Rada Ministrów proponuje, by okres obowiązywania świadczeń wprowadzonych w kraju fiordów podczas pandemii koronawirusa wydłużył się. Ze zmian skorzystają osoby bezrobotne, pobierające zasiłek chorobowy lub opiekuńczy. – Nie mamy wątpliwości. Musimy oferować wsparcie tak długo, jak trwa pandemia – komentuje rządową ofertę Hadia Tajik, minister pracy i integracji społecznej.
Jak informuje Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych, osoby objęte wsparciem do 31 września 2021 roku mogą wydłużyć czas pobierania zasiłków do końca roku. Dotyczy to przede wszystkim bezrobotnych. Rząd zaznaczył też, że do 31 grudnia obowiązywać będzie podwyższona stawka świadczenia. Podobne przepisy obejmą samozatrudnionych oraz freelancerów. Rada Ministrów wydłuży także zwolnienie z obowiązku płacowego pracodawców, którzy z powodu pandemii wysłali pracowników na permittering.
– Rozszerzenie dotychczasowego wsparcia jest konieczne, by zapewnić bezpieczeństwo osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji. Po tym okresie zbliżymy się do normalności i zaczniemy 2022 rok z tradycyjnymi instrumentami pomocy, dostosowanymi do rynku pracy – czytamy w komunikacie prasowym Hadji Tajik.
Pozostałe świadczenia w ślad za zasiłkiem dla bezrobotnych
Jak wynika z komunikatu Rady Ministrów, rozszerzone zostaną także pozostałe świadczenia. Prawo do zasiłku chorobowego w przypadku nieobecności w pracy z powodu COVID-19 lub podejrzenia takiej choroby również będzie obowiązywać do 31 grudnia 2021 roku. Sytuacja wygląda podobnie z świadczeniami opiekuńczymi. Rodzic otrzyma je, jeśli dziecko:
- zachorowało na COVID-19 lub trafiło na kwarantannę,
- musi pozostać w domu przez wzgląd na izolację członka rodziny, z którym mieszka,
- pozostaje w domu przez wzgląd na zamknięcie szkoły.
W związku z pandemią koronawirusa, specjalne warunki wypłaty świadczeń w Norwegii wprowadzono 16 marca 2020 roku.
Fot. Jan Richard Kjelstrup, ASD - Flickr.com (CC BY-NC 2.0)
Jak informuje Ministerstwo, wydłużony okres wsparcia dotyczy wszystkich mieszkańców kraju fiordów. Obejmie także tych, którzy podczas obowiązywania tradycyjnych przepisów straciliby prawo do otrzymywania świadczeń.
Komunikat Rady Ministrów