Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Praca i prawo pracy

Ponad 1000 naruszeń prawa w hotelach i gastronomii. Nałożono mniej niż… 10 kar

Emil Bogumił

29 czerwca 2023 12:30

Udostępnij
na Facebooku
1
Ponad 1000 naruszeń prawa w hotelach i gastronomii. Nałożono mniej niż…  10 kar

Jak przyznają inspektorzy, kary dotykają przede wszystkim pracodawców z sektora budowlanego. Fot. Pixabay

Inspekcja Pracy przekazała w maju alarmujące wyniki kontroli w branży gastronomicznej i hotelarskiej. Działania wykazały naruszenia w około 70 proc. podmiotów. Na większość z nich nie nałożono kar.
Inspekcja Pracy w 2014 roku otrzymała prawo do nakładania kar finansowych za naruszenie regulacji dotyczących warunków pracy. Partia Pracy i Centrum zobowiązały się w 2021 roku do likwidacji patologii norweskiego rynku pracy. Jak informuje redakcja Dagens Næringsliv, zapowiadane działania nie zostały zrealizowane. W maju 2023 roku inspektorzy poinformowali o przeprowadzeniu 1044 niezapowiedzianych kontroli w przedsiębiorstwach branży gastronomicznej i hotelarskiej. Wykryto łącznie 1915 naruszeń przepisów prawa pracy.

Najczęściej łamane regulacje dotyczyły braku zawierania z pracownikami umowy o pracę, płatności za nadgodziny oraz stawek minimalnych. Inspekcja Pracy, poza wskazaniem naruszeń, nie ukarała przedsiębiorców. Sankcje otrzymało siedmiu z nich – pięć grzywien wyniosło od 20. do 75 tys. NOK, a jedna 200 tys. koron norweskich.

Parlamentarzyści chcą zmian w prawie

Dane opublikowane przez Inspekcję Pracy wywołały reakcję parlamentarzystów. Domagają się częstszego wyciągania konsekwencji od nieuczciwych pracodawców. – Te liczby można nazwać co najmniej niepokojącymi. Mówimy o branży, która systematycznie łamie prawo – skomentował deputowany Stortingu Mímir Kristjánsson. O podjęcie działań zaapelowali także przedstawiciele rządzącej Partii Pracy. – Nie znam poszczególnych przypadków, ale te liczby pokazują, że musimy zwiększyć możliwość nakładania kar finansowych za naruszenia w życiu zawodowym, jak postulowali Storting i rząd. Powtarzające się naruszenia muszą mieć konsekwencje – dodała przedstawicielka ugrupowania, Tuva Moflag.
Maksymalna kara za naruszenie prawa pracy wynosi 1,7 mln NOK. Inspekcja Pracy może także przekazać sprawę do dalszego prowadzenia policji.

Maksymalna kara za naruszenie prawa pracy wynosi 1,7 mln NOK. Inspekcja Pracy może także przekazać sprawę do dalszego prowadzenia policji.Fot. zdjęcie poglądowe, Pixabay

Na oskarżenia o bezczynność zareagowała także Inspekcja Pracy. Instytucja zwraca uwagę, że kontrolerzy często uznają nakładanie kar na przedsiębiorców z branży gastronomicznej i hotelarskiej za nieuzasadnione. Grzywną są najczęściej obarczeni pracodawcy sektora budowlanego, przez wzgląd na uzależnienie zdrowia, a nawet życia pracowników od warunków pracy. 

Źródła: Dagens Næringsliv, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Swojak z PL

30-06-2023 17:30

Wykryto łącznie 1915 naruszeń przepisów prawa pracy , a inspekcja karze tylko 7 osób ??? Wygląda to tak że inspekcja pracy łamie prawo udając że problemu nie ma. Stoi w ramię w ramię z nieuczciwymi pracodawcami. Tak się też dzieje w NAV .

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok