Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Porozumienia płacowe 2020: Industri Energi przesuwa wszystkie negocjacje Praca i pieniądze
Maja Zych 01 kwietnia 2020
08:00

Porozumienia płacowe 2020: Industri Energi przesuwa wszystkie negocjacje

Skomentuj
Tegoroczne rozmowy zostały przerwane po zaledwie trzech dniach. Kimsaka / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)
W obliczu kryzysu związanego z wybuchem pandemii koronawirusa związek zawodowy Industri Energi, zrzeszający m.in. przedstawicieli branży energetycznej, farmaceutycznej oraz części przemysłu, podjął decyzję o przesunięciu trwających rozmów na temat nowego porozumienia w sprawie warunków wynagrodzenia (lønnsoppgjør) – oznacza to, że do czasu przywrócenia negocjacji obowiązywać będą dotychczasowe warunki.
Istnieje również obawa, że kiedy sytuacja pozwoli już przeprowadzenie negocjacji, stan gospodarki nie pozwoli na osiągnięcie zakładanych przez związkowców celów.
Reklama

Przerwali negocjacje

Decyzja o przesunięciu trwających już rozmów na temat warunków wynagrodzenia została wymuszona przez obecną sytuację krajową związaną z pandemią koronawirusa COVID-19. Jak podkreślają związkowcy, teraz priorytetem powinno być zapewnienie, aby jak najwięcej firm przetrwało obecny kryzys, a pracownicy utrzymali dotychczasowe stanowiska.  

– Prowadzimy rozmowy z pracodawcami i jest to całkowicie decydujące w tej sytuacji. Wszyscy nasi członkowie, niezależnie od branży, mają cel, aby przejść przez ten kryzys najlepiej jak się da i zadbać o to, aby wszyscy mieli pracę, do której wrócą – mówi Asle Reime, przewodniczący działu negocjacji w Industri Energi.   


Na razie nie można też podać oficjalnych nowych dat poszczególnych etapów negocjacji – wszystko zależeć będzie bowiem od tego, jak kraj poradzi sobie z postępującą epidemią koronawirusa. 

Tak jednak przedstawia się wstępny plan przełożonych rozmów: 

  • Poniedziałek 3 sierpnia: kontynuacja rozpoczętych rozmów w tzw. frontfaget, czyli branżach najbardziej narażonych na nierówną konkurencję
  • Piątek 21 sierpnia: zakończenie rozmów, do tego czasu obowiązują obecne układy zbiorowe
  • 25-28 sierpnia: negocjacje między związkiem zawodowym Handel og Kontor a pracodawcami zrzeszonymi w i Virke
  • Wtorek 15 września: koniec negocjacji głównej organizacji dla pracowników państwowych, związku zawodowego LO Stat oraz pracodawców publicznych reprezentowanych przez ministerstwo ds. gminnych i modernizacji.
  • Środa 23 września: początek ewentualnych negocjacji między LO Stat i państwowymi pracodawcami
  • Środa 14 października: koniec rozmów na temat porozumienia płacowego w zawodach państwowych
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Rekordowa liczba rezygnacji z kart kredytowych w bankach w Norwegii

Rekordowa liczba rezygnacji z kart kredytowych w bankach w Norwegii

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas