Praca i pieniądze

Praca sezonowa w czasie epidemii. Pytamy Urząd Imigracyjny o obowiązujące przepisy

Natalia Szitenhelm

07 maja 2020 14:14

Udostępnij
na Facebooku
2

Wielu polskich pracowników co roku znajdowało zatrudnienie np. podczas zbioru truskawek. stock.adobe.com/standardowa/Pavel

30 marca Ministerstwo Sprawiedliwości dało zagranicznym pracownikom sezonowym ze strefy UE/EOG zielone światło na wjazd do Norwegii. Mogą oni znaleźć zatrudnienie w rolnictwie, leśnictwie, ogrodnictwie, sadownictwie czy branży spożywczej, w których cały czas brakuje rąk do pracy. Osoby chcące dorobić sezonowo muszą jednak pamiętać, że w dobie epidemii koronawirusa wprowadzono w kraju środki ostrożności i dodatkowe przepisy, jak np. ten, by podczas przekraczania granicy okazać dokument potwierdzający zatrudnienie na sezon.
Reklama
Zgodnie z zarządzeniem Ministerstwa Sprawiedliwości z 30 marca pracownicy, którzy mieliby podjąć pracę sezonową, otrzymają pozwolenie na pobyt w kraju fiordów. Resort objął wyjątkiem od zakazu przemieszczania się przez norweskie granice pracowników zatrudnionych w branżach, w których panuje ogromne zapotrzebowanie na siłę roboczą: w rolnictwie, leśnictwie, ogrodnictwie, sadownictwie i branży spożywczej.

6 maja Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że otwiera granice dla wszystkich pracowników sezonowych, nie tylko ze strefy UE/EOG, jeśli podejmą pracę w branży rolniczej.

UDI: zatrudnienie trzeba potwierdzić

Przepisy regulujące pobyt pracowników sezonowych informują jasno: przed wjazdem do Norwegii trzeba mieć przy sobie umowę/kontrakt - dokument potwierdzający fakt, że pracownik otrzymał w Norwegii zatrudnienie na sezon w jednej z wyżej wymienionych branż. Nasi czytelnicy informują nas jednak, że często dopełnienie wszelkich formalności, takich jak np. podpisanie umowy o zatrudnieniu, następowało po przyjeździe do Norwegii, nie przed. W związku z tym otrzymujemy również pytania:  „Czy potrzebują oni [pracownicy sezonowi - przyp.red.] podpisanych kontraktów, aby swobodnie wjechać do kraju? Do tej pory formalności papierowe załatwiane były po przyjeździe na miejsce”. 
Zapytaliśmy więc norweski Urząd Imigracyjny (UDI), czy możliwy jest wjazd na teren kraju, jeśli ktoś dopiero po przyjeździe otrzyma stosowną umowę. Odpowiedź brzmi: nie.

Wszyscy pracownicy, którzy mają rozpocząć pracę w Norwegii, muszą okazać umowę, kontrakt potwierdzający zatrudnienie przed wjazdem do Norwegii.~Maya Liu Bøckman Vinje, biuro prasowe, UDI

Poniżej: Branża rolnicza boleśnie odczuła decyzję władz o zamknięciu granic dla cudzoziemców. Pratycznie z dnia na dzień zaczęło brakować rąk do pracy. Dlatego pd koniec marca resort wydał decyzję pozwalającą pracownikom UE/EOG na wjazd do Norwegii, a 6 maja wszystkim spoza tej strefy.
Źródło: stock.adobe.com/standardowa/Ruben

Kwarantanna obowiązuje

Wiele osób pyta również o 14-dniową obowiązkową kwarantannę, którą musi odbyć każdy po powrocie z zagranicy. Wątpliwości budzi np. fakt, czy pracownik sezonowy musi poddać się kwarantannie, jeśli będzie przebywał wyłącznie z pozostałymi współpracownikami w odosobnieniu, np. na farmie:  „Czy obowiązywać ich [pracowników sezonowych - przyp. red.] będzie 2-tygodniowa kwarantanna, jeśli i tak wszyscy (ok. 70 osób) będą całymi dniami przebywać wyłącznie na terenie gospodarstwa i w polu?”.

Urząd odpowiada, że nie ma możliwości zwolnienia kogokolwiek z kwarantanny. Wyjątkiem są pracownicy, którzy wykonują niezbędne dla funkcjonowania społeczeństwa zawody, jak np. kierowcy świadczący usługi transportu towarów i produktów.

Jedynie osoby, które są niezbędne do utrzymania właściwego funkcjonowania kluczowych funkcji publicznych lub zaspokajania podstawowych potrzeb ludności, są zwolnione z obowiązku kwarantanny.~ Maya Liu Bøckman Vinje, biuro prasowe, UDI

Ustawa o ochronie przed infekcjami w akapicie poświęconym zwolnieniu z obowiązkowej kwarantanny nie wymienia pracowników, którzy np. sezonowo podejmą pracę przy zbiorze owoców czy warzyw.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
marcin rozumek

08-05-2020 09:25

Alle som kommer fra reiser i utlandet skal i hjemmekarantene i 10 døgn fra den dagen de kommer til Norge

55555555 55555555

07-05-2020 21:34

Ludzie zostańcie w domu ...chrońcie życie

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram