Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca i pieniądze

Więcej specjalistów, szkolenia BHP i stabilne umowy. Nowe standardy w budowlance

Maja Zych

21 października 2019 14:27

Udostępnij
na Facebooku
10
Więcej specjalistów, szkolenia BHP i stabilne umowy. Nowe standardy w budowlance

Zmiany to kolejny krok, aby wyeliminować przypadki przestępstw na rynku pracy. pixabay.com / MichaelGaida / Pixabay License

Na początku października Norweska Federacja Związków Zawodowych (Fellesforbundet) oraz Związki Zawodowe Branży Budowlanej (Byggenæringens Landsforening) podpisały porozumienie, które nakłada na pracodawców bardziej rygorystyczne zasady przy realizacji zamówień publicznych – chodzi przede wszystkim o zapewnienie większego bezpieczeństwa na placach budowy oraz lepszych warunków pracy dla zatrudnionych. Standardy wyznaczone przez organizacje określają m.in. jaki procent załogi mają stanowić specjaliści z wykształceniem zawodowym oraz jakie szkolenia muszą przejść najmowani pracownicy.
Inspekcja Pracy (Arbeidstilsynet) często natrafia bowiem na kolejne przypadki łamania prawa przy zatrudnianiu pracowników w branży budowlanej – w szczególności w przypadku imigrantów zarobkowych.
Reklama

Ma być bezpieczniej

Zgodnie z umową podpisaną przez kluczowe organizacje w branży budowlanej, pracodawcy realizujący publiczne projekty będą mieli obowiązek zatrudnienia przynajmniej 50 proc. wykwalifikowanych pracowników, a uczniowie będą mogli stanowić 10 proc. załogi. Ponadto najmowani pracownicy muszą być zatrudnieni na warunkach, które od stycznia obowiązują agencje pośrednictwa pracy – chodzi przede wszystkim o stabilne umowy i gwarancję wynagrodzenia podczas całego czasu jej trwania. Dodatkowo muszą też przejść podstawowe szkolenie z zakresu BHP (HMS). Związki zawodowe ustaliły też, że pracownicy nie mogą być zatrudniani na mniej niż 80 proc. etatu, a wynagrodzenie nie może być wypłacane w gotówce.

Przedstawiciele organizacji uważają, że te zalecenia znacznie poprawią standardy pracy przy publicznych projektach i będą ważnym krokiem w kierunku zwalczania przestępstw w branży budowlanej.

Walka z nieuczciwymi pracodawcami

Pracownicy w branży budowlanej w Norwegii są jednymi z najbardziej narażonych na łamanie prawa ze strony nieuczciwych pracodawców i pośredników. Głównym problemem są nielegalne warunki zatrudnienia, które oferuje się najczęściej nieznającym przepisów imigrantom zarobkowym – w tym Polakom. W związku z powtarzającymi się przypadkami oferowania nielegalnie niskich zarobków, nieregulowanego czasu pracy czy niezapewniania odpowiednich szkoleń BHP, rząd podjął już ważne kroki, które miały na celu uregulowanie działalności agencji pracy – od stycznia tego roku obwiązują nowe ogólnokrajowe przepisy, które mają zagwarantować najmowanym pracownikom stabilne zatrudnienie i zarobki. Jak powiedział w rozmowie z naszym portalem szef związku zawodowego w branży budowlanej Bygningsarbeiderforening z Oslo, Petter Vellesen, wciąż zdarzają się jednak przypadki firm, które starają się obejść ustanowione przepisy. Jednym z najczęstszych sposobów, jakie są stosowane, jest zapisywanie na umowie niższego wymiaru etatu niż rzeczywisty. Zdarza się także, że brakuje zapisu o konkretnych terminach wykonywania zlecenia.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


jahu201

27-10-2019 19:43

Związki zawodowe... Masakra w Norwegii, kryją cwaniakow, oszustów. Oddział w Honefoss.. To jest patologia, płacisz i nic nie robią. Szef oszukuje a ci mówią.. On buduje miejsca pracy...

jahu201

27-10-2019 19:38

Podczas szkolenia w Oslo na przeciwko na 3 piętrze zaiwanial robotnik bez balustrad taczką.. S, kolacy, żądał pytanie jak wygląda sytuacja w Polsce - bhp.. Powiedziałem mu by spojrzał u siebie za okno. Mało sraczki nie dostał.

Josef Satan

22-10-2019 13:47

Xx1 napisał:
Prawo prawem, ale niektórzy maja rozsądek. Faszyści czy komuniści również stworzyli prawo, które wielu przestrzegało. Meldowanie w barnevernet ze dziecko sąsiadów jest smutne i pewnie jest coś nie tak, czy do arbeidstilsynet ze u sąsiada robi Polak na czarno (który próbuje na przykład dorobić na leczenie chorego dziecka) to jest donosicielstwo... Prawo tworzą ludzie tacy jak my, nikt z nas nie jest idealny wiec i prawo również.

Kazdy zyje wedlug wlasnego sumienia, nawet donosiciel.
Nawiasem - praca na czarno ma same wady - i dla pracujacego i dla zleceniodawcy.

Xx1

22-10-2019 10:46

Prawo prawem, ale niektórzy maja rozsądek. Faszyści czy komuniści również stworzyli prawo, które wielu przestrzegało. Meldowanie w barnevernet ze dziecko sąsiadów jest smutne i pewnie jest coś nie tak, czy do arbeidstilsynet ze u sąsiada robi Polak na czarno (który próbuje na przykład dorobić na leczenie chorego dziecka) to jest donosicielstwo... Prawo tworzą ludzie tacy jak my, nikt z nas nie jest idealny wiec i prawo również.

Josef Satan

22-10-2019 08:18

Xx1 napisał:
Polacy chętnie donaszą, ale nie by pomoc tylko by zaszkodzić. Sam słyszałem jak tu się straszą barnevernet. Sam nie popieram donosicielstwa, ().

Tobie donosicielstwo myli sie moze z troska o przestrzeganie prawa? Albo sygnalizowaniem zlego postepowania?
Jezeli zauwazy sie postepowanie niezgodne z prawem albo postepowanie narazajace zycie/zdrowie innej osoby powinno sie informowqc odpowiednie etaty.

Nalezy sie patrzec dalej, niz koniec wlasnego nosa.

bartonlini

21-10-2019 23:57

bojek! , (narut). naród ci tego nie wybaczy

Xx1

21-10-2019 21:05

Polacy chętnie donaszą, ale nie by pomoc tylko by zaszkodzić. Sam słyszałem jak tu się straszą barnevernet. Sam nie popieram donosicielstwa, ale jeśli chodzi o życie ludzkie to jest to pomoc. Jeśli zabije się ojciec siedmiorga dzieci tylko dlatego bo chciwy szef chciał zarobić trochę więcej oszczędzając na rusztowaniu to tu jest na sumieniu nie tylko jedno życie... Pewnie między innymi dlatego Norwegowie statystycznie żyją dłużej.

boj fra oszlo

21-10-2019 20:32

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Xx1

21-10-2019 19:50

W okolicach roku 2000 widziałem zdjęcie w gazecie jak robotnik w Warszawie stał na balkonie wierzowca (nie było rusztowania) i zacierał masę akrylowa na styropianie. W tym roku widziałem w Polsce małe rusztowanie na balkonie bez balustrady. W Norwegi jeśli coś jest nie tak z praca na wysokości to sąsiedzi zaraz doniosą i w ten sposób powinno być u nas, tu chodzi o życie ludzi.

boj fra oszlo

21-10-2019 17:45

...szkoda,ze tylko na projektach z zamowien publicznych ...
...co z malymi firemkami ,gdzie nie ma BHPowcow?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok