Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Politycy mówią „dość” nieporozumieniom na budowach. Teraz Norwegowie nauczą się polskiego Praca i pieniądze
Redakcja 01 kwietnia 2018
08:00

Politycy mówią „dość” nieporozumieniom na budowach. Teraz Norwegowie nauczą się polskiego

10
Skomentuj
Problem bariery językowej jest powszechnym problemem na wielu placach budowy w całej Norwegii. pixabay.com / MichaelGaida / CC0 Creative Commons
Norwescy politycy przy współpracy ze Związkami Zawodowymi Branży Budowlanej (BNL) sporządzili plan działania na lata 2018-2022, który ma na celu integrację norweskich i zagranicznych pracowników – jego głównym punktem ma być organizacja kursów z języka polskiego i kultury, które mają rozpocząć się już jesienią tego roku.
Kursy mają być obowiązkowe dla Norwegów, którzy zatrudnieni są w firmach budowlanych, w których większość pracowników pochodzi z Polski. Na dofinansowania szkoleń norweski rząd przeznaczy nawet 20 milionów koron.
Reklama

„Lepsze zrozumienie to lepsza praca”

Temat nieporozumień i konfliktów na budowach pojawia się w norweskiej debacie publicznej już od dłuższego czasu – w końcu norwescy politycy i związki zawodowe postanowili podjąć działania, które mają temu zapobiec. Wszyscy są zgodni, że jeśli pracownicy będą w stanie się bez problemów porozumieć, wpłynie to pozytywnie na pracę, a w efekcie na norweską gospodarkę.

– Jesteśmy wielokulturowym społeczeństwem i musimy nauczyć się działać razem. Zagraniczni pracownicy są dla nas bardzo ważni, bez nich nie powstałaby połowa dróg i budynków, które możemy zobaczyć w każdej części kraju. Sądzimy, że aby wszystkim żyło się lepiej, musimy dowiedzieć się czegoś o sobie nawzajem i lepiej poznać swoją kulturę. Nie możemy oczekiwać, że to będzie działać tylko w jedną stronę. My, Norwegowie, musimy dać też coś od siebie. Stąd pomysł kursów językowych, na których przedstawione będą także elementy kultury – mówi Rune Johansen z BNL.

 Dlaczego polski?

– Pracowników z Polski jest po prostu najwięcej, stąd ten wybór. Nie chcemy dyskryminować innych krajów, po prostu nie jesteśmy na ten moment w stanie zorganizować odpowiednich warunków, żeby oferować szkolenia z wszystkich języków. Zaczniemy od polskiego, a może z czasem uda się wprowadzić kolejne – tłumaczy Johansen.

Zajęcia będą odbywać się raz w tygodniu i będą obowiązkowe dla wszystkich Norwegów zatrudnionych w firmach, gdzie większość pracowników to Polacy. Koszty kursu pokryć będzie musiał pracodawca – będzie on mógł jednak liczyć na znacznie dofinansowanie, wynoszące nawet 80 proc.

Obecnie prowadzony jest wciąż nabór dla nauczycieli, którzy chcieliby się podjąć nauki języka polskiego dla norweskich pracowników budowlanych. Wymagana jest znakomita znajomość polskiego i norweskiego lub angielskiego.
Artykuł primaaprilisowy
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Hopeless
Hopeless 03-04-2018 01:08

Do czego to doszło, że we własnym kraju narzucają naukę języka imigrantów...

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Samander
Samander 01-04-2018 23:59

Wiekszosc norkow nie dala by sobie rady z.j.polskim , biorac pod uwage ze maja problem z pisaniem we ojczystym jezyku ze o podstawach matematyki nie wspomne

74
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
55555555 55555555
55555555 55555555 01-04-2018 18:27

No nareszcie Nory będą się Polskiego uczyć.... hahahahaha. Tak na prawdę to by była niezłe szkoła życia dla nich tak z drugiej strony zobaczyć jak to jest się uczyć innego jeżyka "na przymus"...bo się teraz jest w Norwegii jak to często słyszałem , nauka języka to nie taka łatwa sprawa i szybki proces.

34
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 01-04-2018 17:10

majsterbudowlan napisał:
Hmmmm., tylko czy nasi przemytnicy dadza rade z dostarczaniem srodkow typowo polskich aby choc troszke przyblizyc kulture naszych majstrow.


...kreatywnosc ww czy mowiac wprost głupota
...nie zna granic
...ostatnio przemycali do biur w norweskich puszkach po farbie
...oszusci sobie poradzą

-47
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
jan kaczmarek
jan kaczmarek 01-04-2018 16:35

ha,ha,ha....boki zrywać

7
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
majsterbudowlan
majsterbudowlan 01-04-2018 15:34

Hmmmm., tylko czy nasi przemytnicy dadza rade z dostarczaniem srodkow typowo polskich aby choc troszke przyblizyc kulture naszych majstrow.

13
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Sławomir, Janusz kumpel Grażyny Wiśniewski

Aprilsnarr : )
Chociaz: znajomy opowiadal ze w Pruszkowie powstala rozdzielnia towaru Makro zatrudniajaca w wiekszosci Ukraincow i tam wszystkie instrukcje i szkolenia sa dostepne w ich jezyku. Czyli niekoniecznie taka informacja musi byc zartem. Wesolych Swiat : )

5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
AREK MACIEJEWSKI
AREK MACIEJEWSKI 01-04-2018 08:37

PRYMA APRYLIS!!!

150
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas