Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Potwierdź swoje wykształcenie w Norwegii

Reklama

Praca i pieniądze

NAV 14 lat błędnie interpretował prawo. Poszkodowani mogą odzyskać kilkadziesiąt tysięcy koron

Emil Bogumił

30 maja 2023 18:40

Udostępnij
na Facebooku
2
NAV 14 lat błędnie interpretował prawo. Poszkodowani mogą odzyskać kilkadziesiąt tysięcy koron

Nie ustalono, czy poszkodowane osoby będą mogły skorzystać ze specjalnej procedury zwrotu utraconego wynagrodzenia. Fot. Gorm Kallestad, NTB scanpix (CC BY-NC 4.0)

Osoby zwalniane z pracy mogły otrzymać zbyt mało pieniędzy z Funduszu Gwarancji Płac (lønnsgarantiordningen), wynika z najnowszego orzeczenia Sądu Rejonowego w Oslo (Oslo tingrett). Wina leży po stronie Urzędu Pracy i Polityki Socjalnej (NAV). Instytucja, co najmniej od 2009 roku, miała błędnie interpretować przepisy prawa.
Stołeczny sąd uznał, że NAV wypłacił jednemu ze zrzeszonych w Nito (Norweskie Stowarzyszenie Inżynierii i Technologii) wynagrodzenie bezprawnie pomniejszone o 52 tys. NOK. Instytucja błędnie zinterpretowała środki jako wynagrodzenie urlopowe (feriepenger). Rozróżnienie pomiędzy zwykłą płacą a wynagrodzeniem urlopowym ma znaczenie dla wyliczenia, jak daleko wstecz pokrywane jest roszczenie z Funduszu Gwarancji Płac. 

Prawnicy twierdzą, że NAV błędnie interpretował przepis co najmniej od 2009 roku. W poradniku przekazywanym pracownikom instytucji wykryto błąd, którego konsekwencją jest obniżenie wypłaty środków z Funduszu Gwarancji Płac. Problemy mogły pojawić się wcześniej. Urząd Pracy i Opieki Społecznej przejął zarządzanie lønnsgarantiordningen w 2007 roku. Wcześniej odpowiadało za niego Norweska Inspekcja Pracy.

Fundusz Gwarancji Płac (lønnsgarantiordningen) – środki finansowe wykorzystywane przez NAV, które wypłacane są pracownikom firm znajdujących się w upadłości. Zatrudnieni otrzymają zaległe wynagrodzenie, wynagrodzenie urlopowe oraz płace za nadgodziny po przekazaniu dokumentacji przygotowanej przez syndyka masy upadłościowej.

Wynagrodzenie urlopowe (feriepenger) – świadczenie zarobione w zeszłym roku, które pokryje utratę wynagrodzenia mającą miejsce na poczet urlopu. Feriepenger są obliczane na podstawie wynagrodzenia wypłaconego w roku uzyskania zarobków, w roku poprzedzającym zakończenie urlopu. Na wyciągu z wynagrodzeń i potrąceń z zeszłego roku musi widnieć podstawa wynagrodzenia urlopowego.Wynosi ono co najmniej 10,2 proc. podstawy wymiaru urlopu. Zgodnie z ustawą urlopową pracownik powinien otrzymać świadczenie ostatniego zwykłego dnia wypłaty przed urlopem, chyba że uzgodniono inaczej. W przypadku podziału urlopu również feriepenger dzieli się odpowiednio. Wiele firm ma umowę, że dodatek urlopowy jest wypłacany w określonym miesiącu, na przykład w czerwcu.

NAV przyznaje się do winy

Urzędnicy zgodzili się z orzeczeniem sądu i przyznali, że przepisy mogły być błędnie interpretowane. Wskazują, że wpływ na to mogły mieć zmiany prawne z 2014 roku, które ograniczyły czasowo możliwość ubiegania się o zaległe wynagrodzenie urlopowe. Przedstawiciele instytucji nie wskazali jednak, dlaczego nieodpowiednio uznawali część normalnej płacy za feriepenger. Urzędnicy apelują, by każda osoba, której płaca została błędnie obliczona jako wynagrodzenie urlopowe, ponownie zgłosiła wniosek do instytucji.
Sprawa z sądu rejonowego w Oslo dotyczy powiązań między ustawą o urlopach a ustawą o gwarancji płacy. Na mocy orzeczenia wskazać można błędy, które popełnili w ostatnich latach urzędnicy NAV.

Sprawa z sądu rejonowego w Oslo dotyczy powiązań między ustawą o urlopach a ustawą o gwarancji płacy. Na mocy orzeczenia wskazać można błędy, które popełnili w ostatnich latach urzędnicy NAV.Fot. Gorm Kallestad, NTB scanpix (CC BY-NC 4.0)

Jak informuje NAV, nie wiadomo jak wiele osób mogło być poszkodowanych przez błędne interpretowanie prawa. Tradycyjna procedura odwoławcza pozwala złożyć wniosek w terminie trzech lat od otrzymania decyzji instytucji. Urzędnicy nie stwierdzili jeszcze, czy w tej sprawie pozwolą mieszkańcom Norwegii przejść procedurę z pominięciem trzyletniego okresu zapisanego w prawie.

Źródło: E24, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


io500

04-06-2023 17:29

,, Urzędnicy apelują, by każda osoba, której płaca została błędnie obliczona jako wynagrodzenie urlopowe, ponownie zgłosiła wniosek do instytucji...,, a skad ja np mialbym wiedziec czy naliczyli dobrze skoro tu WSZYSTKO jest tajemnica...

Myśliwy

30-05-2023 21:58

Cóż za zbieg okoliczności .
Nav przez 14 lat okradał podatników po czym przyznaje się do winy ale prawo do ubiegania się o niesłusznie pomniejszone swiatczenia mogą ewentualnie skorygować oszukani przez państwo norweskie w ostatnich 3 latach . Można powiedzieć że nav zachowuje się jak polski przestępca ukrywający się za granicą przez 10 lat za sprawą się przedawni.
A skoro takie procedury stosuje instytucja państwowa można ją nazywać po imieniu jako zorganizowaną grupę przestępczą. I nie bójmy się nazywać rzeczy po imieniu to jest mafia

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok