Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

12
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca i prawo pracy

Masz tymczasowy przestój w pracy? Sprawdź, jakie prawa ci przysługują

info@multinor.no

31 października 2018 10:24

Udostępnij
na Facebooku
Masz tymczasowy przestój w pracy? Sprawdź, jakie prawa ci przysługują

Po wysłaniu pracownika na permittering pracodawca ma obowiązek wypłacać mu pieniądze przez pierwsze 10 dni. fotolia.pl/royalty free

Permittering to sytuacja, w której, w wyniku spadku liczby zleceń, czas pracy pracownika zostaje zredukowany.  W tym czasie pracodawca nie ma obowiązku wypłaty pensji, mimo że umowa o pracę nadal pozostaje w mocy, czyli nadal jesteś ubezpieczony i masz prawo do zasiłków.  Jak należy postąpić w takim przypadku?
Pracownik skierowany przez pracodawcę na permittering może starać się o zasiłek dla bezrobotnych (dagpenger), który pokryje tymczasową utratę dochodu.

Aby móc skorzystać z tego zasiłku, należy spełnić kilka podstawowych warunków:
– mieć wypracowane prawo do zasiłku – minimalny dochód brutto w wysokości min. 1,5G za poprzedni rok kalendarzowy lub za 3 ostatnie lata kalendarzowe w wysokości min. 3G (aktualna stawka G to 96 883 NOK; do minimalnego dochodu może być wliczony dochód z innego kraju EOG, np. z Polski),
– zatrudnienie na umowę o pracę w Norwegii,
– rejestracja jako osoba poszukująca pracy na stronie NAV,
– aktywne poszukiwanie pracy oraz zamieszczenie CV w systemie NAV,
– wysyłanie elektronicznych kart meldunkowych co dwa tygodnie.
Reklama

Okres pracodawcy

Po wysłaniu pracownika na permittering pracodawca ma obowiązek wypłacać mu pieniądze przez pierwsze 10 dni. Nazywa się to okresem pracodawcy. Kiedy taki okres się kończy, należy możliwie jak najszybciej złożyć podanie do NAV o przyznanie zasiłku dla osób skierowanych na permittering i zarejestrować się jako osoba bezrobotna. W przypadku permitteringu, zasiłek dla bezrobotnych można pobierać przez 30 tygodni. Jeśli po tych tygodniach pracodawca nadal nie będzie wzywał pracownika do pracy, musi mu wypłacić pensję przez 5 dni. Następnie NAV wypłaca zasiłek przez kolejne 19 tygodni. Wysokość zasiłku to 62,4 proc. podstawy wyliczonej z wcześniejszych dochodów brutto.

Wymagana dokumentacja

Osoba wysłana na permittering ma obowiązek przebywać na terenie Norwegii przez cały okres pobierania zasiłku (wyłączając weekendy, święta i umówione uprzednio z NAV dni). Od tej zasady są jednak odstępstwa. Jeżeli jesteś pracownikiem przygranicznym lub rotacyjnym, masz możliwość pobierania tego zasiłku w Polsce.

Potrzebna dokumentacja to:
– umowa o pracę,
– rejestracja pobytu w Norwegii lub pozwolenie na pobyt,
– dokument informujący o wysłaniu na permittering,
– informacja o karcie podatkowej – za rok podatkowy, w którym pracownik ubiega się o zasiłek,
– lønnsoppgave za ostatni rok kalendarzowy,
– odcinki z pensji za ostatnie trzy miesiące pracy,
– kody MinID lub kod legitymacyjny z NAV,
– zaświadczenie o pracy rotacyjnej, jeżeli jesteś pracownikiem rotacyjnym, a w umowie o pracę nie ma zawartej o tym informacji,
– druk PD U1 / SED U0002 – w przypadku dochodu z innego kraju EOG. 

Zasiłek dla osób skierowanych na permittering może być bardzo przydatny – wciąż mamy zapewnione środki do życia, a umowa o pracę nie wygasa.


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Reklama
Osoby mające pytania na temat zasiłków w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok