Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Nie płacili za nadgodziny, karma wróciła. Polska firma z mandatem na milion koron Praca i prawo pracy
Monika Pianowska 09 sierpnia 2018
12:34

Nie płacili za nadgodziny, karma wróciła. Polska firma z mandatem na milion koron

5
Skomentuj
Przedsiębiorstwo poniesie karę, ponieważ nie płaciło swoim pracownikom za nadgodziny. MN
Polska firma wykonawcza działająca na terenie Norwegii będzie musiała zapłacić milion koron za oszustwa finansowe. Wysoką grzywnę na spółkę nałożyło Økokrim, jednostka ds. walki z przestępstwami gospodarczymi działająca z ramienia Norweskiej Policji Kryminalnej.
Przedsiębiorstwo (nazwa do wiadomości redakcji) poniesie karę, ponieważ nie płaciło swoim pracownikom za nadgodziny. Dodatkowo firmie skonfiskowano kwotę w wysokości dwóch milionów koron zaoszczędzonych potencjalnie na nieuczciwości wobec zatrudnionych – informuje w komunikacie z 8 sierpnia Økokrim. Informacje te potwierdził dla nas prokurator zajmujący się sprawą, Tarjei Istad. Czekamy również na komentarz rzecznika samej spółki.
Reklama

Nie upiekło im się

Cień podejrzeń na polską spółkę padł już w 2014 roku po kontroli dokonanej przez Państwową Inspekcję Pracy (Arbeidstilsynet) na jednym z placów budowy wykonawcy. Inspektorzy uznali, że czas, w którym zatrudnieni na budowie wykonywali swoje obowiązki, wykraczał poza regularne ramy godzin pracy, mimo że w ich umowach widniał zapis o 7,5 godzinach dziennie od poniedziałku do piątku.
Audyt wykazał sporo nieścisłości. W rzeczywistości bowiem pracownicy spędzali na budowie ok. 9,5 godzin każdego dnia, a dodatkowo również ok. 5 godzin w jedną lub nawet kilka sobót w miesiącu, lecz przepracowane przez nich godziny i tak nie były w żaden sposób dokumentowane. Co jednak najważniejsze, kilkudziesięciu pracowników, których dotyczyły nadgodziny, nie otrzymywało za nie wynagrodzenia. Arbeidstilsynet zgłosiło wówczas sprawę Økokrim.

Okoliczności zaostrzające odpowiedzialność

Zarzuty spółce postawiono za złamanie szeregu paragrafów norweskiej Ustawy o środowisku pracy, mi.n. za niedopełnienie obowiązku zapewnienia pracownikom dokumentacji przepracowanych godzin, która powinna być dostępna do wglądu Inspekcji Pracy. Kontrolerzy z Arbeidstilsynet podczas audytu otrzymali jedynie listy zarejestrowanych godzin (37,5 tygodniowo), za które zatrudnieni otrzymali pieniądze. Nie wzięto jednak pod uwagę nadgodzin. Tymczasem znormalizowany czas pracy nie może przekraczać 9 godzin w ciągu doby i 40 godzin w ciągu tygodnia. Okoliczność zaostrzającą odpowiedzialność karną stanowił fakt, że złamane przepisy dotyczyły wszystkich osób pracujących wówczas na budowie, a nie otrzymali oni wypłaty za dodatkowe 10-15 godzin tygodniowo.
Ta sama spółka już w styczniu przyjęła karę finansową opiewającą z kolei na pół miliona koron za brak wymaganych zabezpieczeń w miejscu pracy.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Tomasz Lenartowicz
Tomasz Lenartowicz 10-08-2018 12:17

To jest przyczynek do poważniejszej dyskusji. Zasady pracy w NO reguluje AML. Prawo to daje norweskim pracownikom podstawowe gwarancje m.in. dotyczące zarobków i czasu pracy. Czy fakt ze polsk arbeidskraft nie zna tego prawa wystarzcza aby ich oszukiwać? Czy konkurencja na rynku pracy ma polegać na skuteczności cwaniaków którzy stosując rożne "sztuczki" m. in. zakładając fikcyjne firmy, ma byc źródłem ich zysków.

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
nataliaMojaNorwegia
nataliaMojaNorwegia 09-08-2018 18:34

jack8555 Prosimy nikogo nie oczerniać. Podaje Pan nazwę do norweskiej firmy, w artykule piszemy o polskiej spółce. Czekamy na komentarz rzecznika prasowego przedsiębiorstwa. Pozdrawiamy

Zgłoś komentarz
Ryszard Marczuk
Ryszard Marczuk 09-08-2018 17:19

Tak naprawdę to prawie żadna firma nie płaci nadgodziny i soboty przydała by się kontrola we wszystkich firmach. Ale polacy milczą i nic nie mówią tylko się cieszą ze sa nadgodziny a pracodawcy się bogatą super co

26
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
jack8555
jack8555 09-08-2018 17:13

Oto ta firma, jeli Moja Norwegia tego nie ocenzuruje niczym wadze PRL, to prosze bardzo:
www.selvaagbolig.no/oslo/bjornasenrekkehus/

15
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Eldur Sevarsson
Eldur Sevarsson 09-08-2018 16:54

Dlaczego nazwa firmy jest tylko do wiadomości redakcji?
Należy takie zachowania piętnować i ludzi ostrzegać aby unikali tej firmy jak ognia.

52
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Karta kredytowa w Norwegii - kiedy może być dla nas obciążeniem ?

Karta kredytowa w Norwegii - kiedy może być dla nas obciążeniem ?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas