Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Ubezpieczenie samochodu

w Norwegii

Wyceń bezpłatnie
Praca i pieniądze

Sąd Najwyższy: wymóg pobytu w Norwegii w trakcie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie narusza przepisów EOG

Natalia Szitenhelm-Smeja

23 lutego 2023 08:49

Udostępnij
na Facebooku
6
Sąd Najwyższy: wymóg pobytu w Norwegii w trakcie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie narusza przepisów EOG

Wymóg zamieszkania w Norwegii w trakcie pobierania świadczenia jest zgodny z prawem EOG MojaNorwegia

Norweski Sąd Najwyższy orzekł, że wymóg przebywania w Norwegii w trakcie pobierania zasiłku dla bezrobotnych (dagpenger) nie narusza przepisów EOG. Organ podtrzymał tym samym wyrok skazujący dla mężczyzny, który pobierał świadczenie, przebywając w Szwecji.
Organy prawa zainteresowały się sprawą w 2019 - wówczas sąd rejonowy skazał mężczyznę za oszustwo związane z systemem ubezpieczeń społecznych - oskarżony w latach 2012-2014 okresowo przebywał w Szwecji, mimo to uzyskiwał w tym czasie z Urzędu Pracy i Polityki Socjalnej (NAV) zasiłek dla bezrobotnych. Sąd uznał, że mężczyzna nielegalnie pobrał ponad 222 tys. NOK zasiłku, w związku z czym skazał oskarżonego na 60 dni więzienia.

Apelacja nic nie dała

Skazany odwołał się od wyroku do Sądu Apelacyjnego. Orzecznictwo Sądu Apelacyjnego w tej sprawie zbiegło się jednak w czasie z tzw. skandalem NAV - w 2019 wyszło bowiem na jaw, że Urząd przez lata niesłusznie odmawiał wypłaty zasiłków za granicę, w tym do Polski, ponieważ od 2012 roku źle interpretował europejskie przepisy. Błędy w działaniu NAV dla wielu osób zakończyły się dużo poważniejszymi konsekwencjami niż tylko straty finansowe - aż 36 zakończyło się karą więzienia, z których najdłuższa trwała 8 miesięcy.
Apelacja oskarżonego została więc zawieszona, po czasie Sąd Apelacyjny orzekł jednak, że utrzymuje wyrok skazujący w mocy. Sprawa ostatecznie trafiła więc na wokandę Sądu Najwyższego, który w połowie lutego 2023 wydał decydujący wyrok: wymóg zamieszkania w Norwegii w trakcie pobierania świadczenia jest zgodny z prawem EOG. Podtrzymano więc karę pozbawienia wolności, podkreślając, że oskarżonego skazano za oszustwa związane z ubezpieczeniami społecznymi po otrzymaniu zasiłku dla bezrobotnych bez poinformowania NAV, że okresowo przebywa w Szwecji.
W swojej ocenie Sąd Najwyższy położył duży nacisk na stanowiska doradcze Trybunału EFTA i wniosek, że państwa członkowskie mają swobodę ustalania wymogów pobytowych, czytamy w oświadczeniu.

W swojej ocenie Sąd Najwyższy położył duży nacisk na stanowiska doradcze Trybunału EFTA i wniosek, że państwa członkowskie mają swobodę ustalania wymogów pobytowych, czytamy w oświadczeniu.Źródło: stock.adobe.com/standardowa/dianaduda

Zgodnie z prawem

W czerwcu 2021 sąd EFTA (Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu) zgodził się, że Norwegia może karać beneficjentów zasiłku dla bezrobotnych, którzy podróżują za granicę podczas pobierania tego świadczenia - uznano wówczas, że ​​państwa EOG nie mają prawnego obowiązku wypłacania zasiłków dla bezrobotnych osobom, które wyjeżdżają w takiej sytuacji do innego kraju.


Høyesterett, Nettavisen, MojaNorwegia, rett24, e24
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


noregg

26-02-2023 22:02

Martin Witam! Troche nie doczytales to dotyczy tych co pobierali zasilek dla bezrobotnych oni musza siedziec w norwegii gdyz jak nav im zaproponuje prace musza ja podjac natychmiast.Takiemu bezrobotnemu z zasady nic w tym nie przeszkadza no chyba ze sobie wyjechal.

zarowa086

25-02-2023 00:20

Daniel, napisz bezpośrednio do NAVu, oni udzielą Ci wyczerpującej odpowiedzi. W razie czego pisz, że Ty chciałeś, ale oni Cie nie chcieli.

Daniel Omofner

24-02-2023 16:15

Witam. Ja byłem na permittering rowne dwa lata oczywiscie wyslala mnie firma. Ale to bylo przez COVID-19. Siedzialem caly czas w Polsce. Ja chcialem wrocic do pracy ale pracodawca nie mial dla mnie pracy... I CO JA TEZ MUSZE ZWRACAC ????

Tomasz012

24-02-2023 00:23

Martin. Na zasilku chorobowym mozesz byc w swoim kraju po uzgodnieniu z nav choc teraz nie trzeba a ci co na czarnucha robia? Tez na te firmy przyjdzie czas nav wie o tym więc nie martw sie na nich tez przyjdzie czas. Mimo ze pracuje w norwegi i mieszkamy w szwecji jestesmy innaczej traktowani niz ci co wynajmuja w N pokoje, hyble itd. Takze to teraz wyjdzie na swiat kto i ile musi zaplacic.

Martin19

23-02-2023 18:59

Jak zaczną sprawdzać do więzień zabraknie .. ludzie co są na chorobowym / zasiłku / rencie / każdy był za granica czy to na wekkend czy na miesiąc albo dłużej .. zreszta osoba która ciężko pracowała na zasiłek kupę lat będzie traktowana jak przestępca a ci co nic nie zrobili dla Norwegii nie zapłacili żadnej koronki do skarbówki biorą kasę od pierwszego dnia i lecą do rodzinki na pare miesięcy bez konsekwencji …

Tomasz012

23-02-2023 16:59

No to teraz sie zacznie rozliczanie bezrobotnych z przed kilku lat

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok