Praca i prawo pracy
Skończyła ci się umowa lub zostałeś zwolniony? Sprawdź, jaki możesz pobierać zasiłek

Aby pobierać zasiłek dla bezrobotnych (dagpenger) w Norwegii, należy wypracować sobie do niego prawo. MultiNOR
Norweski Urząd Pracy i Polityki Socjalnej (NAV) oferuje wsparcie finansowe dla osób, które z jakiegoś powodu straciły pracę, a także dla tych, którym czas pracy został skrócony o co najmniej 50%. Osoby bezrobotne mogą ubiegać się w Norwegii o zasiłek. Sprawdź, czy spełniasz wymogi, aby otrzymywać to świadczenie.
Prawo do pobierania zasiłku
Aby pobierać zasiłek dla bezrobotnych (dagpenger) w Norwegii, należy wypracować sobie do niego prawo. Oznacza to, że w ciągu poprzedniego roku (2017) należało osiągnąć dochody w wysokości 1,5 stawki G lub 3 stawki G w ciągu poprzednich 3 lat podatkowych (2017, 2016, 2015). Stawka G ustanowiona w maju bieżącego roku wynosi 96 883 koron. Jeżeli więc zarobiłeś co najmniej 145 325 koron w 2017 roku lub 290 649 koron w ciągu poprzednich 3 lat, masz prawo do ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych.
Warto wiedzieć, że dochód z innych krajów EOG również jest honorowany przez norweski urząd pracy. W celu uwzględnienia tych zarobków należy zawnioskować w kraju swojej pracy o druk PD U1, po czym dostarczyć go do NAV wraz z podaniem o dagpenger.
Jakie warunki należy spełnić?
Zasiłek dla bezrobotnych w Norwegii przyznawany jest osobom, które aktywnie szukają pracy na terenie kraju. Aktywne poszukiwanie pracy oznacza, że trzeba:
- zarejestrować się na stronie nav.no jako osoba bezrobotna,
- umieścić swoje CV na stronie nav.no,
- regularnie wysyłać karty meldunkowe (co 2 tygodnie),
- mieć chęć podjęcia każdej pracy, którą zaproponuje NAV,
- przebywać na terenie Norwegii we wszystkie dni robocze, tj. od poniedziałku do piątku.
Aby wnioskować o dagpenger, należy mieć adres na terenie Norwegii.
Jakie dokumenty trzeba załączyć do podania?
Do podania należy dołączyć następujące dokumenty:
- wypowiedzenie (niewymagane, jeżeli umowa się skończyła),
- świadectwo pracy,
- rejestracja pobytu,
- umowa o pracę,
- informacja o karcie podatkowej na obecny rok podatkowy (można ją pobrać ze strony altinn.no),
- odcinki z pensji za ostatnie 3 miesiące pracy,
- zestawienie roczne od pracodawcy potwierdzające osiągnięty minimalny dochód do wnioskowania o świadczenie.
Wyjazd do Polski
Tak jak zostało to wspomniane wyżej, osoba pobierająca dagpenger musi przebywać w Norwegii w dni robocze. Oznacza to, że w weekendy i święta można wyjeżdzać z kraju. Jeżeli natomiast chciałoby się wyjechać na dłużej, nie tracąc jednocześnie prawa do pobierania dagpenger, można zawnioskować o przeniesienie zasiłku za granicę na 3 miesiące w celu próby znalezienia tam pracy. Wnioskować o przeniesienie można po 4 tygodniach pobierania zasiłku, a data wyjazdu na wniosku powinna być nie wcześniejsza niż za 4 tygodnie. Oznacza to, że od momentu rozpoczecia pobierania zasiłku minie co najmniej 8 tygodni, zanim będzie można wyjechać.
Dodatek na dzieci
Jeżeli ma się na utrzymaniu niepełnoletnie dziecko, to wraz z zasiłkiem dla bezrobotnych można pobierać dodatek na dziecko w wysokości 17 koron dziennie, czyli miesięcznie ok. 340 dodatkowych koron. Żeby ubiegać się o ten dodatek, do podania należy załączyć akt urodzenia dziecka.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Reklama

Reklama
To może Cię zainteresować
5