Praca i pieniądze

Ślub, wizyta u lekarza czy przeprowadzka. W tych sytuacjach mogą przysługiwać dodatkowe dni wolne

Maja Zych

29 sierpnia 2019 14:26

Udostępnij
na Facebooku

Powodem do wzięcia dodatkowego dnia wolnego może być przeprowadzka lub remont domu. I, Claude Boucher [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)]

Norweskim pracownikom przysługuje każdego roku 25 dni urlopu, które mieszkańcy kraju fiordów wykorzystują najchętniej podczas letnich wakacji. Część osób nie wie jednak, że istnieje też szereg codziennych sytuacji, w których pracownik ma prawo poprosić o dodatkowy dzień wolny – ślub, wizyta u lekarza czy przeprowadzka to tylko niektóre okoliczności, w których można wnioskować o velferdspermisjon, czyli urlop socjalny.
Przysługujące dni oraz ich odpłatność zależeć będą przede wszystkim od pracodawcy, dlatego warto zapoznać się z zasadami, które obowiązują w danej firmie.
Reklama

Wolne ustala pracodawca

Urlop socjalny jest nieregulowany przez ogólnokrajowe prawo, dlatego pracownicy powinni na własną rękę sprawdzić, w jakich przypadkach przysługuje im dodatkowe wolne – takich informacji powinien udzielić pracodawca lub tillitsvalgt, czyli mąż zaufania załogi. Zazwyczaj chodzi o sytuacje związane z wizytami u lekarza, przeprowadzką, wydarzeniami w szkole dziecka, śmiercią bliskich czy ślubem. Prawo pracownika do velferdspermisjon powinno wynikać z warunków układów zbiorowych lub też wewnętrznych regulaminów firmy, które będą też decydować o tym, czy dodatkowe wolne będzie płatne, czy też nie.

Przedstawiciele związków zawodowych przestrzegają jednak, że urlopu socjalnego nie można traktować jako bonusowych dni wolnych i powinno się z nich korzystać jedynie, kiedy istnieje faktyczna potrzeba.

Te dni przysługują wszystkim pracownikom

Oprócz dodatkowych dni urlopu socjalnego, każdemu pracownikowi – niezależnie od miejsca zatrudnienia – przysługują też ustawowe dni wolne wynikające z prawa pracy (arbeidsmiljøloven), prawa urlopowego (ferieloven) czy ustawy o ubezpieczeniach społecznych (trygdeloven). W większości wolne należy się pracującym mieszkańcom kraju fiordów w związku z ciążą, porodem i opieką nad dziećmi, a ich odpłatność – oraz to, czy wynagrodzenie pokryje pracodawca, czy Urząd Pracy i Polityki Socjalnej (NAV) – zależy od sytuacji. Oprócz okoliczności rodzinnych istnieją też inne powody, które uprawniają do dodatkowego urlopu, np. kwestie wyznaniowe. Pracownikom, którzy nie są członkami Kościoła Norweskiego (Den norske kirke) przysługują dwa płatne dni wolnego każdego roku z okazji świąt religijnych – w tym przypadku pracodawca może jednak wymagać, aby wolne było odpracowane z wyprzedzeniem lub w późniejszym terminie.  

Zestawienie dni wolnych, przygotowane przez NRK, które przysługują wszystkim pracownikom:
URLOP CZAS TRWANIA PRAWO DO WYNAGRODZENIA
Kontrola lekarska podczas ciąży Wszystkie kontrole Tak, od pracodawcy
Urlop w związku z ciążą Do 12 tygodni podczas ciąży NAV (zasiłek rodzicielski)
Urlop opiekuńczy przy porodzie (dla partnera lub osoby pomagającej matce) 2 tygodnie Nie
Urlop opiekuńczy dla rodziców adopcyjnych i zastępczych 2 tygodnie Nie
Urlop w związku z porodem dla matki Ostatnie 3 tyg. przed porodem i pierwsze 6 tyg. po porodzie NAV (zasiłek rodzicielski)
Urlop rodzicielski przy porodzie i adopcji Łącznie 12 miesięcy NAV (zasiłek rodzicielski) przez 49/59 tyg. przy porodzie i 46/56 tyg. przy adopcji
Urlop przy przyjęcia dziecka jako rodzice zastępczy Do 12 miesięcy lub 24 miesiące dla samotnych rodziców Zasiłek gminny
Rozszerzony urlop rodzicielski 12 miesięcy dla każdego z rodziców lub 24 miesięcy dla samotnego opiekuna Nie
Częściowy urlop rodzicielski Oboje rodzice mogą dobyć urlop rodzicielski jako częściowe zwolenienie z pracy przez okres do 3 lat NAV (zasiłek rodzicielski)
Przerwa na karmienie Czas potrzebny na karmienie Tak, pracodawca do maks. 1 godz. dziennie przez pierwszy r.ż. dziecka
Choroba dziecka lub opiekuna Do 10 dni rocznie dla każdego z rodziców / 15 dni przy opiece nad więcej niż 1 dzieckiem Tak, pierwsze 10 dni przez pracodawcę, następnie może zwrócić się o zwrot z NAV (zasiłek opiekuńczy)
Dziecko z przewlekłą lub trwałą chorobą albo niepełnosprawne Do 20 dni dla każdego rodzica, łącznie z wolnym na szkolenie w zatwierdzonej instytucji medycznej Tak, pierwsze 10 dni przez pracodawcę, następnie może zwrócić się o zwrot z NAV (zasiłek opiekuńczy)
Pobyt dziecka w szpitalu Do 3 lat kiedy dziecko wymaga stałej opieki NAV (zasiłek pielęgnacyjny)
Dziecko poważnie chore lub ranne Do 3 lat kiedy dziecko wymaga stałej opieki NAV (zasiłek pielęgnacyjny)
Opieka nad umierającymi bliskimi Bez ograniczeń NAV (zasiłek pielęgnacyjny)
Niezbędna opieka nad rodzicami, małżonkiem/małżonką, parterem Do 10 dni rocznie Nie
Niezbędna opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem powyżej 18 lat Do 10 dni rocznie Nie
Wolne z związku z edukacją W pełnym lub częściowym wymiarze do 3 lat Nie
Służba wojskowa Obowiązkowa lub dobrowolna służba woskowa do łącznie 24 miesięcy przy międzynarodowych misjach pokojowych Nie, ale przy obowiązkowej służbie wypracowuje się prawo do feriepenger (wynagrodzenie urlopowe) przez 3 miesiące każdego roku
Obowiązki publiczne W przypadku sytuacji, w których istnieje potrzeba spełnienia obowiązków publicznych Nie, chyba że reguluje to układ zbiorowy lub inna umowa
Święta religijne dla osób nienależących do Kościoła Norweskiego Do 2 dni rocznie Tak, ale pracodawca może domagać się odpracowania wolnego
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram