Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Nawet 200 proc. podstawowej stawki: tyle może przysługiwać za pracę 17 maja Praca i pieniądze
Maja Zych 15 maja 2019
12:22

Nawet 200 proc. podstawowej stawki: tyle może przysługiwać za pracę 17 maja

Skomentuj
Dodatki z pracę w dzień ustawowo wolny różnią się w zależności od branży oraz postanowień układów zbiorowych. wikipedia.org /Jan Fredrik Breivik / CC 3.0
17 maja wypada święto narodowe Norwegów, które jednocześnie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Nie wszyscy jednak będą mogli cieszyć się z przedłużonego urlopu – kelnerzy, kierowcy czy pielęgniarki to tylko niektóre zawody, w których grafik może uwzględniać pracę w grunnlovsdagen.
W artykule przedstawiamy, na jakie dodatki mogą liczyć pracownicy poszczególnych branż, którzy będą pracować w święto niepodległości Norwegii.
Reklama

Przynajmniej 50 proc. więcej

Przepisy regulujące pracę w 17 maja weszły w życie już 26 kwietnia 1947 roku – od tego czasu grunnlovsdagen traktowane jest tak samo jak praca w niedzielę. Dzięki temu wszyscy zatrudnieni w branżach, które nie mogą sobie pozwolić na wolne, muszą otrzymać dodatek pieniężny do podstawowej pensji. Zgodnie z prawem powinien on wynosić minimum 50 proc. normalnej stawki – osoby przynależące do związków i objęte układami zbiorowymi mogą jednak spodziewać się jeszcze wyższego dodatku. Wszystko zależy jednak od zapisów w poszczególnej umowie – warto jednak zaznaczyć, że powinien on wynosić nie mniej niż bonus przewidziany za pracę w niedzielę.

Tyle przysługuje w poszczególnych branżach

Dodatki z pracę w dzień ustawowo wolny różnią się w zależności od branży, w której dany pracownik jest zatrudniony. Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady naliczania dodatków dla zawodów, w których rzadko kiedy można liczyć na wolne w święto narodowe.
Gastronomia i hotelarstwo

Pracownicy objęci umowami norweskiej Federacji Związków Zawodowych (Fellesfobundet) pracujący w hotelach, restauracjach czy firmach cateringowych, mogą liczyć na 100 proc. więcej pensji podczas pracy 17 maja. Jeśli czas zmiany trwa więcej niż 7 godzin i 5 minut, należy im się też wynagrodzenie za nadgodziny. Najwięcej zarobią z pewnością osoby, które tego dnia miały zaplanowane wolne, ale na prośbę przełożonego zgodzą się pojawić w pracy – w takich przypadkach należy się aż 200 proc. podstawowej stawki.

Handel

Ogólne przepisy zabraniają otwierania sklepów w dni świąteczne, jednak i od tej zasady są pewne wyjątki. Handel prowadzić mogą tzw. Brustad-bu, czyli sklepy spożywcze i kioski poniżej 100 m2 – w przypadku stacji benzynowych maksymalna powierzchnia to 150 m2. Pracownicy w takim przypadku mają prawo do 100 proc. dodatku do pensji, jeśli są objęci układem zbiorowym między związkiem pracodawców Virke a związkiem zawodowym Handel og Kontor. W przeciwnym razie dodatek wynosi zgodnie z prawem 50 proc. normalnej stawki.

Służba zdrowia

Dla pracowników szpitali czy karetek 17 maja może być bardzo pracowitym dniem, dlatego pielęgniarki czy lekarze zatrudnieni w placówkach medycznych rzadko kiedy mogą liczyć na wolne.

Układ zbiorowy między związkiem pracodawców Spekter a związkami zawodowymi LO, a także umowa z organizacją Unio, która obejmuje Norweski Związek Pielęgniarek (NSF), gwarantuje zatrudnionym 133 proc. dodatku w dni świąteczne. Taki sam bonus przysługuje też pracownikom objętym głównym układem zbiorowym (hovedtariffavtalen) obowiązującym w gminnych placówkach. W niektórych przypadkach istnieje też możliwość wzięcia wolnego, czyli tzw. avspasering, za czas przepracowany w święto narodowe – oznacza to, ze za każdą godzinę przepracowaną 17 maja można odebrać 1,33 godziny wolnego w inne dni.

Z kolei porozumienie (Pleie- og omsorgsoverenskomsten) miedzy NSF a Konfederacją Norweskich Przedsiębiorców (NHO) gwarantuje dodatek w wysokości minimum 100 proc., jednak niektóre firmy oferują swoim pracownikom wyższe stawki.

Ochrona

Ochroniarze i stróże zgodnie z umową między Norweskim Związkiem Pracowników (NAF) a NHO Service og Handel mogą liczyć na 100 proc. podstawowej stawki.

Transport

Wszystkie osoby, które będą obsługiwać komunikację miejską w Oslo 17 maja, a także pracownicy pociągu na lotnisko (flytoget) mogą zgodnie z zapisami w umowach liczyć na 133 proc. dodatku. Z kolei pracownikom kolei Vy (wcześniej NSB) przysługuje 100 proc. podstawowej stawki – w przypadku innych firm zazwyczaj przysługuje ten sam dodatek. Inaczej sytuacja wygląda u taksówkarzy – ci dostają premię w formie procentu od wyjeżdżonej kwoty brutto, która nie może być jednak niższa niż 41,8 proc. Tego dnia obowiązuje wyższa taryfa, dlatego też zyski taksówkarzy są znacząco wyższe.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Karta kredytowa w Norwegii - kiedy może być dla nas obciążeniem ?

Karta kredytowa w Norwegii - kiedy może być dla nas obciążeniem ?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas