Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Praca i prawo pracy

Dagpenger – norweski zasiłek dla bezrobotnych

info@multinor.no

15 października 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Dagpenger – norweski zasiłek dla bezrobotnych

Zasiłek dla bezrobotnych w przypadku utraty pracy wynosi około 62,4 procent dochodu przed opodatkowaniem. MN

Straciłeś pracę w Norwegii? Twój kontrakt wygasł? Możesz wnioskować o dagpenger. Zasiłek zapewni Ci dochód na czas poszukiwania pracy w Norwegii.

Dagpenger

Status osoby bezrobotnej przysługuje osobie, która straciła pracę lub której wymiar pracy został zmniejszony o co najmniej 50 proc. Dagpenger można uzyskać również w przypadku skierowania na permittering, który stanowi brak zleceń, co może być spowodowane przestojem w branży.

Zasiłek dla bezrobotnych w przypadku utraty pracy wynosi 62,4 proc. dochodu przed opodatkowaniem. Świadczenie wypłaca się od czwartego dnia po zarejestrowaniu jako osoba bezrobotna za dni robocze – z wyłączeniem okresu, w którym pobierającego dagpenger nie było na terenie Norwegii lub był chory. Urząd wypłaca zasiłek raz na dwa tygodnie po otrzymaniu karty meldunkowej.

Nie ma możliwości, żeby ubiegać się o spłatę zasiłku wstecz, dlatego tak ważne jest złożenie wniosku niezwłocznie. Osoba bezrobotna powinna dokonać rejestracji w NAV pierwszego dnia po utracie pracy. Od tego momentu w ciągu 4 tygodni trzeba aplikować o dagpenger (wniosek wraz z załącznikami). Świadczenie zostanie wypłacone za okres od 4 dnia po zarejestrowaniu w systemie.
Nie pracuję, ale dostaję ponad 60% pensji. Skorzystaj z zasiłku!

Jakie warunki należy spełnić?

Konieczne jest uzyskanie odpowiednio wysokiego dochodu w poprzednich latach. Istnieją dwa sposoby wyliczenia podstawy do wypłaty dagpenger. Od niedawna to wnioskujący wybiera, jaki dochód ma zostać wzięty pod uwagę. Ma dwie możliwości:

- dochód za poprzedni rok podatkowy (musi przekroczyć 1,5 G czyli ok. 140451 koron),
- dochód z ostatnich 3 lat (musi przekroczyć 3 G, czyli ok. 280902 koron).

Na podstawie jednej z wyżej wymienionych opcji wyliczana jest podstawa do wyliczenia dochodu. To od tej kwoty zależy, jakiej wysokości będzie stawka zasiłku dla bezrobotnych. Osoby, których dochód za poprzednie lata nie przekroczył ustalonych kwot, nie mają prawa do pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Kolejny podstawowy warunek to konieczność przebywania na terenie Norwegii. Zasiłek przeznaczony jest bowiem dla osób, które przebywają w tym kraju i aktywnie szukają tam pracy. Poprzez aktywne szukanie pracy rozumiane jest:

- zaktualizowanie CV na stronie NAV,
- regularne wysyłanie kart meldunkowych,
- pozostawanie do dyspozycji NAV,
- chęć podjęcia każdej pracy.

Właśnie dlatego za dni, które wnioskujący spędza poza Norwegią lub z powodu choroby jest niezdolny do pracy, NAV nie nalicza świadczenia.

Jak długo mogą pobierać zasiłek dla bezrobotnych?

Wysokość zasiłku oraz czas jego pobierania uzależnione są od wysokości zarobków.

- 104 tygodnie przy dochodzie wynoszącym minimum dwukrotność kwoty bazowej wymiaru świadczeń społecznych (więcej niż 187 268 koron)
- 52 tygodnie przy dochodzie wynoszącym mniej niż dwukrotność kwoty bazowej wymiaru świadczeń społecznych (mniej niż 187 268 koron).

Dagpenger a wyjazd do Polski

Istnieje możliwość przeniesienia zasiłku dla bezrobotnych do Polski. Jeżeli szukanie pracy w Norwegii nie przynosi rezultatów i dana osoba chce spróbować szczęścia w Polsce, może złożyć wniosek o eksport zasiłku. Maksymalny czas pobierania zasiłku poza granicami Norwegii to 3 miesiące. W tym czasie polski urząd pracy przejmuje obowiązek wypłaty świadczenia.

Świadczenie przyznaje się po złożeniu wniosku PD U2. Wniosek należy złożyć najpóźniej 4 tygodnie przed planowanym wyjazdem z Norwegii. Prawo do przeniesienia zasiłku mają tylko te osoby, które w momencie składania wniosku pobierają zasiłek od przynajmniej 4 tygodni. Po powrocie do Norwegii należy złożyć wniosek o wznowienie zasiłku dla bezrobotnych.

Niezbędne załączniki do wniosku:

- wypowiedzenie/świadectwo pracy,
- umowa o pracę,
- rejestracja pobytu w Norwegii,
- informacje o karcie podatkowej,
- roczne zestawienie dochodów za ostatni rok kalendarzowy,
- odcinki z pensji za ostatnie 3 miesiące pracy.

Dagpenger a świadczenia na dzieci

Pobieranie zasiłku dla bezrobotnych uprawnia do pobierania świadczeń rodzinnych – zasiłku rodzinnego i opiekuńczego. Poza tym można ubiegać się o dodatek na dziecko. Przysługuje on osobom, które mają dzieci między 0 a 18 rokiem życia oraz są z nimi zameldowane.

Podsumowanie

Pobieranie zasiłku dla bezrobotnych w Norwegii zmusza do pobytu na terenie kraju w dni robocze. Należy pamiętać o tym, że informacje o ewentualnych wyjazdach muszą zostać zawarte w karcie meldunkowej. NAV trzeba także powiadamiać o wszelkich zmianach, które mogą mieć wpływ na prawo do świadczenia.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok