Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Wzrost stawki G a zasiłek rodzicielski i dagpenger. Co się zmieniło? Praca i pieniądze
Iga Jaruszewska 02 sierpnia 2017
15:01

Wzrost stawki G a zasiłek rodzicielski i dagpenger. Co się zmieniło?

Skomentuj
W maju Norweski Urząd Pracy i Polityki Socjalnej (NAV) określił nową wysokość stawki G. MN/K.Lukina
W maju Norweski Urząd Pracy i Polityki Socjalnej (NAV) określił nową wysokość stawki G, która wzrosła o 1,14 proc. w stosunku do tej obowiązującej w roku poprzednim. Ta zmiana ma duże znaczenie dla osób, które ubiegają się o zasiłki – wymagany dochód minimalny, niezbędny, żeby uzyskać niektóre świadczenia, zmienia się wraz ze wzrostem stawki G.
Od 1 maja obowiązuje nowa wysokość stawki G, która w 2017 roku wzrosła o 1,14 proc. w stosunku do roku poprzedniego. W praktyce – kwota zwiększyła się z 92 576 koron do 93 634 koron.

Stawka G jest kwotą podstawową, w oparciu o którą obliczane są między innymi stawki emerytalne oraz renty w Norwegii. Ma ona również szczególne znaczenie przy określaniu wysokości niektórych zasiłków wypłacanych przez NAV oraz minimalnego dochodu, jaki należy osiągnąć, by zyskać prawo do świadczeń, np. zasiłku dla bezrobotnych czy zasiłku rodzicielskiego. Wysokość stawki G jest regulowana co roku.

Reklama

Zmiana stawki a foreldrepenger

Zmiana w wysokości stawki G ma duże znaczenie między innymi dla osób, które ubiegają się o zasiłek rodzicielski (foreldrepenger). Jednym z kryteriów, które trzeba spełnić, żeby uzyskać do niego prawo, jest osiąganie dochodu w trakcie 6 z 10 miesięcy przed rozpoczęciem otrzymywania świadczenia. Dodatkowo, osiągnięty w tym okresie dochód musi wynieść minimum połowę stawki G, czyli 46 817 koron.

W związku ze wzrostem stawki G zwiększył się także wymagany dochód minimalny, niezbędny do uzyskania foreldrepenger. W roku ubiegłym wynosił on 46 288 koron, obecnie – 46 817 koron.

Dagpenger: nowa kwota dochodu brutto

Na zmianę w wysokości stawki G powinny zwrócić uwagę także osoby, które ubiegają się o zasiłek dla bezrobotnych (dagpenger). Aby uzyskać do niego prawo, należy spełnić kilka warunków – podstawowym kryterium jest kwota dochodu brutto. Wysokość wymaganego zarobku zmienia się w zależności od aktualnej stawki G – dochód z poprzedniego roku powinien wynosić przynajmniej 1,5 stawki, czyli obecnie 140 451 koron.

Prawo do otrzymania dagpenger mogą uzyskać osoby, których dochód z poprzedniego roku wyniósł przynajmniej 1,5 stawki G. Ta kwota w tym roku wzrosła – aktualnie opiewa na 140 451 koron, natomiast wcześniej było to 138 864 koron.

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas