Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Jest zgoda w budowlance: koniec z umowami poniżej 80 proc. etatu Praca i prawo pracy
Maja Zych 27 maja 2019
13:16

Jest zgoda w budowlance: koniec z umowami poniżej 80 proc. etatu

1
Skomentuj
Najwięcej osób zatrudnionych przez pośredników pracuje właśnie w budowlance. MN
23 maja tego roku doszło do podpisania umowy między przedstawicielami branży budowlanej, w której Fellesforbundet (Norweska Federacja Związków Zawodowych) oraz Byggenæringens Landsforening (Związki Zawodowe Branży Budowlanej) zobowiązały się do przestrzegania zasad, mających poprawić warunki na rynku pracy – najważniejszym postanowieniem ma być zapis o niezatrudnianiu pracowników na mniej niż 80 proc. etatu. Wszystko po to, by walczyć z nieuczciwymi praktykami agencji pracy, które często oferują imigrantom zarobkowym gorsze lub nawet nielegalne warunki.
Zgodnie z umową firmy najmujące pracowników będą miały też obowiązek sprawdzić dokumentację zatrudnianych osób oraz zweryfikować, czy przeszły odpowiednie kursy HMS (BHP).
Reklama

Lepsze warunki, lepsza jakość

Niski wymiar etatu dla pracowników w budowlance oznacza przede wszystkim brak stabilności i przewidywalności – zatrudnieni nie wiedzą zazwyczaj gdzie, kiedy i jak długo będą pracować, a co za tym idzie, nie mogą też przewidzieć, ile zarobią danego miesiąca. Umowa podpisana przez strony w branży budowlanej ma w głównej mierze rozwiązać ten problem – agencje będą musiały bowiem udokumentować faktyczne zatrudnienie w wymiarze minimum 80 proc. etatu oraz sprecyzowany czas pracy. Dodatkowo pośrednicy będą musieli też przedstawić dowody na to, że pracownicy przeszli odpowiednie kursy HMS. Na poprawę warunków na rynku pracy ma również wpłynąć doszkalanie członków związków w kwestii aktualnych przepisów. Byggenæringens Landsforening liczy też, że oprócz bezpośrednich korzyści dla pracowników, stałe zatrudnienie będzie się też wiązać z lepszą jakością wykonywanych projektów.

Pracownicy wciąż narażeni

Już od początku tego roku branżę pośrednictwa pracy obowiązują bardziej rygorystyczne przepisy, jednak zmiany okazały się niedostatecznym argumentem dla niektórych agencji – norweskie media nierzadko informują o kolejnych przypadkach nielegalnych umów u imigrantów zarobkowych, wśród których największą grupę stanowią właśnie Polacy. W marcu pisaliśmy m.in. o sytuacji w państwowym przedsiębiorstwie Statsbygg, które skontrolowało umowy między wykonawcami i podwykonawcami w swoich projektach – okazało się, że częstym problemem u najmowanych pracowników był zbyt niski wymiar etatu oraz brak sprecyzowanego czasu pracy.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Adamwp
Adamwp 28-05-2019 10:22

Czy wie ktoś od kiedy te przepisy wchodzą

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Nowy kalkulator kredytowy - oblicz ratę i koszty

Nowy kalkulator kredytowy - oblicz ratę i koszty

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas