Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca i prawo pracy

Napisz swoje CV i wypełnij kartę meldunkową: rejestracja osoby bezrobotnej w NAV

info@multinor.no

14 marca 2018 11:38

Udostępnij
na Facebooku
Napisz swoje CV i wypełnij kartę meldunkową: rejestracja osoby bezrobotnej w NAV

Norweskie CV, które musisz umieścić w systemie NAV podczas rejestracji jako osoba bezrobotna, nieznacznie różni się od polskiego, jeśli chodzi o zakres wymaganych informacji fotolia.pl/royalty free

Jeżeli straciłeś pracę lub zostałeś skierowany na permittering, masz obowiązek zarejestrować się jako osoba bezrobotna w norweskim Urzędzie Pracy i Polityki Socjalnej. W systemie NAV musisz umieścić swoje CV, a także prawidłowo wypełniać karty meldunkowe.
Zasiłek dla bezrobotnych jest świadczeniem skierowanym do osób, które potrzebują źródła utrzymania na czas poszukiwania nowego zatrudnienia. Niezależnie od tego, czy straciłeś pracę z powodu zerwania lub wygaśnięcia kontraktu, czy zostałeś skierowany na permittering, musisz zarejestrować się jako osoba bezrobotna w systemie NAV oraz regularnie wysyłać karty meldunkowe. Poniżej podpowiemy, jakie informacje powinno zawierać twoje CV oraz w jaki sposób prawidłowo wypełniać karty meldunkowe.
Reklama

CV musi się wyróżniać

Norweskie CV, które musisz umieścić w systemie NAV podczas rejestracji jako osoba bezrobotna, nieznacznie różni się od polskiego, jeśli chodzi o zakres wymaganych informacji. Norweski rynek pracy przepełniony jest obcokrajowcami poszukującymi zatrudnienia. Warto jest więc zadbać o norweskojęzyczne CV przede wszystkim po to, aby wyróżnić je na tle angielsko- i polskojęzycznych podań. Znacznie zwiększa to szansę na spotkanie rekrutacyjne. 

Przede wszystkim należy zadbać o pełną poprawność językową CV, dlatego osobom, które nie czują się pewnie we władaniu językiem, zaleca się skorzystanie z pomocy tłumacza. Absolutnie nie należy korzystać z pomocy elektronicznych translatorów. CV bardzo często zawiera specjalistyczne terminy i określenia, które mogą zostać źle przetłumaczone przez tego typu narzędzia.

CV powinno być nie tylko poprawne językowo i merytorycznie, lecz również przejrzyste i czytelne.  

Nie chcemy, aby potencjalny pracodawca był zmuszony skrupulatnie przeszukiwać nasz dokument w celu znalezienia niezbędnych informacji. Poza danymi osobowymi, takimi jak imię, nazwisko czy adres zamieszkania, niezbędne jest również wypisanie danych kontaktowych, takich jak adres e-mail czy numer telefonu. Chociaż nie należy wchodzić w detale dotyczące swoich kwalifikacji, są podstawowe dane, których zamieszczenie jest konieczne.
Rubryka Informacje
Wykształcenie Nazwy wszystkich ukończonych szkół od szkoły podstawowej, miesiąc i rok rozpoczęcia i zakończenia szkoły, nazwy uzyskanych tytułów oraz dokładne nazwy placówek wraz z miejscowością.
Doświadczenie zawodowe Okres zatrudnienia z dokładnością do miesiąca i roku, informacje o zajmowanym stanowisku, nazwa pracodawcy, miasto i kraj zatrudnienia.
Kursy i certyfikaty Nazwa kursu, nazwa instytucji prowadzącej kurs, informacji, w jakim mieście się znajdowała, w jakim przedziale czasowym odbywały się warsztaty, a także data uzyskania i opcjonalnie wygaśnięcia certyfikatu.
Umiejętności i kwalifikacje Zwięzłe i konkretne informacje np. budowa rusztowań, montaż itd. Nie należy rozlegle rozwodzić się nad posiadanymi kwalifikacjami.
Języki Języki oraz stopień ich znajomości.
Prawo Jazdy Data wydania prawa jazdy, termin ważności.
Korzystnie wypadają również CV, które zwieńczone są opisem zainteresowań osoby aplikującej na dane stanowisko, jednak tutaj należy mieć na uwadze to, że najlepiej nie wykraczać zbytnio poza obszar pracy, do której aplikujemy. 

Przykładowo, jeśli staramy się o pracę w branży budowlanej, warto jest napisać, że do spektrum naszych zainteresowań należy samo budownictwo i dziedziny z nim powiązane. 

Karty meldunkowe

Wypełnianie kart meldunkowych jest żmudnym obowiązkiem każdej bezrobotnej osoby w Norwegii. Regularne wysyłanie ich jest niezbędne, aby utrzymać swoje prawo do pobierania zasiłku. NAV nakłada na każdą osobę pobierającą dagpenger konieczność wypełniania kart co 2 tygodnie. Można zrobić to zarówno elektronicznie, jak i w formie papierowej.

W karcie podajesz informacje na temat twoich aktywności oraz pracy przez ostatnie 2 tygodnie i wysyłasz potwierdzenie, że nadal chcesz być zarejestrowany w systemie NAV.  

Karta meldunkowa zawiera szereg pytań, na które należy odpowiednio szczegółowo odpowiedzieć.  

– Praca
W tej rubryce konieczne jest podanie informacji na temat wszystkich przepracowanych godzin w okresie, którego dotyczy karta meldunkowa, niezależnie od tego, czy była to praca dla kogoś, czy we własnej działalności gospodarczej; odpłatna czy nieodpłatna; dzienna czy wieczorowa. Warto również wspomnieć, że osoby na permitteringu nie mają obowiązku wpisywać godzin, za które dostały pensję w trakcie trwania okresu pracodawcy.  

– Programy zwalczania bezrobocia/szkolenia/edukacja
Karta meldunkowa powinna zawierać informacje na temat każdego kursu czy szkolenia, w którym uczestniczyło się w okresie, którego dotyczy – niezależnie, czy jest to praktyka zawodowa, oficjalna uczelnia, czy kształcisz się na własną rękę. Należy podać informacje dotyczące wszystkich dni, w których byłeś obecny.  

– Choroba
Należy podać informacje o wszystkich dniach, kiedy byłeś tak chory, żeby nie mogłeś uczestniczyć w żadnej zaplanowanej aktywności.  

– Urlop i inna nieobecność
Tę rubrykę musisz wypełnić, jeśli byłeś nieobecny w pracy czy na kursie z powodu ferii, oficjalnych dni wolnych czy powodów osobistych. NAV nie wypłaci zasiłku za te dni, chyba że dotyczy to wyjątkowych sytuacji, takich jak choroba bliskiego członka rodziny, wizyta lekarska, rozmowa kwalifikacyjna.

Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz wyjechać z Norwegii na dłuższy okres, musisz wcześniej skontaktować się z NAV.

– Potwierdzenie chęci dalszego poszukiwania pracy
W tej rubryce informujesz NAV, czy nadal chcesz korzystać z ich pomocy. Zaznaczenie chęci rezygnacji wstrzyma wypłaty zasiłku dla bezrobotnych. Jeśli jednak nadal nie jesteś całkowicie pewien, jakich informacji dokładnie udzielić, czy które godziny wpisać, najlepszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z NAV.

Zarówno CV, jak i poprawne karty meldunkowe mogą mieć istotny wpływ na twoją sytuację. Z tego powodu tak ważne jest zadbanie o to, aby były jak najlepiej wypełnione. 


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok