Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Praca i pieniądze

Wsparcie dla bezrobotnych przedłużone. Resort pracy reaguje na postępującą pandemię

Emil Bogumił

09 grudnia 2021 14:00

Udostępnij
na Facebooku
Wsparcie dla bezrobotnych przedłużone. Resort pracy reaguje na postępującą pandemię

Choć norweski rynek pracy nie przeżywa kryzysu porównywalnego do początku pandemii, niektóre osoby wciąż odczuwają skutki trudnej sytuacji epidemicznej. /zdjęcie poglądowe, Fot. Øystein Alsaker, Flickr.com (CC BY-NC 2.0)

Ministerstwo Pracy poinformowało o przedłużeniu programu wsparcia dla osób, które utraciły pracę w wyniku pandemii koronawirusa. Tymczasowe przepisy przedłużono z powodu utrzymującej się trudnej sytuacji epidemicznej w Norwegii.
Reklama
W październiku jedną z pierwszych decyzji nowego rządu było przedłużenie wsparcia covidowego do końca 2021 roku. Hadia Tajik, minister pracy i integracji społecznej, zwróciła uwagę, że program powinien obowiązywać dłużej. – Nowe obostrzenia wprowadziły niepewność na rynku pracy. Konieczne jest przedłużenie programów, które zapewnią opiekę osobom, które straciły możliwość zarobku – czytamy w komunikacie z ósmego grudnia.

Do stycznia 2022 roku przedłużono:

  • system rekompensat dla samozatrudnionych i freelancerów, którzy stracili dochód;
  • prawo do otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych;
  • okres zwolnienia pracodawcy z wypłacania świadczeń osobom, które skierowano na permittering, by osoby niepracujące otrzymywały środki również po pierwszym stycznia;
  • utrzymanie podwyższonej do 80 proc. stawki zasiłku dla bezrobotnych (części wypracowanej do poziomu trzykrotności stawki G w skali roku); 
  • utrzymanie zasad dot. praktykantów zarejestrowanych w NAV, którzy pobierają zasiłek dla bezrobotnych;
  • możliwość przepracowania do 60 proc. normalnego czasu pracy przed wygaśnięciem prawa do otrzymywania świadczeń dla bezrobotnych.
Zarówno rząd Jonasa Gahr Støre, jak i wcześniejszy Erny Solberg, dostosowuje okres wypłacania świadczeń do panującej w Norwegii sytuacji epidemicznej. Niewykluczone, że utrzymanie restrykcji i wysokiego wskaźnika zakażenia doprowadzi do przedłużenia czasu wypłacania świadczeń pomocowych.

Komunikat ministerstwa pracy
Gość
Wyślij

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram