Jak przyznają inspektorzy, kary dotykają przede wszystkim pracodawców z sektora budowlanego.
Fot. Pixabay
Inspekcja Pracy przekazała w maju alarmujące wyniki kontroli w branży gastronomicznej i hotelarskiej. Działania wykazały naruszenia w około 70 proc. podmiotów. Na większość z nich nie nałożono kar.
Inspekcja Pracy w 2014 roku otrzymała prawo do nakładania kar finansowych za naruszenie regulacji dotyczących warunków pracy. Partia Pracy i Centrum zobowiązały się w 2021 roku do likwidacji patologii norweskiego rynku pracy. Jak informuje redakcja Dagens Næringsliv, zapowiadane działania nie zostały zrealizowane. W maju 2023 roku inspektorzy poinformowali o przeprowadzeniu 1044 niezapowiedzianych kontroli w przedsiębiorstwach branży gastronomicznej i hotelarskiej. Wykryto łącznie 1915 naruszeń przepisów prawa pracy.
Najczęściej łamane regulacje dotyczyły braku zawierania z pracownikami umowy o pracę, płatności za nadgodziny oraz stawek minimalnych. Inspekcja Pracy, poza wskazaniem naruszeń, nie ukarała przedsiębiorców. Sankcje otrzymało siedmiu z nich – pięć grzywien wyniosło od 20. do 75 tys. NOK, a jedna 200 tys. koron norweskich.
Parlamentarzyści chcą zmian w prawie
Dane opublikowane przez Inspekcję Pracy wywołały reakcję parlamentarzystów. Domagają się częstszego wyciągania konsekwencji od nieuczciwych pracodawców. – Te liczby można nazwać co najmniej niepokojącymi. Mówimy o branży, która systematycznie łamie prawo – skomentował deputowany Stortingu Mímir Kristjánsson. O podjęcie działań zaapelowali także przedstawiciele rządzącej Partii Pracy. – Nie znam poszczególnych przypadków, ale te liczby pokazują, że musimy zwiększyć możliwość nakładania kar finansowych za naruszenia w życiu zawodowym, jak postulowali Storting i rząd. Powtarzające się naruszenia muszą mieć konsekwencje – dodała przedstawicielka ugrupowania, Tuva Moflag.
Maksymalna kara za naruszenie prawa pracy wynosi 1,7 mln NOK. Inspekcja Pracy może także przekazać sprawę do dalszego prowadzenia policji.Fot. zdjęcie poglądowe, Pixabay
Na oskarżenia o bezczynność zareagowała także Inspekcja Pracy. Instytucja zwraca uwagę, że kontrolerzy często uznają nakładanie kar na przedsiębiorców z branży gastronomicznej i hotelarskiej za nieuzasadnione. Grzywną są najczęściej obarczeni pracodawcy sektora budowlanego, przez wzgląd na uzależnienie zdrowia, a nawet życia pracowników od warunków pracy.
Źródła: Dagens Næringsliv, MojaNorwegia.pl
30-06-2023 17:30
10
0
Zgłoś