Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Wolne od pracy a choroba: w tych sytuacjach pracownik może przełożyć urlop Praca i pieniądze
Maja Zych 10 lipca 2019
11:50

Wolne od pracy a choroba: w tych sytuacjach pracownik może przełożyć urlop

Skomentuj
Do przełożenia urlopu upoważnia jedynie choroba samego pracownika. Fotolia.com / Royalty Free
Norweskim pracownikom przysługuje każdego roku minimum 25 dni urlopu, które w większości wykorzystywane są właśnie w okresie wakacyjnym. Co jednak w sytuacji, kiedy w zaplanowanych wyjazdach czy odpoczynku przeszkodzi choroba? Głowa do góry – jeśli pracownik zadba o formalności, norweskie prawo pozwala w takich przypadkach na przesunięcie zaplanowanego wolnego na inny termin.
W artykule przedstawiamy, co i kiedy należy zrobić, aby nie zmarnować dni urlopowych na chorowanie i móc cieszyć się wolnym w późniejszym terminie.
Reklama

Zwolnienie jeszcze przed urlopem

Najprostsza sprawa jest wówczas, kiedy pracownik zachoruje jeszcze przed rozpoczęciem wakacji – wtedy wystarczy, że taka osoba przedstawi pracodawcy zwolnienie lekarskie, które zaświadczy o jej pełnej niezdolności do pracy, oraz dołączy wniosek o przesunięcie urlopu. Ważne jest jednak, aby wszystkie dokumenty dostarczyć nie później niż ostatniego dnia roboczego przed zaplanowanym wolnym – w przeciwnym razie można stracić prawo do zmiany terminu urlopu.

Pracownik, który zostaje całkowicie niezdolny do pracy przed rozpoczęciem urlopu, może domagać się przesunięcia urlopu na dalszy termin w roku urlopowym. Żądanie należy udokumentować zaświadczeniem lekarskim i przedłożyć najpóźniej ostatniego dnia roboczego przed rozpoczęciem urlopu.~Lov om ferie § 9. (1) (Ferieavvikling under sykdomsfravær mv)

Do przełożenia urlopu upoważnia jedynie choroba samego pracownika. Nie można ubiegać się o przełożenie wolnego ze względu na chorobę innego członka rodziny, np. dziecka.

Choroba podczas wakacji

Także w sytuacji, kiedy pracownik zachoruje już podczas urlopu, sprawa nie jest stracona. W tej sytuacji tak samo należy posiadać zwolnienie lekarskie, które trzeba przedstawić pracodawcy niezwłocznie po powrocie do pracy. Jeśli pracownik podczas urlopu przebywa za granicą, warto postarać się o zaświadczenie od lokalnego lekarza, które potwierdzi całkowitą niezdolność do wykonywania obowiązków służbowych.

Pracownik, który zostanie całkowicie niezdolny do pracy podczas urlopu, może domagać się, aby odpowiadająca liczba dni roboczych urlopu była przełożona i odebrana jako nowy urlop w dalszym terminie w roku urlopowym. Żądanie należy udokumentować zaświadczeniem lekarskim i przedłożyć od razu po wznowieniu pracy. ~Lov om ferie § 9. (1) (Ferieavvikling under sykdomsfravær mv)

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Kredyt gotówkowy w Norwegii- o czym należy pamiętać przy wyborze oferty?

Kredyt gotówkowy w Norwegii- o czym należy pamiętać przy wyborze oferty?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas