łotwie w następujących profesjach:
 • murarz
 • rzeźnik/masarz/wędliniarz
 • stolarz/cieśla/stolarz meblowy
 • ebenista
 • kucharz
 • kosmetolog
 • szklarz
 • fryzjer
 • betoniarz/cieśla szalunkowy
 • mechanik/monter maszyn przemysłowych
 • mechanik pojazdów lekkich i ciężkich
 • hydraulik
 • tapicer

Warunki przy składaniu wniosku o uznanie/zatwierdzenie wykształcenia zawodowego przez NOKUT:

 • wnioskodawca musi legalnie przebywać na terenie Norwegii lub być związany zawodowo z Norwegią (pracownik rotacyjny);
 • dyplom musi być oryginalny i wystawiony przez uprawniony organ. Agencja wymaga również tłumaczeń dokumentów na języki norweski lub angielski,
 • kwalifikacja jest oparta na ukończeniu minimum 3-letniej szkoły zawodowej, wnioskodawca musi również udokumentować rok praktyk w zawodzie;
 • kopia dokumentu potwierdzającego tożsamość (kopia strony ze zdjęciem oraz danymi osobowymi z paszportu lub dowodu osobistego);
 • dokument poświadczający zmianę nazwiska;
 • CV w języku norweskim lub angielskim;
 • pracownicy rotacyjni nieposiadający MinID muszą dodatkowo dołączyć kontrakt/umowę i rejestrację pobytu. Trzeba też dołączyć skan paszportu.

Wymagane dokumenty:

Zasadnicza Szkoła Zawodowa
 • świadectwo ukończenia szkoły zasadniczej, dyplom uzyskania tytułu zawodowego lub dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe;
 • świadectwo ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej;
 • świadectwo czeladnicze.
Technikum
 • świadectwo ukończenia technikum (zawodowego) lub dyplom uzyskania tytułu zawodowego, lub dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika;
 • świadectwo ukończenia technikum (zawodowego, uzupełniającego) lub świadectwo dojrzałości technikum.
Szkoła Policealna
 • dyplom uzyskania tytułu zawodowego lub dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe;
 • świadectwo ukończenia szkoły policealnej.
Na decyzję o uznaniu wyższego wykształcenia czeka się około czterech miesięcy od złożenia kompletu dokumentów, jednak gdyby proces ten miał się przeciągnąć, NOKUT poinformuje o tym oczekującego na decyzję.
Jak w takim razie postępuje się w Norwegii w przypadku zawodów regulowanych prawnie? Temat opiszemy w drugiej części cyklu o uznawaniu wykształcenia w kraju fiordów.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Sławomir, Janusz kumpel Grażyny Wiśniewski

bojfraoszlo napisał:
...urzednicy potrzebuja teraz wiecej czasu na sprawdzenie wiarygodnosci zagranicznych dokumentow
....Nav,Policja,UDI,mieszane małżeństwa
....oszustw jest bez liku!
...osobišcie znam kilka osòb z podrobionymi dyplomami mistrzowskimi,czeladniczymi
...a ile osob pobiera niesłusznie wszelakie zasiłki?
...fałszywi pendlerzy šmiejący sie z uczciwych ze są nieporadni(absurd!)
...etc. itd.

Składając podanie musiałem upowaznic Nokut do sprawdzenia mojego świadectwa w mojej polskiej szkole. Zostałem też pouczony o konsekwencjach podania nieprawdziwych danych. Moim pierwszym saksbehandlerem był gość z polskim imieniem i nazwiskiem, tak że mają możliwość weryfikacji. Faktem jest że totalnie nie dotrzymali terminu. Na szczęście pracodawcy nie zależało na ich papierku. Tym którzy naprawdę potrzebują potwierdzenia Nokutu radzę złożyć papiery z wyprzedzeniem.
Powodzenia

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 30-11-2018 09:32

...urzednicy potrzebuja teraz wiecej czasu na sprawdzenie wiarygodnosci zagranicznych dokumentow
....Nav,Policja,UDI,mieszane małżeństwa
....oszustw jest bez liku!
...osobišcie znam kilka osòb z podrobionymi dyplomami mistrzowskimi,czeladniczymi
...a ile osob pobiera niesłusznie wszelakie zasiłki?
...fałszywi pendlerzy šmiejący sie z uczciwych ze są nieporadni(absurd!)
...etc. itd.

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Basileus W.
Basileus W. 29-11-2018 14:58

Niestety nie. NOKUT nie zatwierdza technika budownictwa, gdyz zawiera on w sobie kilka mniejszych kwalifikacji jak np. murarz lub betoniarz. Sprawa wyglada znacznie lepiej jesli posiadasz swiadectwo czeladnicze np. w betoniarstwie.

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
tomasz swiet
tomasz swiet 29-11-2018 10:26

A jak sprawa wygląda jeśli ma się technikum budowlane o profilu ogólnym-technik budownictwa.???
Przechodził ktoś taki temat??!!

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Tomasz Michalak
Tomasz Michalak 29-11-2018 06:20

Nie wszystkie zawody wymagają w Norwegii autoryzacji wykształcenia, ale w niektórych branżach warto to zrobić, żeby w oczach potencjalnego pracodawcy stać się bardziej wiarygodnym ODKURZACZEM.
Podpis pod zdjeciem odnosie sie tylko do branzy sprzatajacej, czy to taka nowomowa a odkurzacz to pracownik wykwalifikowany

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Sławomir, Janusz kumpel Grażyny Wiśniewski

Zlozylem dokumeny w grudniu 2017, przyjeli je, zatwierdzili i zapowiedzieli ze rozpatrywanie zajmie 4 miesiace. Kiedy w sierpniu po raz kolejny sie zapytalem , odpowiedzieli ze teraz zmienil sie tryb i odpowiedz otrzymam w roku 2019. Moj pracodawca uznal mnie za fagarbeidera bez Nokuta, wiec dalem sobie spokoj z ponaglaniem.
Wszystkim ubiegajacym sie zycze cierpliwosci, lub moze tylko innego urzednika ktory bedzie decydowal. Pozdrawiam.

5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Od dziś masz szansę dostać kredyt – druga tura wyników rozliczeń podatkowych

Od dziś masz szansę dostać kredyt – druga tura wyników rozliczeń podatkowych

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas