Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Prywatne firmy nie chcą płacić na L4. Przez krótkie chorobowe tracą miliardy Praca i pieniądze
Monika Pianowska 28 sierpnia 2018
11:48

Prywatne firmy nie chcą płacić na L4. Przez krótkie chorobowe tracą miliardy

3
Skomentuj
Niektórzy przedstawiciele Bedriftsforbundet jako rozwiązanie widzą wprowadzenie bezpłatnego pierwszego dnia na zwolnieniu lekarskim. Na zdj. biurowce w Bergen. wikimedia.org/ fot. Petr Šmerkl/ CC BY-SA 3.0
Według raportu przygotowanego przez NyAnalyse dla Norweskiego Związku Przedsiębiorców (Bedriftsforbundet) firmy działające w kraju fiordów straciły przez rok prawie 40 miliardów koron przez krótkoterminowe zwolnienia chorobowe.
Dokładnie 36 miliardów koron to kwota, którą w ubiegłym roku musiały poświęcić przedsiębiorstwa z sektora prywatnego na poczet płatnych zwolnień lekarskich wśród zatrudnionych. Chodzi o krótkie, maksymalnie kilkudniowe nieobecności w pracy.
Reklama

Najkrótsze zwolnienia, największe straty?

Prawie dwie trzecie tej sumy, czyli 22,5 miliarda, dotyczyły wydatków małych i średnich firm na potrzeby L4, podaje raport. Ponad połowa ankietowanych natomiast jednogłośnie wskazała 1-3-dniowe nieobecności jako te generujące największe straty finansowe, a to w związku z trudnością rozdzielenia obowiązków w mało licznym gronie pracowników i spadkiem produktywności.
Niektórzy przedstawiciele Bedriftsforbundet jako rozwiązanie widzą wprowadzenie tzw. karensdag, czyli bezpłatnego pierwszego dnia na chorobowym. Tymczasem członkowie Norweskich Związków Zawodowych (LO) już na wstępie ucinają debatę o ewentualnych cięciach w wynagrodzeniu dla osób przebywających na krótkim zwolnieniu lekarskim, ponieważ ich zdaniem właśnie system zasiłków i wynagrodzeń sprawia, że w kraju fiordów poziom bezrobocia stoi na znacznie niższym poziomie niż w innych państwach.

Bedriftsforbundet – Związek Przedsiębiorstw założony w 1992 roku w Norwegii jako organizacja zrzeszająca małe i średnie firmy.

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
monika mojanorwegia
monika mojanorwegia 28-08-2018 15:50

Szanowny Panie, racja, chodzi o pracę wykonaną w ciągu roku. Pozdrawiam, Monika Pianowska

Zgłoś komentarz
monika mojanorwegia
monika mojanorwegia 28-08-2018 15:47
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
Ireneusz Drohomirecki
Ireneusz Drohomirecki 28-08-2018 15:00

Nie wiem jak odnieść się do liczb które są podane w tym artykule ale dzieląc jedną wartość przez drugą też wychodzi astronomiczna kwota która na pewno nie jest średnią wartością roboczogodziny ani wartością ewentualnie nie wytworzonego zysku spowodowanego nieobecnością pracownika.Daje to następujące alternatywy :źle przetłumaczony tekst lub bzdury napisane przez norweskiego autora o megalomańskich zapędach który na cenzurce ze szkoły średniej przy przedmiocie matematyka miał napisaną tak wielką pałę że całą rubrykę wycięto w obawie że papier nie wytrzyma ciężaru owej jakże żałosnej oceny.

11
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Kredyt gotówkowy w Norwegii- o czym należy pamiętać przy wyborze oferty?

Kredyt gotówkowy w Norwegii- o czym należy pamiętać przy wyborze oferty?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas