Polscy pracownicy walczą w sądzie. „Mogą nie dostać pieniędzy, nawet jeśli wygrają”

W przypadku ewentualnego bankructwa firmy prawa pracownika chronione są przez Fundusz Gwarancji Płac Fotolia.pl
Widmo bankructwa
Problemy trwają już od lat
Wszystko zależy od wyroku sądu
– Otwarcie postępowania upadłościowego pracodawcy może mieć duże znaczenie dla pracowników. Wszczęcie upadłości nie oznacza automatycznego wygaśnięcia stosunków pracy. Syndyk masy upadłościowej może zadecydować o kontynuacji zatrudnienia pracowników. Sami pracownicy nie mogą opuścić stanowisk pracy przed podjęciem przed syndyka stanowiska w tej sprawie. Mogą natomiast złożyć wypowiedzenie z zachowaniem normalnego okresu wypowiedzenia. Jednakże w przypadku gdy syndyk zdecyduje o zamknięciu przedsiębiorstwa, pracownicy w takiej sytuacji tracą pracę i w punkcie wyjścia pozostają bez wynagrodzenia. W Norwegii funkcjonują rozwiązania prawne, które pozwalają pomóc pracownikom w sytuacji upadłości pracodawcy – wyjaśnia Kinga Zwierzchowska z kancelarii Helliesen & CO AS.
W przypadku upadłości firmy prawa pracownika chronione są przez przepisy dotyczące Funduszu Gwarancji Płac (lønnsgarantiordningen), który pod konkretnymi warunkami zapewnia zatrudnionym wypłatę zaległego wynagrodzenia, odsetek czy też kosztów adwokackich. Jest to jednak zabezpieczenie obejmujące osoby pozostające w stosunku pracy, dlatego – w przypadku tej konkretnej sprawy – wszystko może zależeć od wyroku Sądu Rejonowego w Bergen.

Państwo norweskie poprzez przepisy dotyczące tzw. Funduszu Gwarancji Płac (lønnsgarantiordningen) pod konkretnymi warunkami jest zobowiązane do pokrycia roszczeń związanych z wypłatą wynagrodzeń i wynagrodzenia urlopowego. Taka sytuacja może mieć miejsce, w przypadku gdy pracodawca z powodu ogłoszenia upadłości nie będzie w stanie pokryć roszczeń pracowników. Państwo gwarantuje tym pracownikom wypłatę wynagrodzeń i wynagrodzenia urlopowego. Stanowi o tym właśnie prawo obejmujące przepisy z zakresu gwarancji wypłaty płac (lov om statsgaranti for lønnskrav ved konkurs m.v. av 14. desember 1973 nr. 61).
Fundusz Gwarancji Płac, ogólnie mówiąc, pokrywa wszystkie roszczenia, który dotyczy prawo pierwszeństwa (wynagrodzenie, wynagrodzenie urlopowe, odsetki, uzasadnione koszty adwokackie) z pewnymi wyjątkami:
– po pierwsze: roszczenie nie może być wyższe niż wartość tzw. 2 G (w 2019 1 G wynosi 99 858 NOK)
– po drugie: Fundusz Gwarancji Płac pokrywa wynagrodzenie za 1 miesiąc wypowiedzenia po dacie otwarcia postępowania upadłościowego
Morten Sagen, partner w kancelarii Helliesen & CO AS, zaznacza, że postępowanie, które toczy się w sądzie w Bergen, jest im znane jedynie z mediów.
– Kluczowe znaczenie w tej sprawie ma odpowiedź na pytanie: czy poszczególni pracownicy objętego upadłością Norse Production powinni zostać zatrudnieni w nowo założonym przedsiębiorstwie? Jeśli sąd postanowiłby twierdząco, będzie to świadczyć o prawie pracowników do zatrudnienia na poprzednim stanowisku czy też prawie do odszkodowania. Decydujące znaczenie w całej sprawie ma postanowienie sądu w kwestii obowiązku zatrudnienia pracowników, którzy wystąpili z powództwem – zapewnia adwokat Morten Sagen.
Prawo chroni pracownika
– Ochrona pracowników jest szczególnie silna w norweskim ustawodawstwie i regulacjach zebranych w umowach zbiorowych. Ryzyka ogłoszenia przez pracodawcę upadłości bądź rzeczywistej upadłości nie należy mylić z tym, że pracownik nie może wygrać sprawy w postępowaniu sądowym – komentuje Justyna Dobrowolska z kancelarii adwokackiej Skaun.
Ryzyko bankructwa nie jest, czy też nie powinno być argumentem, dla którego pracownik nie miałby dochodzić swoich praw przed sądem.
– Ponadto pracownicy mogą starać się zabezpieczyć swoje roszczenia, pozywając firmę i jej właścicieli. Sposób działania będzie zależał od formy prawnej firmy pracodawcy. Oznacza to, że pracownik będzie mógł dochodzić swoich roszczeń osobiście przeciwko właścicielowi firmy, jej zarządowi lub kierownictwu – wyjaśnia Dobrowolska. – W przypadkach, w których pracodawca faktycznie zbankrutuje, pracownik może zgłosić roszczenie do Funduszu Gwarancji Płac z NAV-u (NAV Lønnsgaranti) za pośrednictwem syndyka masy upadłościowej. To, czy pracownik pokryje całe swoje pierwotne roszczenie w ramach systemu gwarancji płac, zależy od konkretnego przypadku.
Justyna Dobrowolska apeluje też, by pracownicy skontaktowali się z prawnikiem, zanim zrezygnują z dochodzenia roszczeń ze względu na ryzyko bankructwa czy upadłości pracodawcy.
To może Cię zainteresować
12-06-2019 17:08
12-06-2019 15:25
50
0
Zgłoś